Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Erwina, Jarosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

„Niech radni pójdą po rozum do głowy”. Prezydent chce zwołania Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta

„Radni blokują normalne funkcjonowanie miasta. Przestali myśleć o mieszkańcach i o rozwoju Kalisza” – uważa prezydent Grzegorz Sapiński. A chodzi m.in. o nieprzegłosowanie przez Radę Miasta uchwały o sposobie emisji obligacji na kwotę 50 mln zł, niezbędnej do realizacji inwestycji. Radni opozycji pytają, skoro prezydent chwali się tak dobrym budżetem miasta, czemu brakuje na inwestycje i na co przeznaczane są rosnące przychody z podatków kaliszan? Prezydent zaś wnioskuje o zwołanie Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta.

- Chcę radnym dać szansę, by przegłosowali uchwałę techniczną na temat emisji obligacji, bo mamy kuriozalną sytuację. Mamy zapisane w budżecie 50 mln, które mamy pozyskać, emitując obligacje, po czym Rada Miasta nie uchwaliła uchwały mówiącej o sposobie emisji tych obligacji – mówi Grzegorz Sapiński.

To, jak przekonuje prezydent, blokuje normalne funkcjonowanie miasta. Przypomnijmy, za 50 mln zł z emisji obligacji planowano sfinansować deficyt i spłacić zobowiązania. Część pieniędzy miała zasilić budżet inwestycyjny miasta – chodzi m.in. o rozbudowę ulicy Inwestorskiej obsługującą strefę gospodarczą przy Castoramie. - Niestety z samych dochodów, które miasto uzyskuje z podatków i innych rzeczy, nie jest w stanie zrealizować ważnych inwestycji – mówi Irena Sawicka, Skarbnik Miasta Kalisza.

Radni opozycji, do której, po odwołaniu wiceprezydentów: Artura Kijewskiego i Karoliny Pawliczak, dołączyły kluby SLD i PiS; uważają teraz, że emisja obligacji to niepotrzebne zadłużanie miasta. Skarbnik – Irena Sawicka – argumentuje, że po emisji obligacji zadłużenie miasta będzie na bezpiecznym poziomie 40%, a w historii miasta były już wyższe wskaźniki.

Radni SLD i PiS wskazywali również, że inwestycje można sfinansować z wolnych środków, które pojawią się w budżecie pod koniec kwietnia. Te – jak tłumaczy Skarbnik – muszą pójść na bieżące wydatki – m.in. na oświatę. – Mamy już informację, że braknie około 10 mln zł na oświatę. Z emisji obligacji nie możemy pokryć tych potrzeb – wyjaśniała Irena Sawicka.

Prezydent uważa, że radni po prostu robią mu na złość. Nie głosując za emisją obligacji, doprowadzają do paraliżu miejskiego organizmu - Wydaje mi się, że został przekroczony pewien próg w kaliskim samorządzie, czyli nieważni są mieszkańcy, nieważne co będzie z miastem, tylko nasze polityczne zamieszanie musi mieć miejsce, musi być głośno – uważa prezydent.

To polityczne zamieszanie wywołał sam prezydent – nagle, bez konsultacji z klubami radnych – wyszedł z projektem uchwały o włączeniu całej gminy Żelazków do Kalisza. Jego dotychczasowi koalicjanci: PiS i SLD pomysł ten uznali za kuriozalny, nieprzemyślany i wprowadzany w zbyt gwałtownej formie: bez rozmów z gminą i kaliszanami. - Tak jak przedstawiał przewodniczący Klubu Radnych PiS, nam nie chodziło o to, by na siłę powodować przyłączenie, tylko chcieliśmy prowadzić rozmowy, w taki sposób, by mieszkańcy rzeczywiście zdecydowali czy chcą połączenia czy nie. (…) – mówił 6 marca, Artur Kijewski z PiS, były już wiceprezydent Kalisza.

Prezydent uznał, że PiS i SLD nie głosując za włączeniem Żelazkowa, opowiedziały się przeciw rozwojowi miasta i zakończył swoją współpracę z wiceprezydentami wywodzącymi się z tych klubów. To doprowadziło do rozpadu prezydenckiej koalicji i do politycznych wojenek, których teraz jesteśmy świadkami.

Prezydent zapowiada, że spotka się z szefami klubów radnych, by przekonać ich do poparcia projektu uchwały o emisji obligacji. By uchwała weszła w życie, musi opowiedzieć się za nią minimum 13 radnych.

Podczas ostatniej sesji „za” było 9 radnych; 6 – klub radnych PO i radny SLD Zbigniew Włodarek byli przeciw. Od głosu wstrzymali się: Dariusz Witoń z SLD, Tadeusz Skarżyński i Adam Koszada z PiS oraz czworo radnych stowarzyszenia Wszystko dla Kalisza. Trojga radnych nie było na Sali w czasie głosowania.

Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta odbędzie się we wtorek 10 kwietnia o 15:00. 

AG, fot. autor

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany