Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 listopad 2017 Godzina:
imieniny: Rena, Konrad

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Wiceminister Patryk Jaki: Wybudujemy w Kaliszu nowoczesne więzienie

To już pewne. W Kaliszu powstanie nowe więzienie. Taką decyzję przekazał we wtorek wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki. Nowy obiekt zostanie wybudowany w ciągu dwóch lat w Szczypiornie, na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej przy ul. Wrocławskiej. Nowoczesny budynek pomieści blisko 300 skazanych.   

- Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco. Chcę państwa poinformować, że ministerstwo sprawiedliwości podjęło decyzję o budowie nowej jednostki penitencjarnej, nowoczesnego zakładu – przekazał we wtorek podczas wizyty w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.


Przypomnijmy, były rząd, który wcześniej obiecywał kompleksowo wyremontować zabytkowy obiekt Zakładu Karnego przy ul. Łódzkiej, później stwierdził, że modernizacja się nie opłaca i że lepszym rozwiązaniem będzie wybudowanie nowego więzienia. Jako lokalizację podawano teren Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w kaliskim Szczypiornie. O konkretach jednak milczano. We wtorek właśnie w tym miejscu, gdzie ma powstać nowy obiekt, poinformowano, że nowy rząd ostatecznie zdecydował o budowie więzienia. - Nowy zakład, który tutaj powstanie, będzie mógł pomieścić od 250 aż po prawie 300 skazanych. Dodatkowo będzie wyjątkowo nowoczesny. Będzie spełniał normy europejskie, normy bezpieczeństwa i wkomponuje się w ten wspaniały ośrodek szkolenia – wyjaśniał wiceminister.

Nowy Zakład Karny typu zamkniętego ma powstać na tym terenie COSSW w Szczypiornie 


Koszty inwestycji szacowane są na 18 mln złotych. Rządzący będą ubiegać się o pozyskanie pieniędzy na ten cel z tzw. Funduszy Norweskich. Jeśli to się nie uda, zadanie sfinansuje budżet państwa. - Chcielibyśmy zakończyć tę budowę w okolicach 2 lat. Proces inwestycyjny rozpocznie się natychmiast, od dzisiaj. Jak zamkniemy to w 2018 roku to będziemy bardzo zadowoleni – dodał Jaki.

Jak podkreślał wiceminister, większość funkcjonariuszy, którzy pracowali w Zakładzie przy Łódzkiej, a teraz zostali przeniesieni do innych jednostek na terenie województwa, najpewniej wrócą do pracy w Kaliszu, w nowym zakładzie.

A co z zabytkowym, opustoszałym już budynkiem na Tyńcu? - On został przekazany pod zarząd miasta. Będę apelowała do ministerstwa sprawiedliwości i do innych resortów o to, żeby samorząd nie został sam z pomysłem na zagospodarowanie tego starego budynku – mówiła Joanna Lichocka, posłanka PiS.

Pojawił się pomysł, by zabytkowy obiekt stał się centrum kulturalno-muzealnym. - Przejęcie takiego budynku będzie sporym wyzwaniem dla miasta i cieszę się, że już zaczynamy nad tym pracować i cieszę się, że ministerstwo jedno czy drugie będzie nas w tym wspomagać – dodał Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza. 

Podczas konferencji Patryk Jaki odniósł się też do rzekomych planów ministerstwa sprawiedliwości dotyczących likwidacji tak zwanych cel miłości i widzeń intymnych. Z cel wg doniesień mediów ogólnopolskich miały zniknąć też telewizory i odtwarzacze dvd. – Nie ma absolutnie żadnych takich zamiarów. To jest nieprawda – dementował wiceminister.

 

Zespół Patryka Jakiego pracuje natomiast nad tym, by więźniowie jak najmniej obciążali budżet państwa. Stąd pomysł, by jak najwięcej skazanych pracowało i zarabiało na siebie. Z najnowszych danych wynika, że średnie miesięczne utrzymanie więźnia wynosi blisko 3 100 złotych. - Jest to znacząco więcej niż np. przeznaczamy na osoby niepełnosprawne czy państwo przeznacza na osoby, które w wielu przypadkach znajdują się w szpitalu, czy na rodziny wielodzietne czy na seniorów. I to jest pewien problem, z którym ministerstwo musi się zmierzyć – zaznaczył Patryk Jaki.

Osadzeni mieliby pracować przy budowie dróg, chodników, remontach, przy porządkowaniu terenu czy pomagać osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym. Projekt ministerstwa w tej sprawie poznamy na początku roku.

Agnieszka Gierz, fot. autor, wideo Magazyn Miejski

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 3

R 4

poziomy 3

Kalendarz P

Listopad 2017

30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

14.11.17
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...
Polecane

Skup Aut. Najlepsze ceny. Dojazd lawetą !

14.11.17
Skup aut, złomowanie . Najlepsze ceny, Wycena przez telefon, Profesjonalne podejście do klienta,...
Polecane

Dom jednorodzinny

17.11.17
Sprzedam dom pow.150 m2, działka 440m2 ,ogrzewanie gazowe , dobra lokalizacja.
Polecane

Orlen Morawin k. Cekowa

20.11.17
Nie przegap okazji i dołącz do naszego zespołu - poszukujemy kandydatów na stanowiska Pracownik...
Polecane

Pożyczki gotówkowe

12.11.17
Pożyczki pozabankowe, dla osób pracujących, emerytów i rencistów, rolników oraz przedsiębiorców, od...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany