Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 11 grudzień 2017 Godzina:
imieniny: Julia, Waldemar

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Miasto od roku płaci za pustą halę. Nie ma pomysłu na jej wykorzystanie?

A to niespodzianka. Galeria im. Jana Tarasina będzie miała swoje miejsce wystawiennicze na dworcu kolejowym. Kilka lat temu pojawił się pomysł, by tę placówkę w całości przenieść do wyremontowanych pomieszczeń PKP, ale nowi włodarze odstąpili od tych planów. Teraz zmieniają zdanie. Być może dlatego, że część dworca, którą dzierżawi Miasto od prawie roku jest wykorzystywana w minimalnym stopniu, a koszty utrzymania pół tysiąca metrów kwadratowych przekraczają miesięcznie 10 tysięcy złotych.

Od czasu hucznego otwarcia dworca po remoncie, tj. od roku dzierżawiona przez Miasto powierzchnia stoi pusta, ale samorząd co miesiąc za nią płaci

Miasto prawie 500 metrów kwadratowych dzierżawi od roku. Każdego miesiąca płaci PKP 7 tysięcy złotych czynszu. Do tego dochodzi 5 tysięcy kosztów utrzymania w większości niewykorzystywanej przestrzeni. Tylko niewielką część metrażu zajmują komórki związane z transportem publicznym Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu i dwie kasy biletowe. Ich wyposażenie kosztowało 50 tysięcy złotych.

Docelowo pozostała przestrzeń ma służyć centrum kierowania ruchem dla Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. Jest to jeden z planów wykorzystania pieniędzy, o które Kalisz ubiega się w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Ale to jeszcze wiele długich miesięcy - jak dobrze pójdzie może koniec tego roku. Dlatego pusta przestrzeń miała mieć także inną funkcję. Kiedy w maju ubiegłego roku ówczesny dyrektor MZDiK Dariusz Mencel, prezentował nową lokalizację podległej mu jednostki, dodał, że reszta będzie wykorzystywana na cele edukacyjne i kulturalne. Plany się nie zmieniły, chociaż przez rok w sporym hallu gościł raczej wiatr niż spragnieni wiedzy młodzi ludzie. -  Część centralną, czyli duży hall, chcemy wykorzystać na działania z zakresu edukacji komunikacyjnej i bezpieczeństwa połączone z prezentacjami multimedialnymi – mówił w czasie czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent Kalisza Artur Kijewski. I dodał, że jest jeszcze jeden pomysł na zagospodarowanie hali. – Został zgłoszony pewien projekt, który chcemy tam zrealizować.

Tajemniczy projekt to oddanie przestrzeni Galerii im. Jana Tarasina. I to już niebawem. Ta informacja może dziwić. Plany przeniesienia galerii na dworzec miały już poprzednie władze, ale po wyborach nowi samorządowcy storpedowali ten pomysł. M.in. z tego powodu z pracy zrezygnowała ówczesna dyrektor BWA Małgorzata Kaźmierczak, która przyszła do Kalisza z własną wizją zagospodarowania tej przestrzeni, ale wobec zmiany stanowiska Miasta uznała, że placówka – a przy tym i ona sama – nie rozwija się, a Ratusz nie ma na nią pomysłu. Pomysłu najwyraźniej nie ma też na wynajmowaną od PKP powierzchnię, bo wróciło do koncepcji udostępnienia jej galerii. – Cała powierzchnia to kropla w morzu potrzeb jeśli mówimy o całym centrum przesiadkowym.  Zagospodarowany będzie także teren między dworcem a galerią handlową oraz część obecnego parkingu PKS, który zostanie przekształcony w dojazd do centrum przesiadkowego od strony ul. Wrocławskiej – wyjaśnia prezydent Grzegorz Sapiński.  

AW, zdjęcie arch. 

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Grudzień 2017

27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy w Kaliszu powinna powstać strzelnica otwarta dla wszystkich?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Seat Ibiza 5drzwi 1.4benzyna 2006/2007

09.12.17
Witam Posiadam na sprzedaż bardzo ładnie utrzymaną Ibizę. Więcej informacji:...

KUPIE stare odznaczenia,medale, orzełki

09.12.17
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: polskie,...

SPRZEDAM MIESZKANIE 80M2- OSIEDLE DOBRZEC

08.12.17
<p>Sprzedam mieszkanie własnościowe 80m2 w bloku z cegły,kuchnia z jadalnią, duże pokoje,...
Polecane

serwisant maszyn

05.12.17
FHU MIWA, przedsiębiorstwo o ugruntowanej pozycji na rynku lokalnym, w związku z rozwojem firmy,...
Polecane

Remontowe usługi

03.12.17
Prowadzimy działalność w zakresie remontów oraz wykańczania wnętrz: - malowanie - szpachlowanie -...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany