Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 listopad 2017 Godzina:
imieniny: Feliks,

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej

Młodzieżowa Rada Miejska w Kaliszu rozpoczęła w poniedziałek dwuletnią kadencję. Już pierwsza sesja okazała się burzliwa. Młodzi rajcy dwukrotnie – bez efektu – próbowali wybrać przewodniczącego. Udało się za trzecim razem, kiedy jeden z kandydatów zrezygnował z ubiegania się o funkcję. Nowością tej kadencji są przedstawiciele w radzie dwóch uczelni wyższych, które działają w Kaliszu.

Wybory w poszczególnych szkołach odbyły się jesienią. Większość placówek reprezentuje po dwóch uczniów. Jednak nie każda szkoła zdołała wybrać tylu przedstawicieli. – Jedna ze szkół ponadgimnazjalnych nie ma w ogóle swojego radnego, a Szkoła Mistrzostwa Sportowego tylko jednego. Także Wydział Pedagogiczno – Artystyczny UAM i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa mają po raz pierwszy w historii po jednym radnym – mówi Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji UM w Kaliszu.

Ci, którzy przekonali swoich kolegów ze szkolnej ławy dziś złożyli przysięgę i odebrali legitymację. Musieli też dokonać pierwszych wyborów przewodniczącego. W szranki stanął Wiktor Płuciennik z Zespołu Szkół Techniczno – Elektronicznych i Igor Sulwiński z II LO im. T. Kościuszki. Żeby móc piastować to ważne stanowisko jeden z  nich musiał otrzymać minimum 12 głosów. Nie udało się w dwóch głosowaniach. Przed trzecim pierwszy z kandydatów zrezygnował z walki. Ma jednak nadzieję na współpracę i możliwość wypracowania aktywności wśród osób w jego wieku. – Ostatnio usłyszałem taka fajną opinię, że Kalisz jest smutnym miastem i chciałbym to zmienić. Żeby nie był nudnym miastem, tylko żeby było fajne, wesołe, tętniące życiem poprzez organizowanie różnych imprez kulturalnych, co jest w planach i jest realne – stwierdził Wiktor Płuciennik.

Jego szkolna koleżanka Gabriela Sokólska dodała, że Młodzieżowa Rada Miejska powinna inspirować uczniów do działania i pracy na rzecz miasta. Tak by każdy znalazł tu coś dla siebie, także w dorosłym życiu. - Powinniśmy inspirować młodzież do współpracy z nami, zachęcać do działania, żeby Kalisz ożył, żeby młodzież tutaj zostawała, żeby coś się tutaj działo. Na pewno chcielibyśmy współpracować z młodzieżą, dowiedzieć się czego pragną od nas, bo dzięki nim tutaj jesteśmy.

Sam przewodniczący chce, by młodzież częściej mówiła o swoich spostrzeżeniach dotyczących wydarzeń w mieście, a jej głos był brany pod uwagę. Jako przykład podał remonty dróg i zamknięcie mostu w ciągu ul. Chopina, co wielu uczniom, szczególnie z II LO, skomplikowało dojazd do szkoły. Ma też nadzieję, że razem ze swoimi kolegami radnymi wypracują sposób na brak radykalizacji poglądów wśród młodych ludzi, szczególnie tych dotyczących osób o innym kolorze skóry, wyznaniu czy narodowości.  – Nasza Rada może wnieść świeżość, nie oszukujmy się, w Kaliszu był przestój z pracą Rady i nie było słychać głosu młodych. W szkołach nie czujemy żeby ktoś interesował się głosem młodych osób, czyli nas. Mamy nadzieję, że będziemy mieć szansę zbudować coś i działać – powiedział Igor Sulwiński.

Młodzieżowa Rada Miejska w Kaliszu powinna spotykać się minimum raz w miesiącu. Jednak minione lata pokazują, że z aktywnością nastoletnich w większości rajców różnie bywa. Władze miasta mają nadzieję, że przedstawiciele młodego pokolenia staną się partnerami i ciałem doradczym w kwestiach tej grupy kaliszan. – W tym roku muszą, jeszcze na ten rok, przygotować terminarz wydatków w układzie chronologiczno – finansowym – zdradza Mariusz Witczak.

AW, zdjęcia autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 3

R 4

poziomy 3

Kalendarz P

Listopad 2017

30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

14.11.17
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...
Polecane

Skup Aut. Najlepsze ceny. Dojazd lawetą !

14.11.17
Skup aut, złomowanie . Najlepsze ceny, Wycena przez telefon, Profesjonalne podejście do klienta,...
Polecane

Dom jednorodzinny

17.11.17
Sprzedam dom pow.150 m2, działka 440m2 ,ogrzewanie gazowe , dobra lokalizacja.
Polecane

Doradca Klienta

09.11.17
<p>Lider na rynku finansowym, poszukuje kandydatów na nowe stanowisko: Doradca Klienta...
Polecane

Pożyczki gotówkowe

12.11.17
Pożyczki pozabankowe, dla osób pracujących, emerytów i rencistów, rolników oraz przedsiębiorców, od...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany