Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Helena, Jerzy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Parking wielopoziomowy. Najtrudniejszy pierwszy krok

O potrzebie wybudowania podziemnego parkingu wielopoziomowego w centrum Kalisza dużo się mówi, ale nadal władze miasta nie mają dokładnego planu, jak wziąć się za tę inwestycję. O to, by w tym roku wykonać pierwszy, konkretny krok w realizacji tego zadania, apelowali radni Platformy Obywatelskiej. Radni przedstawili jak i za co wybudować pierwszy miejski wielopoziomowy parking. Rządząca koalicja nie poparła jednak ich wniosku, a prezydent odpowiada, że Kalisz obecnie potrzebuje innych, ważniejszych inwestycji, m.in. wymiany nawierzchni Głównego Rynku.

Ponad 150 tysięcy – tyle pojazdów zarejestrowanych jest w Kaliszu. Jesteśmy w czołówce miast najbardziej zatłoczonych przez auta. Utworzenie deptaków na fragmentach Śródmiejskiej i Złotej zabrało kierowcom 40 miejsc parkingowych. Nowych, w ścisłym centrum, nie przybyło.

Wizje są, planu brak

Znalezienie miejsca postojowego w śródmieściu w dni takie jak np. piątek wymaga często od kierowców długiego krążenia po ulicach. O konieczności wybudowania podziemnego wielopoziomowego parkingu mówi się od lat. Interpelują od dawna o to radni do prezydenta. I ostatnie odpowiedzi mówiły o:

„Rozważane są dwie lokalizacje parkingu:

‒ w ul. Nowy Rynek – utworzenie wielopoziomowego parkingu podziemnego w miejscu istniejącego targowiska. Wymaga to jednak uprzedniego przeniesienia targowiska w inne miejsce (np. teren po KLA przy ul. Majkowskiej). Niezbędne jest zabezpieczenie na ten cel olbrzymich środków w budżecie miasta bądź też realizację w formule PPP (Partnerstwa Publiczno-Prywatnego)

‒ pod plantami miejskimi (pomiędzy ul. Wodną a ul. Złotą) ‒ utworzenie wielopoziomowego parkingu podziemnego. Niezbędne jest zabezpieczenie na ten cel olbrzymich środków w budżecie miasta bądź też realizację w formule PPP.

Realizacja tych zadań nie jest możliwa jednak w krótkim czasie”.

Parking w trzy lata za 9 mln zł z kasy miasta

Na ostatniej Radzie Miejskiej, klub radnych PO złożył wniosek, by w budżetach na rok 2017, 2018 i 2019 wprowadzono zadanie pod nazwą: zaprojektowanie i wybudowanie targowiska miejskiego wraz z parkingiem wielopoziomowym za 9 mln zł w cyklu trzyletnim.

W Kaliszu obecnie zarejestrowanych jest ponad 150 tysięcy pojazdów. To o jedną trzecią więcej niż mieszkańców.

Jako lokalizację radni podali teren targowiska przy 3 maja. 3 mln złotych wydano by już w tym, 2017 roku. By wygospodarować te pieniądze, miasto miałoby wstrzymać wykup udziałów w KPT (414 tysięcy zł), w spółce oświetlenie uliczne (750 tysięcy zł), w spółce Aquapark (1,5 mln zł), i musiałoby zrezygnować w tym roku z zamontowania klimatyzacji w  pomieszczeniach UM (150 tysięcy zł) i z rozbudowy Izby Pamięci Szczypiorniaka (220 tysięcy zł).  - Nawet maraton zaczyna się od pierwszego kroku. Pan nie chce tego kroku zrobić. Dajemy panu szansę do tego, żeby wybudować i pogodzić element związany z targowiskiem pod Tęczą z parkingiem wielopoziomowym. Odległość około 100 m w linii prostej. Jest taka szansa, przeznaczcie na to pieniądze – zwrócił się do prezydenta i radnych Radosław Kołaciński, radny PO.

Prezydent: robimy rozeznanie

Prezydent, Grzegorz Sapiński poprosił radnych o odrzucenie wniosku klubu PO. I wskazał, że w mieście obecnie są ważniejsze inwestycje do wykonania. -Jeśli będą wprowadzone jakieś zmiany do budżetu, to będziemy zwiększać pieniądze z wolnych środków na zadania, które są już wpisane w budżecie. W pierwszej kolejności będziemy myśleć o tym, ażeby zwiększyć pieniądze na wymianę nawierzchni Głównego Rynku, bo to jest nasz punkt honoru i chcemy to przeprowadzić (…) Jeśli chodzi o parking połączony z targowiskiem, to cały czas o tym myślimy. Tylko myślimy, żeby to zrobić w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Jest to zadanie zlecone do rozeznania Wydziałowi Strategii i Rozwoju. Nie uchylamy się – zapewniał prezydent.

Zdaniem radnego Kołacińskiego, formuła Partnerstwa Publiczno-Prywatnego  przy budowie parkingów po prostu się nie opłaca. - W Polsce formułę Partnerstwa Publiczno-Partnerskiego na parking zrealizowano we Wrocławiu. Wiecie jaka jest stopa zwrotu tej inwestycji? 40 lat. Mam pytanie do pana prezydenta: czy Kalisz stać na takie rzeczy? – podał przykład Kołaciński.

A propos pytań: W jednym z wywiadów prasowych na pytanie: dlaczego remont dróg w Kaliszu niekiedy kończy się zmniejszeniem liczby miejsc parkingowych, prezydent odpowiedział: „jak będzie przybywało miejsc parkingowych, to przybędzie też samochodów”. Podążając za tą logiką: skoro Kalisz ma być pierwszym w Polsce miastem bez kostki brukowej, to może będzie i pierwszym bez samochodów. Wtedy problem budowy nowoczesnego parkingu zniknie, a miliony zostaną.

A tak prezentuje się otwarty w 2013 roku wielopoziomowy parking podziemny we Wrocławiu. Parking ma trzy poziomy i może pomieścić 333 auta. Opłata za pierwszą godzinę to 3 zł, za każdą kolejną: 4 zł. Koszt inwestycji to 38 milionów złotych, wkład miasta wyniósł 15 milionów. Resztę pokrył wykonawca.

AG, fot. autor, yt; wideo: yt

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany