Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 wrzesień 2017 Godzina:
imieniny: Mira, Mateusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Top 900 x 200

Samorząd

Tak wygląda chodnik według nowych standardów budowy ZDJĘCIA

Koniec z betonową kostką brukową i drobnym kruszcem granitowym. Chodniki, szczególnie w centrum mają być pokryte dużymi, najlepiej granitowymi płytami. Kalisz jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza zakaz stosowania drobnej i betonowej kostki, która, jak wie każdy pieszy, nie jest najlepszą nawierzchnią do spacerowania. Nowe standardy wprowadzane są na razie przy okazji remontu trzech uliczek w centrum. Na remont całego Śródmieścia w myśl nowych zasad musimy jeszcze poczekać.

Albo nierówne i śliskie kocie łby jak na uliczkach okalających Rynek, albo drobny granit jak na ulicy Niecałej, na którym łatwo złamać sobie obcas, a trudno przejechać np. dziecięcym wózkiem.  Problemy pieszych, szczególnie w Śródmieściu zna każdy kaliszanin. Wszystko ma się jednak zmienić. Od 23 grudnia 2016 roku w  Kaliszu obowiązuje zakaz stosowania przy budowie chodników kostki brukowej betonowej i płyt granitowych małych rozmiarów. Chodniki mają być pokryte grubymi i szerokimi płytami granitowymi, które utworzą równą jak lusto i antypoślizgową powierzchnię.  - Będzie to wygodniejsze dla pieszych i estetyka też będzie odpowiednia, w całym Śródmieściu chodniki będą wykładane naturalnym kamieniem. – zapowiada Krzysztof Gałka, p.o. dyrektora MZDiK.

Drobna kostka granitowa nie będzie już stosowana

Według nowych standardów w ścisłym centrum przy ewentualnych remontach chodników, mają być stosowane wyłącznie płyty granitowe o rozmiarach, który sprawi, że powierzchnia będzie jednolita, trwała i równa. Poza centrum będzie można używać płyt betonowych, ale o minimalnej szerokości 50 cm x 50 cm.

W myśl nowych standardów przeprowadzany jest remont na ulicy Browarnej i Piekarskiej. Na Browarnej można już korzystać z granitowych chodników. - Jest to granit, który pochodzi ze złoża naturalnego, ma zatem naturalną twardość. To nie jest jakaś tam kostka betonowa. Przywozimy go z naszej kopalni z okolic Wrocławia.  Kostka ma grubość 12 centymetrów i jest płomieniowana, czyli antypoślizgowa. – mówi Adrian Klimczak, inżynier budowy na ul. Browarnej.

Kostka granitowa jest cięta i układana z wysoką precyzją. To ma zapewnić idealnie równą nawierzchnię chodnika

Granitowe płyty są droższe, ale zdecydowanie trwalsza niż np. popularna betonowa kostka. Jej stabilne i precyzyjne ułożenie sprawia, że szczeliny między kostkami są minimalne.  Przy każdym kolejnym remoncie chodników w centrum, nowa nawierzchnia będzie wyglądać właśnie tak jak na ulicy Browarnej. Niestety, w tej chwili w śródmieściu remontowane są tylko trzy niewielkie uliczki. Kiedy reszta doczeka się remontu? Na razie musi kaliszanom wystarczyć sam przepis o granitowych chodnikach. Na ich realizację jeszcze poczekamy.

MS, fot. autor

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany