Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 styczeń 2018 Godzina:
imieniny: Anastazja, Wincenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Kolejne ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Kiedy w Kaliszu?

Nadal czekają. Nie tylko na ekshumację, bo że ta się dobędzie są przekonani, ale chociażby na informację kiedy. Bliscy Gabrieli Zych, prezes kaliskiej Rodziny Katyńskiej, która zginęła w katastrofie rządowego Tupolewa, zastanawiają się, czy rodziny ekshumowanych już ofiar były o tym fakcie informowane? Wiadomo, że do połowy kwietnia, kiedy można przeprowadzać ekshumacje, odbędzie się jeszcze kilka interwencji w mogiły pasażerów samolotu, który w 2010 roku rozbił się na lotnisku w Smoleńsku.

Pierwsze ekshumacje – Marii i Lecha Kaczyńskich – odbyły się 14 listopada ubiegłego roku. Zgodnie z przepisami groby mogą być otwierane od połowy października do połowy kwietnia. Wtedy kiedy pogoda umożliwia wyciagnięcie ciała bez obaw o spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego. – Patrząc na to co się dzieje i jak osoby podejmujące decyzje nie przejmują się naszymi opiniami, to tym bardziej nie będą przejmować się przepisami, więc być może ekshumacje będą trwały także w okresie letnim – mówi w rozmowie z naszym portalem Izabela Musielak, córka Gabrieli Zych.

Od momentu kiedy zapadła decyzja o ekshumacji 80 osób, które były na pokładzie rządowego samolotu, niewiele się zmieniło. Rodziny zostały poinformowane, że zwłoki ich bliskich będą poddane ekspertyzom, które mają wykazać, czy na pewno w grobach leżą ich krewni czy być może ciała zostały zamienione. Przy okazji, jak uważają ci niezgadzający się z decyzją o ekshumacjach, chodzi o znalezienie śladów materiałów wybuchowych, które mają być dowodem na zamach.

Pierwsze ekshumacje były prowadzone w latach 2011- 2012. Koordynowała je Prokuratura Wojskowa, która zleciła zbadanie dziewięciu trumien. W sześciu przypadkach badania DNA wykazały, że w trumnach znajdują się szczątki innych osób niż do tej pory przypuszczano.   

W ubiegłym roku Prokuratura Krajowa, która przejęła zadania zlikwidowanej Prokuratury Wojskowej, przeprowadziła jedenaście ekshumacji. Oprócz pary prezydenckiej także Ewy Bąkowskiej, wnuczki generała Mieczysława Smorawińskiego – patrona Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, która na dzień przed wylotem była w rodzinnym mieście dziadka i brała udział w nadaniu szkole jego imienia. W styczniu i lutym ekshumacji nie było. Pierwsza po tej przerwie odbyła się w miniony wtorek. Do końca miesiąca ma być ich jeszcze pięć. Kilka też w kwietniu. – Kiedy przyjdzie kolej na naszą mamę nie wiemy. Nie dostajemy żadnych informacji – dodaje Izabela Musielak. – Zastanawiamy się, czy osoby, które ekshumacje swoich biskich mają już za sobą wiedziały, że te się odbędą czy dowiadywały się z mediów już po fakcie? To chyba najgorszy scenariusz w tym dramacie.

I być może jedyny. Kiedy ekshumacje stały się faktem, w otwartym liście o ich powstrzymanie apelowało dwieście osób – bliskich siedemnastu ofiar katastrofy. -  Ekshumacje mają pozwolić dopasować obrażenia na ciałach ofiar do tego, w którym miejscu samolotu siedzieli. Po 6 latach? Nie jestem ekspertem w tej sprawie, ale jestem katoliczką i dla mnie jest to bezczeszczenie zwłok mojej mamy – mówiła w listopadzie ub.r. córka Gabrieli Zych.

AW, zdjęcia autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Styczeń 2018

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy masz postanowienia noworoczne?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN

17.01.18
OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN TEL 605995710
Polecane

KUPIE WOJSKOWE STARE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY

21.01.18
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne...

sprzedam mieszkanie

21.01.18
2-pokojowe, po remoncie, 48 m, 4 piętro, os. Korczak, balkon, parking dla mieszkańców na pilota,...
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...
Polecane

Autolaweta RIKO - Transport Maszyn Rolniczych do 8 TON !!!

21.01.18
Oferujemy usługi autolawetą o ładowności do 8 ton. Przewozimy samochody, wózki widłowe, maszyny...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany