Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 styczeń 2018 Godzina:
imieniny: Antoni,

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Radni apelują do ministra w sprawie krajowej "25"

Kaliscy radni apelują do ministra infrastruktury, by projektowana obwodnica miasta przebiegała poza granicami Kalisza. Specjalne stanowisko podjęli na ostatniej sesji i jest to efekt przeprowadzonych we wrześniu konsultacji społecznych. Tę opcję poparł także prezydent Grzegorz Sapiński, który tłumaczył, że do momentu kiedy nie było takiej koncepcji uważał, że lepszym złem będzie poprowadzenie krajówki przez miasto. Skoro jednak pojawiła się inna możliwość, to trzeba za nią lobbować.

Konsultacje dotyczące możliwych przebiegów DK25 były burzliwe. I przyciągnęły największą liczbę mieszkańców ze wszystkich tego typu spotkań organizowanych w ostatnich latach. Z przedstawionych trzech wariantów większość opowiedziała się za wyprowadzeniem „25” poza granice administracyjne Kalisza. Podobne zdanie mają kaliscy radni, którzy wystosowali specjalne pismo do ministra infrastruktury.

"Rada Miejska Kalisza wnosi o uznanie za jedynie możliwy wariant przebiegu nowej drogi poza granicami administracyjnymi Kalisza. Przeprowadzona analiza uwarunkowań jednoznacznie pokazuje, że realizacja drogi w mieście jest rozwiązaniem, które przyczyni się do spotęgowania istniejących negatywnych czynników, a w konsekwencji znacznie obniży jakoś życia mieszkańców Kalisza. Obecnie największym problemem miasta jest stan powietrza. Realizacja inwestycji polegającej na budowie obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie znaczącej części ruchu tranzytowego i odciążenie głównych kaliskich arterii komunikacyjnych. Zmniejszenie ruchu w konsekwencji skróci czas dojazdu, a w tym kosztów, poprawi warunki ruchu, wpłynie na ułatwienie włączania się do ruchu pojazdów z ulic podporządkowanych, podniesie bezpieczeństwo i usprawni działalność komunikacji miejskiej" – brzmi część apelu do ministra, który na czwartkowej sesji odczytał Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza.

Dwa pierwsze warianty to raczej przebudowa istniejącej do tej pory DK25. Jeden z nich zakładał m.in. budowę dwupasmowej jezdni od Ostrowa Wielkopolskiego do Kalisza i od Kalisza do Konina, przy czym przez nasze miasto miała przebiegać jednopasmówka. I jak mówił Grzegorz Sapiński, do momentu kiedy nie było trzeciej wersji, był właśnie za tym rozwiązaniem. Kiedy okazało się, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest w stanie zaproponować trzecie rozwiązanie, wyprowadzające drogę poza Kalisz, stał się zwolennikiem takiego projektu. - Jest ze wszech miar ważne dla naszego miasta, żebyśmy nie burzyli naszych mieszkańców, żeby droga została poprowadzona przez pola, żebyśmy mogli wykupione tereny pod cmentarz przeznaczyć na cmentarz, żebyśmy mogli robić przygotowania dla możliwości budowania mieszkań w tej części między ulicami Poligonową, Poznańską a dzisiejszą pseudo obwodnicą. A nie żebyśmy przez Kalisz poprowadzili obwodnicę Kościelnej Wsi – mówił włodarz. - My tu jesteśmy nie dla interesów naszych sąsiadów, a tylko dla interesów naszego miasta, czy się to komuś podoba czy nie. A nasi sąsiedzi, wierzcie mi, tyle zyskują na tym, że Kalisz ciągnie cały region, że chyba mogą się też pochylić w naszą stronę i nawet cień nie powinien przebiegać zastanowienia przez naszą twarz, tylko powinniśmy zawsze walczyć o interesy naszego miasta.

Trzecia koncepcja zakłada częściowy przebieg drogi obecnym korytarzem, a 2/3 drogi nowo wytyczonym szlakiem – przez powiat pleszewski, a dalej kaliski i tereny gmin: Stawiszyn, Żelazków i Blizanów. Według GDDKiA pod koniec 2018 roku powinna być gotowa dokumentacja pozwalająca na rozpoczęcie inwestycji.

AW, zdjęcia autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Styczeń 2018

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy masz postanowienia noworoczne?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN

17.01.18
OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN TEL 605995710
Polecane

KUPIE stare odznaczenia,medale, orzełki

13.01.18
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: polskie,...

Działka budowlana

17.01.18
Kupię działkę budowlaną do 1000 m2 na terenie Kalisza pod budowę domku jednorodzinnego.
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...

Stomatologia w przystępnej cenie w Kaliszu !!!

16.01.18
Stomatologia w przystępnej cenie w Kaliszu !!! Stomatologia w ramach umowy z NFZ oraz usługi...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany