Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Marzena, Artemon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Powstanie ponad 20 kilometrów ścieżek rowerowych

To dobra wiadomość dla rowerzystów. Powiat kaliski wspólnie z czterema swoimi gminami, Kaliszem i sąsiednim Gołuchowem chce wybudować ponad 20 kilometrów ścieżek, które mają stworzyć sieć umożliwiającą bezpieczne przemieszczanie się jednośladami między poszczególnymi miejscowościami. Budowa ciągów będzie kosztować niespełna 10 milionów złotych, z czego 85% pochodzić będzie ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Liderem projektu, z którego samorządy starają się o pieniądze, jest powiat kaliski.

Celem projektu jest stworzenie sieci szlaków rowerowych, które będą spinać różne miejscowości położone na terenie powiatu kaliskiego z samym miastem i Gołuchowem na terenie powiatu pleszewskiego. Dzięki współpracy, która umożliwi mieszkańcom rekreacyjne przemieszczanie się po ścieżkach, ale przede wszystkim da możliwość podróżowania nimi do pracy, możliwe jest pozyskanie wsparcia z ZITów. Całość koordynuje powiat kaliski. W czterech jego gminach: Blizanów, Opatówek, Godziesze i Szczytniki powstanie 16 kilometrów nowych ciągów pieszo - rowerowych, mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski. – Te ścieżki, które budujemy dochodzą do ścieżek już zbudowanych, np. w gminie Szczytniki będzie taki parking dla rowerów przy drodze krajowej i od drogi krajowej będą odchodziły ścieżki rowerowe w prawo i w lewo, ale ta ścieżka jest również wzdłuż drogi krajowej. Tak samo w Opatówku, tak samo w gminie Godziesze, czyli wpasowujemy się w to, co już zostało zbudowane. Łączymy to w logiczną całość - wyjaśnia. 

W ramach projektu zaplanowano budowę ścieżek na drodze powiatowej od miejscowości Stobno do miejscowości Godziesze Wielkie  -  3,4 km. Drugi odcinek o długości 0,9 km to Borek- Wolica. Kolejny ciąg ścieżek rowerowych realizowany będzie na terenie gminy Szczytniki: od Szczytnik do Iwanowic 3,3 km oraz Szczytniki - Cieszyków 3,3 km. W miejscowości Opatówek na odcinku od drogi krajowej nr 12 (w rejonie siedziby Colian) do Trojanowa to 2,1 km. A  kolejny odcinek na terenie gminy Opatówek  to Tłokinia Kościelna - Rożdżały 1,4 km.

Wraz z gminą Blizanów powiat chce realizować dwa odcinki ścieżek na terenie tej gminy. Pierwszy z nich o długości 1,5 km będzie łączyć Warszówkę z Pruszkowem, a drugi o długości 0,7 km Pawłówek z Piotrowem i połączy się ze ścieżkami kaliskimi. W samym Kaliszu, wzdłuż ulicy Godebskiego - od ronda generała Altera do granic miasta - zostanie wybudowany 600-metrowy odcinek za 400 tysięcy złotych. - Dzięki temu również mieszkańcy Kalisza będą mieli możliwość poruszania się na długie trasy po powiecie – mówi  Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Natomiast mieszkańcy powiatu będą mogli nawet na rowerach przyjeżdżać do pracy do Kalisza i tutaj przesiadać się do transportu zbiorowego.

Do projektu włączył się także powiat pleszewski z dwoma odcinkami na terenie gminy Gołuchów: w miejscowościach Krzywosądów - Karsy (tam mają powstać ponad 2 kilometry drogi dla jednośladów ) oraz Kucharki - Kuchary z prawie 4-kilometrowym odcinkiem. Przy okazji nadzwyczajnej sesji poświęconej budowie ścieżek powstało pytanie, co z jej budową na innej uczęszczanej przez cyklistów trasie? - Czy jest zaplanowana ścieżka rowerowa z Kalisza na Szałe? – pytał Grzegorz Chwiałkowski, radny „Wszystko dla Kalisza”. -  To chyba najbardziej uczęszczana przez mieszkańców Kalisza trasa i jak się orientuję jest też najbardziej niebezpieczna. Ratujemy się tym, mówię o rowerzystach, że ten odcinek do tamy pokonujemy ścieżką rowerową z Rajskowa, ale jak z tamy się zjedzie na drogę główną to śmierć w oczach.

Ścieżka ma powstać. Jeszcze w tym roku od granic Szałego w kierunku Trojanowa. To oczywiście przedsięwzięcie gminy Opatówek. Kalisz chce szukać pieniędzy w Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych. - Przygotowujemy projekt na kompleksową przebudowę tej drogi,  od ronda u zbiegu ul. Pokrzywnicka - Starożytna do granicy miasta i obok przebudowy jezdni chcemy wykonać po jej lewej stronie, patrząc od ronda w kierunku Szałego, ścieżkę rowerową i chodnik na całej długości – zdradza Grzysztof Gałka z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu.

Wniosek na prawie 10 milionów zł potrzebnych, by zbudować ponad 20 kilometrów ścieżek rowerowych musi być złożony do 17 marca. Realizacja inwestycji, jeśli samorządy dostaną pieniądze, zacznie się jeszcze w tym roku.

AW, zdjęcia autor

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany