Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 styczeń 2018 Godzina:
imieniny: Rajmunda, Klemens

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Osuwisko zabezpieczone

Specjalne kolumny będą podtrzymywać osuwisko na ulicy Łódzkiej. Najtrudniejsze prace związane z jego likwidacją już zostały wykonane. A to oznacza, że nie tylko droga w tym miejscu przestanie się zapadać, ale także okoliczne budynki pękać. Prace na tym odcinku są ostatnim etapem gruntownego remontu Łódzkiej. Pieniądze na likwidację skarpy pochodzą z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Chodzi o ten fragment ulicy Łódzkiej. Niewielka skarpa to naturalne osuwisko, które z roku na rok coraz bardziej uszkadzało jezdnię, ale i zagrażało znajdującym się w sąsiedztwie budynkom, które pękały, wyjaśnia Krzysztof Gałka, p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. - Pod spodem jest strop iłu. I to powoduje, że przy wszelkich opadach deszczu, czy nawet jak ta ulica funkcjonowała, zawsze w gruncie przemieszcza się woda. Następowało uplastycznienie podłoża i to powodowało, że ten nasyp się ześlizgiwał.

Do tego dochodził ruch kołowy. Szczególnie tranzytowy. Według ostatnich obliczeń ulicą Łódzką przejeżdża w ciągu doby 16,5 tysiąca samochodów. Przed przystąpieniem do prac zostały wykonane badania geologiczne. Miasto uzyskało też opinię Państwowej Służby Geologicznej z Krakowa. Powstał specjalny projekt wzmacniający osuwisko. Wykonano drenaż, który umożliwi odprowadzanie do kanalizacji wody dostającej się do gleby. Prace ruszyły w sierpniu. - W celu ustabilizowani podłoża gruntowego zostały tam wwiercone dziesiątki kolumn typu jet grounting – zdradza Gałka. - Ponadto wykonany został na pierwszej połówce zbrojony nasyp. W tej chwili trwają roboty na drugiej połowie szerokości jezdni, gdzie w tym czasie wykonywany jest także zbrojony nasyp. 

Ulica Łódzka remontowana jest od kilku lat. Prace modernizacyjne tego odcinka DK 12 były podzielone na etapy. Fragment między Łęgową a Miłą czekał najdłużej właśnie ze względu na dodatkowe, drogie prace wzmacniające osuwisko. Pieniądze, po kontrolach, przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Promesa został podpisana w maju. W ubiegłym tygodniu władze miasta otrzymały umowę na wsparcie inwestycji. Dokument przekazała wicewojewoda Marlena Maląg. - To jest ten moment, kiedy mogę w imieniu pana wojewody przekazać umowę na dotację 63% środków z budżetu państwa. Reszta pochodzi z budżetu samorządu - powiedziała. 

Całkowity koszt remontu tego odcinka to 5,5 miliona złotych, z czego rządowe wsparcie wynosi 3 miliony 853 tysiące złotych. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym miesiącu.

AW, zdjęcia arch.

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Styczeń 2018

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Pat Cars Skup Aut Najlepsze ceny

22.01.18
Nasza Firma Pat Cars Zajmuje się skupem jak i złomowaniem Samochodów osobowych i ciężarowych,...
Polecane

KUPIE WOJSKOWE STARE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY

21.01.18
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne...

Działka Blizanów

22.01.18
Sprzedam działkę rolną z możliwością przekształcenia na budowlaną(niska klasa gleby). Wszystkie...
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...
Polecane

Rolety zewnętrzne Kalisz,naprawa ,części do rolet

23.01.18
W naszej firmie mogą skorzystać Państwo z zakupu wszystkich części zamiennych do rolet lub usług...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany