Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 16 lipiec 2019 Godzina:
imieniny: Ruta, Dziersław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

-Ta droga to dla nas śmierć! Gorące konsultacje w sprawie rozbudowy "25-ki"

Rozbudowana droga krajowa nr 25 musi ominąć Kalisz – to stanowisko większości kaliszan, którzy wzięli dziś udział w konsultacjach dotyczących trzech możliwych wariantów przebiegu „25-ki”. Pierwszy i drugi wariant zakłada, że trasa prowadziłaby przez Kalisz, m.in. przez osiedle Dobrzec, a to wiąże się z wykupem wielu nieruchomości, na których dziś stoją domy, firmy czy gospodarstwa. To również bliskie sąsiedztwo czteropasmowej drogi dla wielu rodzin. Dlatego mieszkańcy tych obszarów mówią tym planom kategoryczne: nie. Takiego zdania jest również prezydent Kalisza, Grzegorz Sapiński, który jednoznacznie opowiedział się za poprowadzeniem „25-ki” z pominięciem naszego miasta.

Trzy warianty rozbudowy drogi krajowej nr 25 na trasie Konin-Kalisz-Ostrów Wielkopolski na mapie zostały oznaczone trzema kolorami.

Wariant pierwszy to kolor fioletowy, drugi niebieski, a trzeci kolor żółty/zielony.

Wszystkie rozpoczynają swój bieg w okolicach Kokanina. Dwa pierwsze warianty wykorzystują w znacznym stopniu istniejącą już drogę 25. Trzeci, to jak określili sami projektanci, najbardziej radykalna wersja.  - Jadąc od strony miejscowości Kokanin, Niedźwiady przebieg wariantu pierwszego i drugiego został zaprojektowany wzdłuż istniejącej drogi krajowej, po jej stronie zachodniej i oba te warianty przebiegają wzdłuż miejscowości Kalisz, również po stronie zachodniej, włączając się w istniejącą obwodnicę miasta Kalisza, węzeł Castorama oraz Nowych Skalmierzyc. W wariancie trzecim, który za miejscowością Kokanin na odcinku gminy Blizanów przebiega poza obszarem miasta Kalisza węzeł przewidujemy na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 12 na odcinku przebiegającym przez gminę Gołuchów – wyjaśniał Tymoteusz Płócienniczak, projektant drogowy.

„Ta droga to dla nas śmierć”

Do Ratusza przyszli dziś zagorzali przeciwnicy wariantu pierwszego i drugiego, m.in. mieszkańcy osiedla Dobrzec.  Dla wielu z nich rozbudowa 25-ki to zburzenie dorobku całego życia, tak jak dla Mariana Zdyba, który prowadzi gospodarstwo rolne. – Moje budynki poszłyby do wyburzenia. Z czego ja będę się utrzymywał, jak to jest moje jedyne źródło dochodu? Ludzie kupili działki, bo widzieli, że tam będzie wolny teren, cisza, a dziś im się robi drogę szybkiego ruchu. To jest nie do pojęcia – burzy się kaliszanin. Dom jego sąsiada, gdyby realizowano pierwszy wariant drogi również zostałby wykupiony i zburzony. – Zbudowaliśmy go 15 lat temu i teraz miałby iść do likwidacji – mówi Paweł Łuczak, mieszkaniec osiedla Dobrzec.

Dla Henryki, mieszkanki ulicy Bursztynowej pierwszy wariant trasy oznacza likwidację  dwóch domów. - My się dorabialiśmy 50 lat, pobudowaliśmy tam swoje dzieci, oni pozakładali rodziny i teraz burzyć to wszystko? To sa nowe domy, ładnie wyposażone, to jest dorobek całego naszego życia i nigdy nie pozwolimy, żeby nam to zburzono, będziemy walczyć do końca, bo ta droga to dla nas śmierć – mówi oburzona Henryka Koncman.  – Ja jako mieszkaniec wariantu niebieskiego stwierdzam, że nie ma gorszego miejsca w Dobrzecu do przeprowadzenia tego typu drogi. Na odcinku 300 m drogi jest do wysiedlenia i zburzenia 11 domów i rodzin – przekonywał uczestnik spotkania.

Dokładnych wyliczeń, ile rodzin straciłoby swoje domy i nieruchomości na rzecz rozbudowy „25-ki” projektanci nie podali, ale potwierdzili, że więcej wysiedleń zakładają dwa pierwsze warianty niż trzeci.

Transmisję ze spotkania zobaczysz TUTAJ

Nieruchomości przeznaczone pod budowę drogi stają się własnością Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej tanie się ostateczna. Właścicielom tych nieruchomości przysługuje odszkodowanie ustalane przez wojewodę na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego.

Prezydent Sapiński: rozwój Kalisza to „25-ka” poza naszymi granicami

Za tym by droga omijała Kalisz opowiada się również prezydent Kalisza. - Przebieg „25-ki” poza granicami miasta moim zdaniem, ale też wielu ludzi, z którymi to konsultowałem stworzy same korzyści dla miasta i jego mieszkańców, a są to trzy obszary: pierwszy to komunikacja, czyli bezpieczeństwo i komfort poruszania się. Skierowanie pojazdów o charakterze tranzytowym poza miasto, gdy udział tranzytu w ruchu stanowi dziś około 30% wszystkich pojazdów, spowoduje zmniejszenie zatłoczenia o blisko 1/3 całego ruchu komunikacyjnego, szczególnie na ciągu ulic: alei Wojska Polskiego, Podmiejska, Stanczukowskiego, Godebskiego i na odcinku ulicy Stawiszyńskiej – przekazywał prezydent.

Za trzecim wariantem trasy, jak mówił Grzegorz Sapińskiego, przemawiają również względy ekologiczne: zanieczyszczenie powietrza, hałas oraz ekonomiczne: to my jako miasto musielibyśmy tę drogę, na naszym odcinku, utrzymywać. I jak dowodził dalej prezydent – rozbudowana w tej formie „25-ka” nie pełniłaby roli obwodnicy miasta. - Obwodnica to jest po obwodzie albo poza miastem, a nie przez środek, bo przez środek to na matematyce mnie uczono, że to nie jest obwód – dodał Sapiński.

Prezydent uważa, że te tereny lepiej przeznaczyć pod budowę mieszkań, a nie drogi.

Ankiety mieszkańców to ułamek wielkiej analizy

Rozbudowa „25-kI” na trasie Konin-Kalisz-Ostrów to inwestycja w bardzo początkowym stadium. Dokładnie inwestycja jest w pierwszych dwóch z sześciu etapów. Wypełniane dziś przez mieszkańców ankiety to jedna z wielu składowych decyzji, o tym, który wariant będzie tym realizowanym. - My chcemy poznać Państwa głosy, jednakże ostateczne decyzje zostaną podjęte dopiero, gdy po pierwsze opracujemy dokładnie wszystkie trzy warianty. Będą one analizowane w oparciu o koszty budowy. Dla każdego wariantu zrobimy analizę i przyznamy pewną ilość punktów. By te analizę wykonać będzie brali pod uwagę aspekt przyrodniczy, społeczny, ekonomiczny, ruchowy… Każdy z wariantów otrzyma określoną liczbę punktów. Z tego nam coś wyjdzie. Nie wiem co, ale coś nam wyjdzie. I wówczas przeprowadzimy Zespół Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych i tam będziemy prosić wszystkich samorządowców. Będzie to się odbywało w Poznaniu.  Drugi etap do Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych, to się odbywa w Warszawie z udziałem przedstawiciela ministerstwa i tam analizujemy znowu bardzo dokładnie powiązanie fragmentu tej drogi 25 z innymi drogami krajowymi, koszty realizacji i tez wiele innych rozwiązań technicznych. I dopiero po tym etapie robimy wniosek o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Podejrzewam, że to będzie nie wcześniej jak za 1,5 roku - wyjaśniała Danuta Hryniewiecka z Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.

Wtedy zostanie wskazany preferowany przebieg. Ale nie będzie się to wiązało z ostatecznym wyborem. Dopiero decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zatwierdza wykonanie koncepcji programowej dla jednego już wariantu.

Rozbudowany fragment DK nr 25 liczący około 70 km uzyska klasę drogi głównej przyspieszonego ruchu. Droga będzie miała dwie jezdnie, po dwa pasy dla każdego kierunku.

Inwestycja powinna zostać zrealizowana w latach 2022-2024.

Przebieg przedmiotowego odcinka drogi krajowej DK 25 zlokalizowany jest na terenie województwa wielkopolskiego w powiatach:

konińskim – gminy: Rychwał, Stare Miasto,

kaliskim – gminy: Stawiszyn, Żelazków, Blizanów,

pleszewskim – gmina: Gołuchów,

ostrowskim – gminy: Ostrów Wielkopolski, Nowe Skalmierzyce,

Miasto Kalisz.

Trasy projektowanych wariantów drogi krajowej w większej części przebiegają nowym śladem, przecinając po drodze istniejący układ komunikacyjny:

dróg krajowych nr 12 oraz 25,

dróg wojewódzkich nr 442 oraz 443,

linii kolejowej nr 014 relacji Łódź Kaliska – Tuplice,

dróg powiatowych,

dróg gminnych.

AG, fot. autor

poziomy 1

Slaider podstrony

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Lipiec 2019

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

SKUP AUT OSOBWE DOSTAWCZE PO 2000R-DOJADE NATYCHMIAST

15.07.19
Skupujemy auta osobowe lub dostawcze Całe lub uszkodzone po 2001 roku Dojeżdżamy natychmiast po...

Promocja - 10 % , Imitacja drewna - elastyczna deska dekoracyjna ,PlasterTynk

15.07.19
Tylko u nas pomalowana gotowa do montażu na elewacji drewnopodobna elastyczna imitacja deski (...
Polecane

Do wynajęcia Warsztat Blacharski Kalisz

12.07.19
Witam serdecznie. Mam do wynajęcia kompletny warsztat blacharski wraz z wyposażeniem ( rama ,...
Polecane

PROFESJONALNE NISZCZENIE DOKUMENTÓW

11.07.19
<p>Nasza firma zajmuje się bezpiecznym i profesjonalnym niszczeniem dokumentów w...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel.  607 942 977
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany

W związku z wejściem w życie zmian w prawie ochrony danych osobowych i rozporządzenia unijnego RODO informujemy, że na naszej stronie www.faktykaliskie.pl, która należy do Grupy Multimedia Polska, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty współpracujące z nami oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą wyświetlać reklamy jak najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami lub kliknij przycisk „przejdź do strony”. Kliknięcie opcji „przejdź do strony” jest automatycznie wyzwoleniem akceptacji powyższych zasad naszego regulaminu.

Informacje, które będą wykorzystywane:
Typ przeglądarki i jej ustawienia. Informacje o systemie operacyjnym urządzenia końcowego. Informacje o zainstalowanych plikach cookie. Informacje o innych identyfikatorach przypisanych do urządzenia końcowego. Adres IP, z którego urządzenie końcowe uzyskuje dostęp do strony internetowej klienta lub aplikacji mobilnej Informacje o aktywności użytkownika na urządzeniu końcowym, w tym o odwiedzanych stronach internetowych i wykorzystywanych aplikacjach mobilnych. Informacje o położeniu geograficznym urządzenia końcowego będą wykorzystywane.

Multimedia Polska S.A. dokłada wszelkich starań, aby niezbędne przetwarzanie Twoich danych osobowe było zgodne z przepisami prawa i nie naruszało Twoich podstawowych praw i wolności, w szczególności prawa do ochrony Twoich danych osobowych. Niniejsza Polityka Prywatności określa generalne zasady, według których przetwarzane są przez nas Twoje dane osobowe. Multimedia Polska S.A. pozyskuje Twoje dane bezpośrednio od Ciebie, ponadto ich powstanie może być skutkiem Twojej aktywności związanej ze korzystaniem przez Ciebie z naszych usług telekomunikacyjnych. W pewnych przypadkach, w ramach  prowadzonej przez Multimedia Polska S.A. działalności operacyjnej, dane dotyczące Twojej osoby mogą także być także pozyskiwane z innych źródeł. Przeczytaj uważnie zawarte w niniejszej Polityce zasady, aby zrozumieć jak i na jakich podstawach prawnych Multimedia Polska S.A. przetwarza Twoje dane osobowe. Jeśli w chwili czytania niniejszej Polityki jesteś naszym klientem musisz wiedzieć, że Twoje ewentualne żądanie zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych nie spowoduje natychmiastowego zaprzestania przetwarzania i usunięcia  tych danych z zasobów informacyjnych Multimedia Polska S.A. Proces wygaszania przetwarzania Twoich danych będzie zgodny z przepisami obowiązującego prawa, a zasady tego wygaszania są zawarte w niniejszej Polityce.

Dane kontaktowe
Administrator danych osobowych
Administratorem Twoich danych osobowych jest Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni (81-341), przy ulicy Tadeusza Wendy 7/9, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000238931, REGON: 190007345, NIP: 5861044881, kapitał zakładowy i łączna suma uiszczonych wkładów wynosi: 91.764.808,00 PLN Organ nadzoru ochrony danych osobowych
Jeśli masz zastrzeżenia co do sposobu i zakresu przetwarzania przez nas Twoich danych, bądź też  chcesz wnieść skargę na sposób obsługi Twojego wniosku lub żądania, informujemy Cię że właściwym organem nadzorczym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kontakt w sprawie Twoich danych: w celu realizacji Twoich uprawnień, wyrażenia albo cofnięcia zgód oraz wnoszenia sprzeciwów, udaj się do Biura Obsługi Klienta, lub skontaktuj z infolinią pod numerem 244 244 244.