Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2017 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

STALY 1

Top P 2

Samorząd

Miasto od roku płaci za pustą halę. Nie ma pomysłu na jej wykorzystanie?

A to niespodzianka. Galeria im. Jana Tarasina będzie miała swoje miejsce wystawiennicze na dworcu kolejowym. Kilka lat temu pojawił się pomysł, by tę placówkę w całości przenieść do wyremontowanych pomieszczeń PKP, ale nowi włodarze odstąpili od tych planów. Teraz zmieniają zdanie. Być może dlatego, że część dworca, którą dzierżawi Miasto od prawie roku jest wykorzystywana w minimalnym stopniu, a koszty utrzymania pół tysiąca metrów kwadratowych przekraczają miesięcznie 10 tysięcy złotych.

Od czasu hucznego otwarcia dworca po remoncie, tj. od roku dzierżawiona przez Miasto powierzchnia stoi pusta, ale samorząd co miesiąc za nią płaci

Miasto prawie 500 metrów kwadratowych dzierżawi od roku. Każdego miesiąca płaci PKP 7 tysięcy złotych czynszu. Do tego dochodzi 5 tysięcy kosztów utrzymania w większości niewykorzystywanej przestrzeni. Tylko niewielką część metrażu zajmują komórki związane z transportem publicznym Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu i dwie kasy biletowe. Ich wyposażenie kosztowało 50 tysięcy złotych.

Docelowo pozostała przestrzeń ma służyć centrum kierowania ruchem dla Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. Jest to jeden z planów wykorzystania pieniędzy, o które Kalisz ubiega się w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Ale to jeszcze wiele długich miesięcy - jak dobrze pójdzie może koniec tego roku. Dlatego pusta przestrzeń miała mieć także inną funkcję. Kiedy w maju ubiegłego roku ówczesny dyrektor MZDiK Dariusz Mencel, prezentował nową lokalizację podległej mu jednostki, dodał, że reszta będzie wykorzystywana na cele edukacyjne i kulturalne. Plany się nie zmieniły, chociaż przez rok w sporym hallu gościł raczej wiatr niż spragnieni wiedzy młodzi ludzie. -  Część centralną, czyli duży hall, chcemy wykorzystać na działania z zakresu edukacji komunikacyjnej i bezpieczeństwa połączone z prezentacjami multimedialnymi – mówił w czasie czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent Kalisza Artur Kijewski. I dodał, że jest jeszcze jeden pomysł na zagospodarowanie hali. – Został zgłoszony pewien projekt, który chcemy tam zrealizować.

Tajemniczy projekt to oddanie przestrzeni Galerii im. Jana Tarasina. I to już niebawem. Ta informacja może dziwić. Plany przeniesienia galerii na dworzec miały już poprzednie władze, ale po wyborach nowi samorządowcy storpedowali ten pomysł. M.in. z tego powodu z pracy zrezygnowała ówczesna dyrektor BWA Małgorzata Kaźmierczak, która przyszła do Kalisza z własną wizją zagospodarowania tej przestrzeni, ale wobec zmiany stanowiska Miasta uznała, że placówka – a przy tym i ona sama – nie rozwija się, a Ratusz nie ma na nią pomysłu. Pomysłu najwyraźniej nie ma też na wynajmowaną od PKP powierzchnię, bo wróciło do koncepcji udostępnienia jej galerii. – Cała powierzchnia to kropla w morzu potrzeb jeśli mówimy o całym centrum przesiadkowym.  Zagospodarowany będzie także teren między dworcem a galerią handlową oraz część obecnego parkingu PKS, który zostanie przekształcony w dojazd do centrum przesiadkowego od strony ul. Wrocławskiej – wyjaśnia prezydent Grzegorz Sapiński.  

AW, zdjęcie arch. 

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 5 P

R6

3 kolumny P

Kalendarz P

Październik 2017

25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 5

Ogloszenia Podstrony

OKAZJA motor WFM M-06.1962r. na chodzie ORYGINAŁ 3 000zł

18.10.17
OKAZJA motor WFM M-06.1962r. na chodzie ORYGINAŁ 3 000zł 1962 Poj. silnika: 120 cm3 Motocykl cały w...

Kupimy Zadłużone Spółki - Ochrona Podatki

16.10.17
Zajmując się poszczególnymi przypadkami dokładamy niezwykłej starannosci i sumienności, aby...

Poszukuje do wynajecia

19.10.17
Witam pilnie poszukuje do wynajecia domu w kaliszu lub 25 km od kalisza.
Polecane

Grafik, Progr. CNC, AutoCAD, Corel - 3D Lumen-Technik KALISZ

19.10.17
Poszukujemy: - Operator / Programista CNC - Grafik (AutoCAD) Obowiązki: przygotowywanie rysunkow do...

Prawdopodobnie najtańszestrony WWW w regionie!

19.10.17
Tworzymy bardzo atrakcyjne, a jednocześnie tanie strony internetowe. Wykonujemy zarówno strony z...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 3

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany