Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 luty 2018 Godzina:
imieniny: Małgorzata, Wiktor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Rowerzyści chcą zwężenia Nowego Światu i budowy ścieżek

Nowy Świat czeka generalny remont, a rowerzyści, w każdym razie ci skupieni wokół jednego z miejskich stowarzyszeń, chcą rewolucji związanej z tą ulicą. Zamiast czterech pasów - dwa i dwie ścieżki rowerowe. A między nimi pasy zieleni. Pytanie tylko, dlaczego aż takie zmiany, skoro zgodnie z projektem droga dla rowerzystów na tej ulicy i tak się pojawi, i to bez szkody dla kierowców, którzy nadal stanowią większość i też mają prawo do korzystania z miejskich traktów.

Podobnie jak rowerzyści. Dlatego projekt przebudowy drogi wojewódzkiej nr 450 ma zadowolić obie strony. Takie jest założenie, bo do tej pory Nowy Świat i Częstochowska oraz Rzymska, które mają być remontowane, uwzględniały tylko potrzeby kierowców. Po remoncie będą przyjazne także dla miłośników jednośladów, zapewnia Krzysztof Gałka, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu. – Jeśli chodzi o ścieżkę rowerową na ulicy Nowy Świat - od Legionów w kierunku Ronda Ptolemeusza - to do ulicy Skalmierzyckiej biegnie dwukierunkowa ścieżka rowerowa po stronie UAM – tłumaczy założenia projektu Krzysztof Gałka. – Natomiast po drugiej stronie biegnie ścieżka dwukierunkowa - od wysokości uczelni do Ronda Ptolemeusza, do ulicy Częstochowskiej.

Mniej więcej w miejscu, w którym obecnie jest przejście dla pieszych z wysepką - właśnie na wysokości Uniwersytetu - będzie też przejazd dla rowerów z jednej strony na drugą. Na odcinku Nowego Światu - od Rogatki do Legionów, po lewej stronie - zaprojektowano ciąg pieszo-rowerowy, bez straty jezdni. Dwukierunkowa ścieżka pojawi się także na ul. Częstochowskiej - od Ronda Ptolemeusza do ul. Rzymskiej i dalej do granic miasta. W porównaniu z obecną sytuacją, kiedy pasów ruchu dla jednośladów nie ma w ogóle, to dużo, ale okazuje się, że dla niektórych niewystarczająco.

W trakcie ostatniego posiedzenia Komisji Prawa, Porządku Publicznego oraz Samorządu Osiedlowego i Komisji Rozwoju, Mienia Miasta i Integracji Europejskiej Rady Miejskiej Kalisza, przedstawiciele jednego ze stowarzyszeń rowerowych działających w Kaliszu zaproponowali, by ul. Nowy Świat zwęzić, stworzyć dwa pasy ruchu dla samochodów, a wzdłuż nich, po obu stronach, utworzyć ścieżki rowerowe. Te od jezdni miałyby być odgrodzone półtorametrowym pasem zieleni.

Prezydent Grzegorz Sapiński nie mówi „nie”, ale od razu dodaje, że nie w tym momencie. Jego zdaniem na takie rewolucyjne rozwiązania mogą sobie pozwolić miasta w krajach, gdzie rowery to podstawowy środek transportu. My się tego uczymy. – Dbanie o rowerzystów i pieszych oraz tych, którzy decydują się na jazdę autobusami to mój priorytet, ale to nie znaczy, że teraz pójdziemy w drugą stronę i będziemy robić wszystko, co zaproponuje jeden z rowerzystów – mówi włodarz. - Nowy Świat to jest pewnego rodzaju obwodnica śródmieścia i róbmy wszystko, żeby tam ograniczyć ruch do 30 tysięcy pojazdów na dobę i organizować go tak, by dookoła jednak ludzie mogli się przemieścić. I dopiero potem, jeżeli wszyscy już przesiadamy się na rowery, to możemy z jednego pasa ruchu zrobić buspas i puścić tam autobusy czy rowery.

Projekt przebudowy DW 450 powstaje i jest na zaawansowanym etapie. Będzie gotowy do końca tego roku. Prace powinny zacząć się w przyszłym i zakończyć w 2019. Koszt remontu 6-kilometrowego odcinka to około 36 milionów złotych. Pieniądze na ten cel miasto otrzyma w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

AW, fot. Google Street View

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Luty 2018

29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Sklep – DOMOTORU – fb.com/domotoru

24.02.18
Zapraszam, sklep – DOMOTORU, H. Sienkiewicza 17, 62-600 Koło. Szeroki wybór części od producentów...

PŁACĘ gotówką za ---- ANTYKI / STAROCIE ---- KUPUJĘ - R Ó Ż N O Ś C I

20.02.18
Z A D Z W O Ń - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - PŁACĘ GOTÓWKĄ ! Jeśli sprzedajesz, albo...

WYNAJMĘ BIURA- ul. Obozowa

21.02.18
Wynajmę 6 niezależnych biur, łączna pow.100m2. Parter, świeżo po remoncie, niezależne wejście....
Polecane

Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu

22.02.18
W ramach rozwoju poszukujemy Kandydatów na stanowisko Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu....

finanse na poziomie nieba udziela pożyczek na poziomie 2%

25.02.18
Uwaga Sky Level Finance oferuje najlepsze opcje pożyczek możliwych kredytobiorców. Oferujemy...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany