Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Marzena, Artemon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Na papierze kolorowe plany, w rzeczywistości szara ruina

Najpierw były śmiałe plany, później imponująca i kosztowna wizualizacja. Stanęło na niczym. Koncepcja architektoniczna i wizualizacja zmodernizowanych budynków przy ul. Fabrycznej, w której była m.in. kultowa dyskoteka Futurysta trafiły do szuflady, a urzędnicy bezradnie przyznają: z uwagi na przewidywane duże koszty wykonania przedmiotowej adaptacji zadanie nie może zostać zrealizowane. Budynki dalej niszczeją i straszą centrum miasta. Oby plany budowy i wizualizacje innych miejskich inwestycji nie podzieliły losu Futurysty.

Zdjęcie 1 z 6

W tym budynku przed laty działała znana dyskoteka Futurysta. Później był w nim Brok’n’Roll. Od dekady obiekt przy Fabrycznej wraz z przylegającymi do niego pozostałymi budynkami pofabrycznymi, stoją puste i niszczeją. Fotorelację z wnętrza Futurysty zobaczycie TUTAJ.  Właścicielem terenu jest Miasto Kalisz.

Obecne władze miasta krótko po wygranych wyborach samorządowych zapowiadały, że teren odzyska dawnych blask. Według planów urzędników miałby tu powstać ośrodek kultury „Fabryka Kultury”. A w środku: sala widowiskowa, estrada, garderoby, sale edukacyjne. Miasto zamówiło nawet opracowanie koncepcji architektonicznej i wizualizacje „Fabryki Kultury”. Architekt Jacek Bułat stworzył odważny i imponujący projekt. Przy okazji… bardzo kosztowny.

Projekty Jacka Bułata trafiły do szuflady i od dwóch lat w tej sprawie nie dzieje się nic. I nie stanie się nic w najbliższym czasie. - Z uwagi na przewidywane duże koszty wykonania przedmiotowej adaptacji zadanie nie może zostać zrealizowane, ponieważ Miasto nie dysponuje takimi środkami pieniężnymi.  – mówi nam Elżbieta Zmarzła, rzecznik kaliskiego Ratusza.

Szkoda dla Miasta, że urzędnicy nie przewidzieli tych kosztów wcześniej. Zlecono opracowanie wizualizacji chyba tylko, by nacieszyć nimi oko opinii publicznej. Bo przecież nie po to, by je zrealizować.

Miejmy nadzieje, że inne wizualizacje i plany nie podzielą losu Futurysty. Niestety jest takie ryzyko, bo jeśli planowanie inwestycji zaczyna się od kolorowego obrazka a nie zabezpieczenia  budżetu, to może się skończyć źle. Miasto niedawno zamówiło koncepcje budowy nowego basenu Delfin. Dokument kosztował 20 tys. zł, tymczasem w budżecie nie ma pieniędzy na tę inwestycję, nie ma nawet decyzji, gdzie ten nowy basen miałby być budowany.  Mieszkańcy Dobrzeca mają teraz barwną wizualizację na papierze, a za oknem zrujnowany i kosztowny stary Delfin. Tak, jak mieszkańcy centrum mają swojego Futurystę.

M. Spętany, fot. autor, wizualizacje Jacka Bułata.

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany