Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 listopad 2020 Godzina:
imieniny: Delfina, Delfin

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Przez epidemię dochody Kalisza z PIT spadły aż o 40%! Senat proponuje tarczę antykryzysową dla samorządów

Epidemia sieje spustoszenie w niemal wszystkich obszarach naszego życia. Finansowe skutki pandemii odczuwają też samorządy. Dochody gmin w całej Polsce z PIT za kwiecień 2020 r. w porównaniu z kwietniem 2019 r. są nawet o ponad 40% niższe. W Kaliszu spadek wynosi 42%. Propozycję rozwiązań, które mają wesprzeć w tej trudnej sytuacji samorządy, przygotował Senat.

W Kaliszu dochody z podatku PIT za kwiecień 2019 r. wynosiły ponad 18 mln zł, a za kwiecień 2020 r. tylko 10,6 mln zł. Spadek wynosi zatem około  7,5 miliona złotych, czyli aż o 42 procent.

Mniejsze wpływy, nowe wydatki

- Pandemia skutkuje odczuwalnym kryzysem w wielu branżach, co odbija się na finansach przedsiębiorców, ich pracowników i całych rodzin, a tym samym na budżecie miasta. Udziały w podatkach PIT to jedna czwarta dochodów naszego miasta. Dodatkowo spadają dochody KLA, OSRiR-u, Aquaparku… - przekazuje prezydent Krystian Kinastowski.

Miasto ponosi też znaczne koszty związane z walką z epidemią – już prawie 2,5 miliona złotych. - Dlatego dzisiaj szczególnie ważne jest racjonalne planowanie wszelkich wydatków. Najbliższe miesiące zaważą na możliwościach finansowych Miasta nie tylko w bieżącym, ale i przyszłym roku. – zaznacza Krystian Kinastowski.

A budżet Kalisza na 2020 rok jest jednym trudniejszym od lat. Było to wiadome już pod koniec 2019 roku, kiedy konstruowano plan dochodów i wydatków Miasta na przyszły rok. Mniejszy budżet to skutek polityki fiskalnej rządu, m.in. zwolnień z podatku PIT młodych pracowników i obniżenia podatku dochodowego w ogóle. Do tej pory w każdym roku wpływy z podatku PIT rosły, w stosunku 2018 do 2019 budżet Kalisza wzbogacił  się o 30 milionów, tym razem wzrostu nie będzie. Będzie spadek.  - Mamy zmniejszenie jeszcze o 500 tysięcy złotych. Czym to jest spowodowane? Przede wszystkim zerowym podatkiem PIT dla osób do 26. roku życia, ale też zmniejszeniem od 1 października podatku dochodowego z 18 na 17 procent. Ma to przełożenie na rok 2020 – wyjaśniała wówczas  Irena Sawicka, Skarbnik Miasta.

Tarcza dla samorządów

Kwestią pomocy dla samorządów obarczonych finansowo skutkami epidemii zajął się Senat. 14 maja Izba Wyższa przegłosowała ponad 100 poprawek do tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, a także m.in. rozwiązania dla samorządów terytorialnych, które w okresie pandemii tracą dochody przy znacznie zwiększonych wydatkach.

Uwagę na problem samorządów, na przykładzie sytuacji naszego miasta, zwrócił senator Janusz Pęcherz, były prezydent Kalisza. - Dzisiaj musimy spojrzeć zdecydowanie wyraźniej na problemy, z jakimi borykają się samorządowcy, przede wszystkim w gminach i powiatach. Dwie poprzednie tarcze antykryzysowe, ale i trzecia, która analizowana jest od tygodnia w Wysokiej Izbie nie zawierają rozwiązań dotyczących pomocy gminom czy powiatom w związku z utraconymi dochodami i zwiększonymi kosztami wynikającymi z przypisanych kolejnych zadań, które są wynikiem pandemii wirusa SARS-CoV-2 – mówił w Senacie Janusz Pęcherz.

Utracone dochody są i będą w dalszym ciągu także ze zwolnień z podatku od nieruchomości i innych. - Zwiększone koszty funkcjonowania gmin w wyniku stosowania przepisów antycovidowych dotyczą m.in. lokalnego transportu zbiorowego, odbioru odpadów z miejsc kwarantanny czy izolacji, a także wydatków ponoszonych na pomoc szpitalom w zakupie sprzętu medycznego oraz innych środków zabezpieczających personel medyczny pracujący z osobami zakażonymi koronawirusem. Miasto Kalisz na tego typu działania wydatkowało już do tej pory kwotę ponad 2,7 mln zł (organem prowadzącym szpitale jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego) – dodał Janusz Pęcherz.

Janusz Pęcherz zwrócił też uwagę na trudną sytuację spółek i instytucji, które w związku z pandemią nie mają przychodów, a generują znaczne koszty, m.in. Aquapark Kalisz, MKS Kalisz, OSRiR, MZBM czy Filharmonia Kaliska. – To wszystko instytucje miejskie i to samorząd Kalisza musi poradzić sobie ostatecznie z ich utrzymaniem w okresie pandemii – dodał Janusz Pęcherz.

Bez „janosikowego” i Budżetu Obywatelskiego?

Ostatecznie z inicjatywy ustawodawczej Senatu przegłosowano projekt ustawy o szczególnych rozwiązanych dla samorządu terytorialnego w okresie pandemii. Zaproponowano m.in., aby od kwietnia br. oraz w całym 2021 r. jednostki samorządu nie dokonywały wpłat tzw. janosikowego, umożliwienie wykorzystania środków z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu na działania związane ze zwalczaniem pandemii, a także możliwość zawieszenia w całości albo w części realizacji Budżetu Obywatelskiego w latach 2020-2021.

Wprowadzono także poprawkę, aby ze zbiórek publicznych prowadzonych w gminach na zakup środków ochrony osobistej (np. maseczki i rękawice), nie było konieczności odprowadzania podatku VAT do Urzędów Skarbowych.

Projekt ustawy trafi teraz do Sejmu.

AG, MIK, fot. główna: Paweł Kowalski, grafiki w tekście: Urząd Miasta Kalisza; fot. Senatu: Janusz Pęcherz/fb

 

 

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

W związku z wejściem w życie zmian w prawie ochrony danych osobowych i rozporządzenia unijnego RODO informujemy, że na naszej stronie www.faktykaliskie.pl, która należy do Grupy Multimedia Polska, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty współpracujące z nami oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą wyświetlać reklamy jak najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami lub kliknij przycisk „przejdź do strony”. Kliknięcie opcji „przejdź do strony” jest automatycznie wyzwoleniem akceptacji powyższych zasad naszego regulaminu.

Informacje, które będą wykorzystywane:
Typ przeglądarki i jej ustawienia. Informacje o systemie operacyjnym urządzenia końcowego. Informacje o zainstalowanych plikach cookie. Informacje o innych identyfikatorach przypisanych do urządzenia końcowego. Adres IP, z którego urządzenie końcowe uzyskuje dostęp do strony internetowej klienta lub aplikacji mobilnej Informacje o aktywności użytkownika na urządzeniu końcowym, w tym o odwiedzanych stronach internetowych i wykorzystywanych aplikacjach mobilnych. Informacje o położeniu geograficznym urządzenia końcowego będą wykorzystywane.

Multimedia Polska S.A. dokłada wszelkich starań, aby niezbędne przetwarzanie Twoich danych osobowe było zgodne z przepisami prawa i nie naruszało Twoich podstawowych praw i wolności, w szczególności prawa do ochrony Twoich danych osobowych. Niniejsza Polityka Prywatności określa generalne zasady, według których przetwarzane są przez nas Twoje dane osobowe. Multimedia Polska S.A. pozyskuje Twoje dane bezpośrednio od Ciebie, ponadto ich powstanie może być skutkiem Twojej aktywności związanej ze korzystaniem przez Ciebie z naszych usług telekomunikacyjnych. W pewnych przypadkach, w ramach  prowadzonej przez Multimedia Polska S.A. działalności operacyjnej, dane dotyczące Twojej osoby mogą także być także pozyskiwane z innych źródeł. Przeczytaj uważnie zawarte w niniejszej Polityce zasady, aby zrozumieć jak i na jakich podstawach prawnych Multimedia Polska S.A. przetwarza Twoje dane osobowe. Jeśli w chwili czytania niniejszej Polityki jesteś naszym klientem musisz wiedzieć, że Twoje ewentualne żądanie zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych nie spowoduje natychmiastowego zaprzestania przetwarzania i usunięcia  tych danych z zasobów informacyjnych Multimedia Polska S.A. Proces wygaszania przetwarzania Twoich danych będzie zgodny z przepisami obowiązującego prawa, a zasady tego wygaszania są zawarte w niniejszej Polityce.

Dane kontaktowe
Administrator danych osobowych
Administratorem Twoich danych osobowych jest Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni (81-341), przy ulicy Tadeusza Wendy 7/9, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000238931, REGON: 190007345, NIP: 5861044881, kapitał zakładowy i łączna suma uiszczonych wkładów wynosi: 91.764.808,00 PLN Organ nadzoru ochrony danych osobowych
Jeśli masz zastrzeżenia co do sposobu i zakresu przetwarzania przez nas Twoich danych, bądź też  chcesz wnieść skargę na sposób obsługi Twojego wniosku lub żądania, informujemy Cię że właściwym organem nadzorczym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kontakt w sprawie Twoich danych: w celu realizacji Twoich uprawnień, wyrażenia albo cofnięcia zgód oraz wnoszenia sprzeciwów, udaj się do Biura Obsługi Klienta, lub skontaktuj z infolinią pod numerem 244 244 244.