Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 01 październik 2020 Godzina:
imieniny: Teresa, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej - tytuły i odznaczenia dla osób zasłużonych dla Kalisza ZDJĘCIA

Ignacy Adam Bujnicki i ppłk. Henryk Grochowski dołączyli do grona Honorowych Obywateli Miasta Kalisza. Tytuły wręczono w piątek, podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej Kalisza. Posiedzenie rozpoczęło tegoroczne Święto Miasta, obchodzone w czerwcu na pamiątkę dokumentu, w którym książę wielkopolski Przemysł II potwierdził nadanie Kaliszowi praw miejskich.

Uroczysta Sesja to symboliczne rozpoczęcie Święta Miasta. Tegoroczne zbiega się z trzema ważnymi dla Kalisza datami, o czym przypomniał Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza. - 20 lat temu nasze miasto odwiedził św. Jan Paweł II. 25 lat temu powołano Diecezję Kaliską, a 135 lat temu Stefan Szolc-Rogoziński wyruszył do Afryki i odkrył Kamerun. 

Prezydent Kalisza także nawiązał do historii. W swoim wystąpieniu mówił o dokumencie z 11 czerwca 1282 roku. - Przemysł II, książę wielkopolski, potwierdza w nim nadanie Kaliszowi praw miejskch. Jest to najstarszy przywilej lokacyjny wystawiony naszemu miastu. Opierając się na tym dokumencie, Rada Miejska podjęła decyzję, by w czerwcu obchodzić Święto Miasta.

Głównym punktem spotkania, w którym biorą udział włodarze Kalisza i miejscy rajcy oraz zaproszeni goście, jest wręczenie tytułów i odznaczeń osobom, które w sposób szczególny zapisały się w historii miasta. W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta trafił do śp. Ignacego Adama Bujnickiego, prezydenta miasta w latach 1937 - 1939, patrioty, społecznika i osoby zasłużonej dla kaliskiej energetyki; Bujnicki był m.in. pomysłodawcą i budowniczym elektrowni w Piwonicach oraz autorem planu elektryfikacji Kalisza. Wspierał budowę szpitala, stadionu miejskiego z nowoczesnym torem kolarskim i odbudowę teatru. Według IPN został rozstrzelany 11 listopada 1939 na cmentarzu żydowskim przy Nowym Świecie.  Odznakę dla śp. Ignacego Adama Bujnickiego odebrali Natalia Nieściuszko-Bujnicka, prawnuczka oraz Andrzej Milewski, wnuk Prezydenta.

Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza został także śp. ppłk. Henryk Grochowski, kaliszanin, partyzant, zawodowy oficer, działacz społeczny i gospodarczy. Pochodził z Wilna, ale swoje życie związał z Kaliszem. Po wojnie przeszedł do rezerwy i zaczął pracę w handlu. Kierował m.in. Powszechnym Domem Handlowym w Kaliszu i Poznaniu. Doceniany na tym polu równocześnie, jako przedwojenny oficer i członek Armii Krajowej, był prześladowany przez UB. Przez lata był związany z Powszechną Spółdzielnią Spożywców w Kaliszu, był też prezesem oddziału WSS "Społem" w naszym mieście oraz budowniczym marketu "Tęcza", na którym umieścił tablicę upamiętniającą osoby przebywające w obozie przejściowym, który w czasie II wojny światowej funkcjonował w miejscu sklepu. Był inicjatorem powstania województwa kaliskiego. W 1973 r. otrzymał Honorową Odznakę Miasta Kalisza.

Tytułu Zasłużony dla Miasta Kalisza otrzymali:

- ks. prałat Andrzej Gaweł, wieloletni proboszcz parafii św. Mikołaja

- prof. nadzw. dr. hab. Magdalena Pisarska-Krawczyk, ginekolog, twórczyni Wydziału Medycznego w PWSZ w Kaliszu, a od 1 września 2016 roku rektor tej uczelni

- Józef Rogacki, wiceprezydent Kalisza w latach 1990 - 1994, radny Rady Miejskiej Kalisza i członek Zarządu Miasta Kalisza w latach 1994 - 1998, wojewoda kaliski w 1998 r. i działacz Solidarności.

- Stanisław Wachowiak, od 30 lat kanclerz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jeden z inicjatorów stworzenia jednostki uczelni w Kaliszu, zaangażowany w jej rozwój i rozbudowę. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu odrodzenia Polski

- Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu, zespół działa od 20 lat pod dyrekcją dr Beaty Szymańskiej. Tworzą go studenci i absolwenci kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. Chór jest inicjatorem i organizatorem cyklicznej imprezy - Kaliskiego Forum Chóralnego

Nagrodę Miasta Kalisza otrzymali:

- dr Beata Szymańska, kaliszanka, założycielka i dyrygentka Chóru Kameralnego WPA UAM, z którym dała ponad 150 koncertów i otrzymała wiele krajowych i zagranicznych konkursów

Honorowy Przyjaciel Kalisza:

- Bronisław Ekert, urodzony w Kaliszu w 1932 roku sportowiec i propagator aktywnego stylu życia. w 1947 roku zaczął trenować bok, Pierwszą walkę stoczył 1 czerwca 1947 roku podczas meczu WZKS "Bielarnia" - "Ostrovia". Karierę bokserska kontynuował w wojsku. Po ukończeniu Szkoły Podoficerskiej Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego został pomocnikiem dowódcy plutonu sportowego. Należał do "Gwardii Wisła". Wtedy zrezygnował z boksu na rzecz gimnastyki sportowej. Po powrocie do Kalisza uprawiał gimnastykę artystyczną, był sędzią, instruktorem i trenerem, także w Grecji. Przez wiele lat prowadził zajęcia korekcyjne dla dzieci i młodzieży oraz gimnastykę dla kobiet. Przygotowuje do egzaminów sprawnościowych kandydatów do szkół policyjnych. w 2000 roku został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Kalisza

- prof. dr hab. Jacek Łapott, kaliszanin, absolwent I LO im. A. Mickiewicza, etnograf - afrykanista, wykładowca w Zakładzie Studiów nad Społecznościami Lokalnymi Uniwersytetu Szczecińskiego. Swoje życie związał z tamtejszym Muzeum Narodowym, w którym kierował Działem Kultur Pozaeuropejskich. Dzięki niemu zgromadzone tam zbiory należą do największych w Polsce. Wiele razy odwiedzał Afrykę. W czasie pierwszej wyprawy pokonał tzw. Trasę Stefana Szolca - Rogozińskiego a ponad 100 przywiezionych wtedy eksponatów przekazał Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej.

- Beata Sysiak, nauczycielka języka polskiego w IV LO w Kaliszu, aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu osób niepełnosprawnych. Od 2005 roku jest prezesem Klubu Sportowego Niepełnosprawnych "Start". Zajmuje się m.in. rehabilitacją osób z dysfunkcjami narządów ruchu oraz niepełnosprawnością sprężoną. Najbardziej spektakularnym osiągnięcie  jej wychowanków było piąte miejsce Patryka Biskupa w pływackim finale 100 metrów stylem grzbietowym podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016. w 2007 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta dla Działacza Sportowego.

- Marta Walczykiewicz, sportowa twarz Kalisza, wicemistrzyni olimpijska z 2016 roku w K1 200 metrów. Srebrny medal olimpijski z 2016 roku jest największym osiągnięciem w historii kaliskiego spotu. Wielokrotna zwyciężczyni Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata. Multimedalistka Pucharu Światu. Pięciokrotnie nominowana do tytułu najlepszego sportowca Przeglądu Sportowego. W ostatniej edycji znalazła się w pierwszej 10. Trzykrotnie wygrywała plebiscyt na najlepszego sportowca Wielkopolski.

Marta Walczykiewicz przekazała władzom miasta kopię swojego srebrnego medalu olimpijskiego. Oprócz rocznic, o których wspominał przewodniczący Rady Miejskiej, w tym roku Kalisz obchodzi też jubileusz 25-lecia współpracy z holenderskim miastem Heerhugowaard oraz 20-lecia ze słowackim Martinem.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany

W związku z wejściem w życie zmian w prawie ochrony danych osobowych i rozporządzenia unijnego RODO informujemy, że na naszej stronie www.faktykaliskie.pl, która należy do Grupy Multimedia Polska, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty współpracujące z nami oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą wyświetlać reklamy jak najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami lub kliknij przycisk „przejdź do strony”. Kliknięcie opcji „przejdź do strony” jest automatycznie wyzwoleniem akceptacji powyższych zasad naszego regulaminu.

Informacje, które będą wykorzystywane:
Typ przeglądarki i jej ustawienia. Informacje o systemie operacyjnym urządzenia końcowego. Informacje o zainstalowanych plikach cookie. Informacje o innych identyfikatorach przypisanych do urządzenia końcowego. Adres IP, z którego urządzenie końcowe uzyskuje dostęp do strony internetowej klienta lub aplikacji mobilnej Informacje o aktywności użytkownika na urządzeniu końcowym, w tym o odwiedzanych stronach internetowych i wykorzystywanych aplikacjach mobilnych. Informacje o położeniu geograficznym urządzenia końcowego będą wykorzystywane.

Multimedia Polska S.A. dokłada wszelkich starań, aby niezbędne przetwarzanie Twoich danych osobowe było zgodne z przepisami prawa i nie naruszało Twoich podstawowych praw i wolności, w szczególności prawa do ochrony Twoich danych osobowych. Niniejsza Polityka Prywatności określa generalne zasady, według których przetwarzane są przez nas Twoje dane osobowe. Multimedia Polska S.A. pozyskuje Twoje dane bezpośrednio od Ciebie, ponadto ich powstanie może być skutkiem Twojej aktywności związanej ze korzystaniem przez Ciebie z naszych usług telekomunikacyjnych. W pewnych przypadkach, w ramach  prowadzonej przez Multimedia Polska S.A. działalności operacyjnej, dane dotyczące Twojej osoby mogą także być także pozyskiwane z innych źródeł. Przeczytaj uważnie zawarte w niniejszej Polityce zasady, aby zrozumieć jak i na jakich podstawach prawnych Multimedia Polska S.A. przetwarza Twoje dane osobowe. Jeśli w chwili czytania niniejszej Polityki jesteś naszym klientem musisz wiedzieć, że Twoje ewentualne żądanie zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych nie spowoduje natychmiastowego zaprzestania przetwarzania i usunięcia  tych danych z zasobów informacyjnych Multimedia Polska S.A. Proces wygaszania przetwarzania Twoich danych będzie zgodny z przepisami obowiązującego prawa, a zasady tego wygaszania są zawarte w niniejszej Polityce.

Dane kontaktowe
Administrator danych osobowych
Administratorem Twoich danych osobowych jest Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni (81-341), przy ulicy Tadeusza Wendy 7/9, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000238931, REGON: 190007345, NIP: 5861044881, kapitał zakładowy i łączna suma uiszczonych wkładów wynosi: 91.764.808,00 PLN Organ nadzoru ochrony danych osobowych
Jeśli masz zastrzeżenia co do sposobu i zakresu przetwarzania przez nas Twoich danych, bądź też  chcesz wnieść skargę na sposób obsługi Twojego wniosku lub żądania, informujemy Cię że właściwym organem nadzorczym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kontakt w sprawie Twoich danych: w celu realizacji Twoich uprawnień, wyrażenia albo cofnięcia zgód oraz wnoszenia sprzeciwów, udaj się do Biura Obsługi Klienta, lub skontaktuj z infolinią pod numerem 244 244 244.