Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 luty 2018 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Falstart z nowymi autobusami. Kaliszanie czekają, a KLA się bogaci…

Nowe autobusy Kaliskich Linii Autobusowych wciąż nie wożą mieszkańców. Mijają już dwa miesiące od ich zakupu. Była oficjalna prezentacja 10 nowoczesnych Solarisów i obietnice, że wyjadą na ulice Kalisza 1 lipca. Zintegrowanie naszpikowanych informatycznymi nowinkami pojazdów do obecnego systemu miejskiego przewoźnika miało być prostą sprawą. A okazało się olbrzymią komplikacją, niekorzystną dla czekających na komfortowe warunki pasażerów, ale opłacającą się dla KLA, bo za każdy dzień opóźnienia firma Solaris będzie nam musiała zapłacić.

Kaliszanie nowe autobusy mogli na razie tylko obejrzeć. Blisko dwa miesiące temu zaparkowano je przy Ratuszu. Wówczas ówczesny prezes Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego, Mariusz  Wdowczyk zapewniał, że nowoczesne pojazdy będą wozić kaliszan od 1 lipca. Zakładano, że zintegrowanie wszystkich systemów informatycznych zajmie około dwóch tygodni. Zajęło jednak więcej. W tym czasie Mariusz Wdowczyk porzucił stanowisko szefa KPT na rzecz bardziej intratnej posady w spółce Energa. Podczas pożegnalnej konferencji prasowej zapewniał, że nowe solarisy zaczną kursować 19 lipca.

Ale problem nadal jest. I dziś już nikt nie chce wyznaczać kolejnych terminów wyjazdu Solarisów na drogi Kalisza. – Pozwólmy popracować jeszcze kilka dni specjalistom. Jeśli autobusy pomyślnie przejdą wszystkie testy, wprowadzimy je do eksploatacji – mówi Piotr Bewziuk, prezes KLA.

Naszpikowane informatyką autobusy uziemił system biletowy.  - Nasze autobusy wyposażone są w system pobierania opłat. Komputer pokładowy i kasowniki, którymi ten system steruje w tej chwili, są już trzech generacji: pierwsza generacja była dostarczona w roku 2000, druga w 2010 i w nowych autobusach jest trzecia generacja. I problem polega na tym, żeby stworzyć takie oprogramowanie do tych nowych komputerów i do całego systemu, żeby on spiął te wszystkie trzy generacje i żeby one były ze sobą kompatybilne. Inaczej mówiąc, żeby pasażerowie mogli odbijać swoje karty bez względu na to, w jakim autobusie się znajdą. Jeden system musi obsłużyć wszystkie trzy generacje urządzeń – tłumaczy Piotr Bewziuk.

Do Kalisza przyjechali przedstawiciele słowackiej firmy MT TEST, która dostarcza Solarisom system biletowy. I od tygodni próbują rozwiązać problem. Za każdy dzień postoju nowych autobusów Solarisowi naliczana jest kara finansowa. Ile wynosi stawka dzienna – tego spółka nie chce wyjawiać, ale jak przekazuje nam Piotr Bewziuk – postój pojazdów z punktu ekonomicznego bardzo opłaca się spółce. - Wydaje mi się, że są to kary, które całkowicie zabezpieczają przynajmniej od strony finansowej interesy spółki. Pewnie gdyby to przeliczyć tylko na czynnik ekonomiczny to autobusy może wcale nie musiałyby jeszcze wyjechać i lepiej byłoby dla spółki, żeby jeszcze postały. Niemniej jednak wiemy, że chodzi o to, żeby one jak najszybciej służyły naszym pasażerom – dodaje szef KLA.

Autobusy kosztowały prawie 15 milionów złotych. Zostały zakupione z pieniędzy KLA. Nowy nabytek pozwoli wycofać z ulic 11 najstarszych – kilkunastoletnich – pojazdów. Jesienią do miasta przyjadą  kolejne nowe autobusy. Tym razem kupione przez miasto z pieniędzy pozyskanych z WRPO.

AG, fot. archiwum

 

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Luty 2018

29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Sprzedam Opel Astra G 2.0 DI

21.02.18
Sprzedam Opel Astra G 2.0 DI 16V, moc 82KM, rozrząd na łancuchu, zalany olejem 10W40, rok 1999,...

PŁACĘ gotówką za ---- ANTYKI / STAROCIE ---- KUPUJĘ - R Ó Ż N O Ś C I

20.02.18
Z A D Z W O Ń - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - PŁACĘ GOTÓWKĄ ! Jeśli sprzedajesz, albo...

WYNAJMĘ BIURA- ul. Obozowa

21.02.18
Wynajmę 6 niezależnych biur, łączna pow.100m2. Parter, świeżo po remoncie, niezależne wejście....
Polecane

Rejestratorkę zatrudni Przychodnia w Kaliszu.

16.02.18
Rejestratorkę zatrudni Przychodnia Multimed w Kaliszu, ul. Majkowska 13A. CV prosimy wysyłać na...
Polecane

Domki letniskowe HOLIDAY Ustronie Morskie . WAKACJE 2018

05.02.18
apraszamy Państwa do domków letniskowych "HOLIDAY" położonych w Ustroniu Morskim....
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 661 297 793
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany