Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 maj 2018 Godzina:
imieniny: Wiktoria, Bernardyn

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Nie było spotkania, ale strony nie zmieniają zdania - ugody w sprawie cmentarza żydowskiego nie ma

Miasto nie zmienia zdania co do zwrotu terenu po starym cmentarzy żydowskim. Nadal stoi na stanowisku, że nie ma dokumentacji potwierdzającej fakt, że do II wojny światowej kirkut znajdował się między obecnymi ulicami Handlową a Nowym Światem. W grudniu Komisja Regulacyjna dała stronom – Miastu Kalisz i Związkowi Wyznaniowemu Gmin Żydowskich w Polsce – 60 dni na zawarcie porozumienia, ale jak na razie nie odbyło się żadne spotkanie w tej sprawie. Wiadomo jednak, że Gmina zaskarżyła uchwałę dotyczącą ponownego zagospodarowania na cele edukacyjne opuszczonego budynku dawnego Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1. Według pierwotnych planów obiekt miał być zwrócony stronie żydowskiej.

Z porozumień podjętych po latach negocjacji obecne władze miasta wycofały się w 2015 roku. Od tego czasu strony nie mogą dojść do porozumienia, dlatego sprawą zajmuje się Komisja Regulacyjna. W grudniu ub.r. postanowiła, że strony mają 60 dni na dojście do porozumienia w sprawie spornego terenu. Jednak o takie będzie trudno. - Jeżeli byłyby dokumenty, które by mnie przekonywały, żeby przekazać ten teren, to bym przekazał. Jeśli nie widzę tych dokumentów do dzisiaj to wolałbym, by instytucja do tego powołana podjęła odpowiednią decyzję – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - A w ostatnim czasie widać, że nie wszystkie sprawy między Polakami a przedstawicielami narodu żydowskiego wyglądają tak, jak nam się wydaje na pierwszy rzut oka.

Chodzi oczywiście o nowelę ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jeden  nowych zapisów przewiduje możliwość karania za przypisywania Polsce odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie. Zmiana przepisów wywołała sporą dyskusję także na linii Polska – Izrael. Dlatego prezydent Kalisza dodaje, że argumenty miasta związane ze sprzeciwem wobec zwrotu terenu po dawnym cmentarzu żydowskim, są silniejsze niż drugiej strony. - Wydawało mi się, że jeśli strona Gminy Żydowskiej jest w stu procentach przekonana o swoich racjach to nie będą się obawiali tego (decyzji Komisji Regulacyjnej – przyp. aut.). A teraz jest kolejne podejście do ewentualnej ugody, żebyśmy dalej rozmawiali.

Gmina od początku mówi o tym, że chce rozmawiać. Jednak pod warunkiem, że miasto nie łamie obowiązującego prawa. A do tego doszło w momencie, kiedy zapadła decyzja o ponownym zagospodarowaniu opuszczonego budynku przy ul. Handlowej i przeniesieniu do niego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2. Prawo mówi wyraźnie, że w momencie, kiedy sporem zajmuje się Komisja Regulacyjna, nie można podejmować żadnych decyzji co do konfliktowego terenu lub obiektu. – Strona żydowska nie zmieniła zdania co do chęci odzyskania części terenu po dawnym cmentarzu – mówi Halina Marcinkowska, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. - Gmina zaskarżyła też uchwałę o przeniesieniu szkoły. Mam pismo od przewodniczącego Andrzeja Plichty, że miasto skierowało już sprawę do sądu.

Nie poinformowało jednak jeszcze o terminie pierwszej rozprawy. Czas na porozumienie wskazany przez Komisję Regulacyjną minie za kilka dni. Spotkania nie było – nie zaproponowało go żadna ze stron, więc nie wiadomo, skąd stwierdzenie, że Gmina chce ugody zamiast wywiązania się przez miasto z wcześniejszych obietnic.

AW, zdjęcie autor, arch.

 

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Maj 2018

30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

07.05.18
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...

Ochrona Zarządu/Skup Zadłużonych Spółek oraz JDG KAS/JPK

09.05.18
Nasza działalność to przede wszystkim podjęcie czynności zmierzających do ograniczenia...

Działki budowlane

07.05.18
Na sprzedaż działki budowlane na osiedlu domków jednorodzinnych w miejscowości Zbiersk Cukrownia....
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...
Polecane

Moskitiery okienne Kalisz

05.05.18
<p>MOSKITIERA "ZE STALI" Posiadasz kota który ucieka przez okno ??Gryzonie...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany