Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 styczeń 2018 Godzina:
imieniny: Miła, Dobiegniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Parking wielopoziomowy. Najtrudniejszy pierwszy krok

O potrzebie wybudowania podziemnego parkingu wielopoziomowego w centrum Kalisza dużo się mówi, ale nadal władze miasta nie mają dokładnego planu, jak wziąć się za tę inwestycję. O to, by w tym roku wykonać pierwszy, konkretny krok w realizacji tego zadania, apelowali radni Platformy Obywatelskiej. Radni przedstawili jak i za co wybudować pierwszy miejski wielopoziomowy parking. Rządząca koalicja nie poparła jednak ich wniosku, a prezydent odpowiada, że Kalisz obecnie potrzebuje innych, ważniejszych inwestycji, m.in. wymiany nawierzchni Głównego Rynku.

Ponad 150 tysięcy – tyle pojazdów zarejestrowanych jest w Kaliszu. Jesteśmy w czołówce miast najbardziej zatłoczonych przez auta. Utworzenie deptaków na fragmentach Śródmiejskiej i Złotej zabrało kierowcom 40 miejsc parkingowych. Nowych, w ścisłym centrum, nie przybyło.

Wizje są, planu brak

Znalezienie miejsca postojowego w śródmieściu w dni takie jak np. piątek wymaga często od kierowców długiego krążenia po ulicach. O konieczności wybudowania podziemnego wielopoziomowego parkingu mówi się od lat. Interpelują od dawna o to radni do prezydenta. I ostatnie odpowiedzi mówiły o:

„Rozważane są dwie lokalizacje parkingu:

‒ w ul. Nowy Rynek – utworzenie wielopoziomowego parkingu podziemnego w miejscu istniejącego targowiska. Wymaga to jednak uprzedniego przeniesienia targowiska w inne miejsce (np. teren po KLA przy ul. Majkowskiej). Niezbędne jest zabezpieczenie na ten cel olbrzymich środków w budżecie miasta bądź też realizację w formule PPP (Partnerstwa Publiczno-Prywatnego)

‒ pod plantami miejskimi (pomiędzy ul. Wodną a ul. Złotą) ‒ utworzenie wielopoziomowego parkingu podziemnego. Niezbędne jest zabezpieczenie na ten cel olbrzymich środków w budżecie miasta bądź też realizację w formule PPP.

Realizacja tych zadań nie jest możliwa jednak w krótkim czasie”.

Parking w trzy lata za 9 mln zł z kasy miasta

Na ostatniej Radzie Miejskiej, klub radnych PO złożył wniosek, by w budżetach na rok 2017, 2018 i 2019 wprowadzono zadanie pod nazwą: zaprojektowanie i wybudowanie targowiska miejskiego wraz z parkingiem wielopoziomowym za 9 mln zł w cyklu trzyletnim.

W Kaliszu obecnie zarejestrowanych jest ponad 150 tysięcy pojazdów. To o jedną trzecią więcej niż mieszkańców.

Jako lokalizację radni podali teren targowiska przy 3 maja. 3 mln złotych wydano by już w tym, 2017 roku. By wygospodarować te pieniądze, miasto miałoby wstrzymać wykup udziałów w KPT (414 tysięcy zł), w spółce oświetlenie uliczne (750 tysięcy zł), w spółce Aquapark (1,5 mln zł), i musiałoby zrezygnować w tym roku z zamontowania klimatyzacji w  pomieszczeniach UM (150 tysięcy zł) i z rozbudowy Izby Pamięci Szczypiorniaka (220 tysięcy zł).  - Nawet maraton zaczyna się od pierwszego kroku. Pan nie chce tego kroku zrobić. Dajemy panu szansę do tego, żeby wybudować i pogodzić element związany z targowiskiem pod Tęczą z parkingiem wielopoziomowym. Odległość około 100 m w linii prostej. Jest taka szansa, przeznaczcie na to pieniądze – zwrócił się do prezydenta i radnych Radosław Kołaciński, radny PO.

Prezydent: robimy rozeznanie

Prezydent, Grzegorz Sapiński poprosił radnych o odrzucenie wniosku klubu PO. I wskazał, że w mieście obecnie są ważniejsze inwestycje do wykonania. -Jeśli będą wprowadzone jakieś zmiany do budżetu, to będziemy zwiększać pieniądze z wolnych środków na zadania, które są już wpisane w budżecie. W pierwszej kolejności będziemy myśleć o tym, ażeby zwiększyć pieniądze na wymianę nawierzchni Głównego Rynku, bo to jest nasz punkt honoru i chcemy to przeprowadzić (…) Jeśli chodzi o parking połączony z targowiskiem, to cały czas o tym myślimy. Tylko myślimy, żeby to zrobić w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Jest to zadanie zlecone do rozeznania Wydziałowi Strategii i Rozwoju. Nie uchylamy się – zapewniał prezydent.

Zdaniem radnego Kołacińskiego, formuła Partnerstwa Publiczno-Prywatnego  przy budowie parkingów po prostu się nie opłaca. - W Polsce formułę Partnerstwa Publiczno-Partnerskiego na parking zrealizowano we Wrocławiu. Wiecie jaka jest stopa zwrotu tej inwestycji? 40 lat. Mam pytanie do pana prezydenta: czy Kalisz stać na takie rzeczy? – podał przykład Kołaciński.

A propos pytań: W jednym z wywiadów prasowych na pytanie: dlaczego remont dróg w Kaliszu niekiedy kończy się zmniejszeniem liczby miejsc parkingowych, prezydent odpowiedział: „jak będzie przybywało miejsc parkingowych, to przybędzie też samochodów”. Podążając za tą logiką: skoro Kalisz ma być pierwszym w Polsce miastem bez kostki brukowej, to może będzie i pierwszym bez samochodów. Wtedy problem budowy nowoczesnego parkingu zniknie, a miliony zostaną.

A tak prezentuje się otwarty w 2013 roku wielopoziomowy parking podziemny we Wrocławiu. Parking ma trzy poziomy i może pomieścić 333 auta. Opłata za pierwszą godzinę to 3 zł, za każdą kolejną: 4 zł. Koszt inwestycji to 38 milionów złotych, wkład miasta wyniósł 15 milionów. Resztę pokrył wykonawca.

AG, fot. autor, yt; wideo: yt

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Styczeń 2018

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy masz postanowienia noworoczne?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN

17.01.18
OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN TEL 605995710
Polecane

KUPIE stare odznaczenia,medale, orzełki

13.01.18
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: polskie,...

Domy na Osiedlu Celtyckim

19.01.18
Osiedle Celtyckie to pierwsza realizowana w ten sposób enklawa nowoczesnej zabudowy jednorodzinnej...
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...

Opieka nad zwierzetami domowymi Kalisz

20.01.18
Witam oferuje opiekę nad zwierzakiem domowym(każdym domowym pies,kot,świnka morska itd ) na czas...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany