Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 maj 2018 Godzina:
imieniny: Beda, Radowit

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Co dalej z Domkiem Parkowego? Miasto wypowiedziało umowę najemcy

Po 23 latach prowadzenia lokalu, najemca Domku Parkowego otrzymał wypowiedzenie umowy najmu. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych nie jest zadowolony ze sposobu użytkowania obiektu, zwłaszcza w kontekście planowanej rewitalizacji Parku Miejskiego. Czy to koniec lubianego przez kaliszan lokalu?

Wiesław Janicki prowadził lokal gastronomiczny parku od blisko 23 lat. 28 lutego br. niespodziewanie wypowiedziano mu umowę. Termin upływa 31 maja br.

Co takiego się wydarzyło? Jak tłumaczy Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Kaliszu, na tę decyzję wpłynęło kilka czynników. - Najem lokalu użytkowego o powierzchni 46,44 m² Wiesław Janicki uzyskał w drodze przetargu nieograniczonego za stawkę 4,58 zł /m² (po denominacji). W związku z minimalną waloryzacją stawki czynszu we wcześniejszych latach, obecnie wynosi ona 8,72 zł/m²  netto. W umowie  wpisano iż, ww może korzystać z ogródka przy domku, mimo iż nie ponosi z tego tytułu żadnych opłat. Zatem najemca  za przedmiotową nieruchomość od lat  ponosi miesięczne opłaty w wysokości 498,10 zł brutto – wyjaśnia Marzena Wojterska, dyrektor MZBM w Kaliszu. - Najemca bez żadnych uzgodnień z MZBM czy  konserwatorem zabytków  dokonał rozbudowy obiektu, a także wykorzystał teren przed budynkiem na  ogródek gastronomiczny, który w ostatnich latach  systematycznie zwiększał swój obszar (do ponad 200m²).Nie bez znaczenia jest zatem, iż najemca wykorzystuje ogródek nieodpłatnie, gdy inni dzierżawcy ogródków gastronomicznych mają naliczany czynsz za dzierżawę każdego m2 gruntu, m.in. zgodnie z Zarządzeniem nr 147/2017  Prezydenta Miasta Kalisza z dnia 13 marca 2017 r., stawka wywoławcza czynszu dzierżawnego za teren pod ogródkami gastronomicznymi przy Głównym Rynku wynosi 10 zł/m².

Miasto, powołując się na opinię własną, ale także mieszkańców Kalisza, ma też uwagi do estetycznej strony tego biznesu. A ta stoi w sprzeczności z planami rewaloryzacji Parku Miejskiego. Domek Parkowego, jak zauważa Marzena Wojterska, powinien być jego wizytówką, a obecna forma zabudowy terenu wokół budynku nie przysparza temu miejscu uroku. - W świetle powyższego oraz braku rzetelności  najemcy w terminowym wnoszeniu  opłat  za lokal, zasadnym było wypowiedzenie umowy najmu – dodaje dyrektor MZBM.

Czy to oznacza koniec Parkowego? Jako lokalu gastronomicznego na pewno nie, bowiem miasto zapewnia, że nie zamierza zmieniać jego dotychczasowe funkcji. Zmienić może się natomiast najemca tego miejsca, ale też niekoniecznie. - Po zakończeniu najmu najemca może zwrócić się do Prezydenta Miasta  o bezprzetargowe wynajęcie lokalu i gruntu pod ogródek gastronomiczny, ale  na nowych, określonych przepisami zasadach i warunkach – wyjaśnia Marzena Wojterska.

Jednocześnie podkreśla, że działania MZBM nie są skierowane przeciwko konkretnej osobie, lecz mają związek z „porządkowaniem spraw”. Umowy wypowiedziano także innym najemcom, jeśli sposób wykorzystania  nieruchomości lub warunki umowy  budziły zastrzeżenia MZBM-u,. Tak było w przypadku umowy przy Wale Piastowskim czy  przy ul. Piskorzewskiej. - Działając w imieniu miasta MZBM wspiera i pomaga przedsiębiorcom, o czym świadczą zastosowane  50% obniżki w opłatach czynszowych dla najemców w  przypadku braku wzrostu obrotów, a także obniżki dla przedsiębiorców, którzy wynajmują lokale w drodze przetargu. Pragnę wyraźnie zaznaczyć, iż nie jest prawdą, że miasto planuje sprzedaż przedmiotowej nieruchomości – mówi o Domku Parkowego Marzena Wojterska.

MIK, fot. arch.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Maj 2018

30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Passat B5 LED ESP grzane fotele klima

08.05.18
Samochód użytkuję 10 lat, jestem jego drugim właścicielem, a pierwszym w Polsce, wszystko robione...

Ochrona Zarządu/Skup Zadłużonych Spółek oraz JDG KAS/JPK

09.05.18
Nasza działalność to przede wszystkim podjęcie czynności zmierzających do ograniczenia...

Działki budowlane

07.05.18
Na sprzedaż działki budowlane na osiedlu domków jednorodzinnych w miejscowości Zbiersk Cukrownia....
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany