Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 marzec 2018 Godzina:
imieniny: Dyzma, Ireneusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Program "Mieszkanie Plus" w Kaliszu. Trzy bloki powstaną przy ul. Warszawskiej

Trzy bloki wielorodzinne – w sumie 112 mieszkań powstaną w Kaliszu w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Inwestycja realizowana będzie na Tyńcu. Prezydent Grzegorz Sapiński podpisał porozumienie w tej sprawie z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych BGK S.A.

Pierwsze listy intencyjne w tej sprawie podpisały już 12 października m.in. Katowice, Tychy, Gliwice czy Chorzów. W poniedziałek 12 grudnia dołączył do nich Kalisz. Prezydent Grzegorz Sapiński i wiceprezydent Karolina Pawliczak zawarli umowę podczas konferencji „Mieszkanie Plus w samorządach” z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego. - Osobiście podziękowałem wicepremierowi Morawieckiemu za program, dzięki któremu razem z BGK będziemy mogli zadbać o mieszkania dla ludzi, których nie stać na kredyt hipoteczny, ale stać na wynajem z dojściem do prawa własności - mówi Grzegorz Sapiński. - Przede wszystkim chodzi o, tak potrzebnych w Kaliszu, rozpoczynających tu życie specjalistów. Pierwsze bloki staną na Tyńcu, później w innych częściach miasta.

Miasto planuje rozpoczęcie inwestycji w 2017 r. przy ul. Warszawskiej. Blokami zarządzać będzie Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Dla kogo Mieszkanie Plus?

Mieszkanie Plus to rządowy program, zakładający m.in. budowę dostępnych cenowo mieszkań za wynajem, z opcją dojścia do własności. Pilotaż realizowany jest na zasadach rynkowych przez BGK Nieruchomości S.A. Dzięki współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i instytucjami Skarbu Państwa do dyspozycji jest już niemal 180 ha wstępnie wytypowanych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Lokale mają spełniać wysokie standardy urbanistyczne, architektoniczne i techniczne, w tym restrykcyjne normy energetyczne. „Mieszkanie Plus” jest jednym z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Z programu Mieszkanie Plus miałyby skorzystać osoby bądź rodziny, które nie mogą dostać mieszkania komunalnego, a ich zarobki są za małe, aby móc pozwolić sobie na wynajem lokum na rynku komercyjnym. Projekt skierowany jest także do osób, które nie mogą dostać kredytu hipotecznego. Nie będzie granicy wieku dla osób starających się o mieszkanie. Jednak ze względu na prawdopodobne kolejki, na początek preferowane będą rodziny wielodzietne, pod uwagę będą też brane dochody - ale te kryteria (określane na zasadzie punktacji) mają wpływać tylko na okres oczekiwania na mieszkanie, a nie na sam fakt możliwości wynajmu takiego lokum.

Za ile?

Średnia cena wynajmu lokum w programie Mieszkanie Plus, w zależności od lokalizacji, ma wynosić od 10 do 20 zł za metr kwadratowy na miesiąc. To oznacza, że za wynajęcie 45-metrowego mieszkania zapłacimy maksymalnie ok. 900 zł miesięcznie. Jeśli będziemy za takie mieszkanie płacić regularnie przez okres 30 lat, to po tym okresie staniemy się właścicielem lokum.

MIK, fot. Anna Błaszczyk

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Marzec 2018

26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany