Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 maj 2018 Godzina:
imieniny: Beda, Radowit

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Radni zatwierdzili nowe nazwy ulic

Kto wybierał nowe nazwy dla ulic, które zgodnie z ustawą dekomunizacyjną muszą zmienić patronów? I dlaczego wśród nowych propozycji nie ma osób zasłużonych dla Kalisza, jak np. Władysław Kościelniak? Dariusz Grodziński z PO uważa, że to mieszkańcy w ogólnym głosowaniu powinni wybrać nowe nazwy. Magdalena Spychalska z „Tak dla Kalisza” i przewodnicząca komisji prawa odpowiada, że to właśnie sami mieszkańcy wskazywali nazwy w trakcie konsultacji przeprowadzanych na ulicach, które zmianami są objęte. I nikt nie chciał przywoływanego zmarłego niedawno artysty. Na czwartkowej sesji, w trakcie której zatwierdzano zmiany sposób wybierania nowych nazw spowodował między dwójką radnych ostrą wymianę zdań.

Radny PO Dariusz Grodziński uważa, że kosnultacje  z mieszkańcami przeprowadzono niewłaściwie

Platforma Obywatelska chciała, by nowe nazwy ulic wybrali sami mieszkańcy. Jak mówił Dariusz Grodziński z klubu radnych PO ich batalia o możliwość ogólnomiejskiego głosowania trwała przez trzy miesiące. Bez skutku. - Stanęła na drodze temu przewodnicząca Spychalska, która nie chciała szeroko zakrojonych konsultacji społecznych, mimo że mamy opłacone i wypróbowane mechanizmy. Mogliśmy każdą ilość propozycji na danego patrona ulicy skonsultować z mieszkańcami miasta Kalisza. I w głosowaniu internetowym, gdzie każdy może indywidualnie raz głosować i w głosowaniu ankietowym. Tę batalię przegraliśmy, przegrali mieszkańcy Kalisza – mówił na sesji Dariusz Grodziński.

Radni PO proponowali, by głosowanie odbyło się razem z wyborem tegorocznych projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego. Jednak to zaplanowane jest na drugą połowę września. A nowe nazwy, zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, samorządy muszą wybrać do 2 września. Inaczej zrobi to za nie wojewoda i to zgodnie z własnymi upodobaniami. – Tyle, ile było możliwości tyle ich wykorzystaliśmy – zapewniała Magdalena Spychalska. - Napisaliśmy pisma do wszystkich rad osiedli, by w miarę swoich możliwości przeprowadziły rozmowy z mieszkańcami. Można powiedzieć, że to były mini konsultacje. Wszystkie, które zostały o to poproszone zrobiły to. Dlatego nie możemy dziś powiedzieć, że mieszkańcy zostali pozbawieni głosu, dzisiejsze uchwały to nie są moje propozycje. I proszę nie sugerować, że taki to miało tryb.   

Decyzję o zmianie nazw radni podjęli na sesji 18 maja

Dariusz Grodziński uważa, że termin głosowania Budżetu Obywatelskiego powinien zostać przyspieszony. Wystarczyła dobra wola prezydenta, który dopiero w maju podjął decyzję, żak tak jak w ubiegłym roku będzie ono jesienią. Niedorzecznością całej ustawy dekomunizacyjnej, jak już na konferencji prasowej dodał radny PO, jest brak wśród nowych nazw ulic nazwisk osób związanych z Kaliszem. – Cała sytuacja jest bezduszna, bezrefleksyjna i bezdyskusyjna. Zaproponowałem na komisji prawa, by jednej z ulic nadać imię Władysława Kościelniaka, co  spotkało się argumentem, że zostanie to podważone przez IPN. Okazuje się, że osoba, która przez lata była uznanym regionalistą, malarzem, grafikiem i wiele osób chciałoby upamiętnić tę osobę z rodu Kościelniaków, która żyła najdłużej i miała status nestora kaliskich artystów, w myśl tej ustawy, w związku z jego życiorysem, publikacjami, wyjazdami budzi wątpliwości – mówił Grodziński.

Przewodnicząca komisji prawa potwierdziła, że taka propozycja była. I nawet została poddana pod dyskusję. - Taka nazwa była zaproponowana na ul. Rumińskiego i tam mieszkańcy nie wyrazili zgody czy zainteresowania, żeby ta ulica nazywała się Władysława Kościelniaka, podali swoją nazwę. Chcieli, by nazywała się Zacisze - argumentowała. 

PO, mimo wątpliwości, poparło zaproponowane w uchwałach nowe nazwy ulic. Tak, by swoich nie narzucił Kaliszowi wojewoda. Z głosowania wycofał się klub radny SLD. W najbliższym czasie jeszcze kilka placówek na terenie miasta będzie musiało przejść proces dekomunizacji.

Nazwy ulic zmienią się na nastepujące:

Stefana Dybowskiego na Benedykta Dybowskiego,

Marii Koszutskiej na Gustawa Arnolda Fibigera

Józefa Koszutskiego na Władysława Reymonta,

Bolesława Rumińskiego na Zacisze

Hanki Sawickiej na Prymasa Stefana Wyszyńskiego

Lucjana Szenwalda na Cypriana Kamila Norwida

AW, zdjęcia autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Maj 2018

30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Passat B5 LED ESP grzane fotele klima

08.05.18
Samochód użytkuję 10 lat, jestem jego drugim właścicielem, a pierwszym w Polsce, wszystko robione...

Ochrona Zarządu/Skup Zadłużonych Spółek oraz JDG KAS/JPK

09.05.18
Nasza działalność to przede wszystkim podjęcie czynności zmierzających do ograniczenia...

Działki budowlane

07.05.18
Na sprzedaż działki budowlane na osiedlu domków jednorodzinnych w miejscowości Zbiersk Cukrownia....
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany