Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 luty 2018 Godzina:
imieniny: Marta, Wiktor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Co ma mycie ulic do smogu? Badania z Krakowa pokazują, że to jedna z broni w walce z zanieczyszczeniem powietrza

Częste mycie ulic i chodników receptą na poprawę jakości powietrza? Badania przeprowadzone w Krakowie pokazują, że tak. Jednak mycie na mokro – także w sezonie zimowym – powinno odbywać się jak najczęściej. Jak to wygląda w Kaliszu? Nowoczesna sprawdziła i okazuje się, że główne ulice na takie szorowanie mogą liczyć zaledwie 10 razy do roku. Szansa na zwiększenie częstotliwości mokrego mycia kaliskich arterii jest, ale o ile i czy na pewno w tym roku starczy na to pieniędzy, tego jeszcze nie wiadomo.

Latem kurz i samochodowe spaliny. Zimą dodatkowo to, co wylatuje z kominów. Wszystko to unosi się w powietrzu lub osiada na ulicach i chodnikach. I okazuje się, że ma wpływ na stężenie niebezpiecznych dla naszego organizmu pyłów. Takie badania przeprowadzono w Krakowie. - Przez kilka dni, regularnie zamiatano i zmywano główne wybrane trzy ulice równocześnie mierzono stan zanieczyszczenia powietrza. I zdecydowanie ta jakość powietrza była lepsza, kiedy takie szorowanie odbywało się codziennie – przytacza wyniki badań Politechniki Krakowskiej i tamtego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta Barbara Oliwiecka z Nowoczesnej w Kaliszu. – Dlatego warto pomyśleć o takich prostych i skutecznych rozwiązaniach w naszym mieście.

Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Badania sprawiły, że wzrosła częstotliwości mycia ulic na mokro, a ich czyszczenie z użyciem wody stało się jednym z elementów walki ze smogiem. Ten dokucza też kaliszanom i pewnie na jego stężenie ma też wpływ liczba myć ulic. - Główne ciągi komunikacyjne są myte na mokro 10 razy w ciągu trwania umowy, to wychodzi co dwa trzy tygodnie – zdradza Rafał Jaźwiec, szef Wydziału Utrzymania Dróg i Obiektów w MZDiK. - Natomiast przynajmniej raz na miesiąc, raz na pięć tygodni ciągi ulic osiedlowych.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku placów, chodników i ścieżek rowerowych. Sprzątane są, ale rzadziej pod kątem pozbycia się niebezpiecznych pyłów. – Sprzątanie codzienne mamy w centrum, im dalej od niego to takie sprzątanie odbywa się raz w tygodniu – dodaje Kamila Czyżak – Kościelak, Wydział Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej UM w Kaliszu. - Dwa razy w tygodniu sprzątane są również ścieżki rowerowe. Tam jest sprzątanie na zasadzie oczyszczania zamiatania, oczyszczania z liści a w sezonie zimowym ze śniegu czy oblodzenia.

I dotyczy tylko niektórych ścieżek. Umowy obowiązujące z firmami sprzątającymi określają, że mycie na odbywa się od kwietnia do listopada. W okresie zimowym zdarza się sporadycznie. Harmonogram nie jest sztywny, ale nie jest też z gumy i ma ograniczenia finansowe. - W Kaliszu na oczyszczanie miasta w 2017 przeznaczono 769 tysięcy złotych, to oczyszczanie jezdni, chodników, zatok autobusowych i ścieżek rowerowych. To stanowi zaledwie 0,14% budżetu miasta – mówi Barbara Oliwiecka, która o dane wystąpiła w ramach zapytania publicznego.

I w tym roku niewiele się zmieni, jeśli chodzi o kwoty przeznaczone na mokre mycie ulic. Urzędnicy jednak obiecują, że pochylą się nad wynikami krakowskich badań. - Na chwilę obecną nie mamy sygnałów, by było to za rzadko – przekonuje Rafał Jaźwiec. - Oczywiście wyniki badań w różnych miastach wskazują, że ta częstotliwość ma wpływa na zanieczyszczenie powietrza i jest to również przez nas analizowane, jeśli zajdzie taka konieczność harmonogram zostanie zwiększony

Obecnie obowiązujące umowy między miastem a firmami ważne są do końca marca. Magistrat pracuje nad nowymi i być może w tych zostanie zwiększona częstotliwość mokrego mycia ulic i  w ten sposób ograniczania ilość niebezpiecznych substancji w powietrzu. Jak wiadomo taka walka ma sens tylko w momencie kompleksowych rozwiązań. 

AW, zdjęcia autor, arch.   

 

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Luty 2018

29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Sprzedam Opel Astra G 2.0 DI

21.02.18
Sprzedam Opel Astra G 2.0 DI 16V, moc 82KM, rozrząd na łancuchu, zalany olejem 10W40, rok 1999,...

PŁACĘ gotówką za ---- ANTYKI / STAROCIE ---- KUPUJĘ - R Ó Ż N O Ś C I

20.02.18
Z A D Z W O Ń - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - PŁACĘ GOTÓWKĄ ! Jeśli sprzedajesz, albo...

WYNAJMĘ BIURA- ul. Obozowa

21.02.18
Wynajmę 6 niezależnych biur, łączna pow.100m2. Parter, świeżo po remoncie, niezależne wejście....
Polecane

Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu

22.02.18
W ramach rozwoju poszukujemy Kandydatów na stanowisko Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu....
Polecane

Domki letniskowe HOLIDAY Ustronie Morskie . WAKACJE 2018

05.02.18
apraszamy Państwa do domków letniskowych "HOLIDAY" położonych w Ustroniu Morskim....
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 661 297 793
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany