Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 maj 2018 Godzina:
imieniny: Wiktoria, Bernardyn

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Miasto kupiło kolejne „irokezy” ZDJĘCIA

Jedenaście nowych hybryd zasili flotę Kaliskich Linii Autobusowych. Takich ekologicznych pojazdów przewoźnik ma już pięć. Te, które pojawią się w drugiej połowie roku kupiło miasto za ponad 19 milionów złotych. Dzięki temu nad Prosną będzie jeździła największa liczba hybryd w Polsce.

Pierwszych pięć hybryd na ulicach Kalisza pojawiło się w grudniu. I ze względu na charakterystyczny dach otrzymały nazwę „irokezy”. Dziennie pokonują około 300 kilometrów. Teraz miasto podpisało kolejną umowę na zakup jedenastu nowoczesnych i ekologicznych pojazdów. Cena jednego to ponad 1 milion 744 tysiące złotych brutto. – Te autobusy kosztują ponad 19 milionów, tu jest dofinasowanie w wysokości do 85%, czyli to jest około 16 milionów – mówi Krzysztof Gałka z  Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu.

Miasto wsparcie uzyskało w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, na rozwój systemu komunikacji publicznej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Przetarg na dostarczenie hybryd ponownie wygrała firma MAN. Takie same autobusy jeżdżą po ulicach francuskich, hiszpańskich czy portugalskich miast. I stają się coraz popularniejsze w Polsce. - Będziemy miastem z największą flotą samochodów hybrydowych w naszym kraju – zdradza Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Zarówno pod względem ilości, jak i procentowo, więc myślę, że jest to wspaniały krok ku oczekiwaniom mieszkańców, którzy cały czas apelują do nas, byśmy wykonywali jak najwięcej działań na rzecz czystego środowiska.

Firma MAN jest liderem na polskim rynku jeśli chodzi o produkcję autobusów hybrydowych. Te, które już jeżdżą po ulicach Kalisz oraz te, na które miasto właśnie podpisało umowy powstają w fabryce w Starachowicach. - Wersję, którą dostarczamy do Kalisz to jest nasz absolutny TOP – dodaje Piotr Stański, prezes MAN Truck&Bus Polska. – To najnowocześniejszy autobus tego typu na świecie. Autobusy hybrydowe popularyzują się coraz bardziej, głównie ze względów ekologicznych, żeby móc mieszkańcom zapewnić przejazdy, ale i ciszę, spokój i jak najniższą emisję jeśli chodzi o spaliny.

Autobusy będą miały 12 metrów długości. W każdym będą 84 miejsca siedzące. Pojazdy będą wyposażone w klimatyzację przedziału pasażerskiego oraz automatyczny system wykrywania i gaszenia pożarów w komorze silnika. Dla bezpieczeństwa w autach będzie 6 kamer ze szczególnym uwzględnieniem wejść i system zapowiadania przystanków. Oczywiście wszystkie będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jedenaście hybryd przyjedzie do Kalisza pod koniec lipca. Wtedy miasto przekaże je Kaliskim Liniom Autobusowym. Na ulicę wyjadą po odbiorze technicznym. O pierwszych pięciu "irokezach" pisaliśmy tutaj.

AW, zdjęcia autor, MAN Truck&Bus Polska  

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Maj 2018

30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

07.05.18
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...

Ochrona Zarządu/Skup Zadłużonych Spółek oraz JDG KAS/JPK

09.05.18
Nasza działalność to przede wszystkim podjęcie czynności zmierzających do ograniczenia...

Działki budowlane

07.05.18
Na sprzedaż działki budowlane na osiedlu domków jednorodzinnych w miejscowości Zbiersk Cukrownia....
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...
Polecane

Moskitiery okienne Kalisz

05.05.18
<p>MOSKITIERA "ZE STALI" Posiadasz kota który ucieka przez okno ??Gryzonie...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany