Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 wrzesień 2017 Godzina:
imieniny: Gerarda, Tomir

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Top 900 x 200

Społeczne

„Kopernik” chce odbudować dawne wejście do szkoły

O przywrócenie głównemu wejściu pierwotnego wglądu walczy III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. To jedno z zadań w budżecie obywatelskim, dlatego szkoła bardzo liczy na wsparcie mieszkańców miasta. Zwłaszcza że w przyszłym roku obchodzić będzie 100-lecie istnienia.

Budynek III LO im. Mikołaja Kopernika zaliczany jest do reprezentacyjnych budowli Kalisza. Gmach, zaprojektowany przez Józefa Chrzanowskiego, powstał na początku XX wieku z przeznaczeniem na cele edukacyjne. Marzeniem dyrekcji jest, by głównemu wejściu od strony ul. Kościuszki przywrócić dawny wygląd. Tym bardziej, że w bezpośrednim otoczeniu szkoły realizowany jest już  projekt w ramach budżetu obywatelskiego pod nazwą „Przyrodniczy Zakątek Zmysłów”; to pierwszy etap ścieżki dydaktyczno – przyrodniczej, która ma podkreślić walory architektoniczne historycznego budynku. - Przebudowa głównego wejścia będzie spełniać dwie zasadnicze funkcje:  użytkową i historyczną.  Odtwarzając pierwotny kształt wejścia, mający charakter naturalnego, półkolistego podjazdu umożliwimy dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym, czyniąc tym samym nasze  liceum obiektem dydaktycznym na miarę XXI wieku – przekonuje Anna Narewska, dyrektor III LO im. M. Kopernika w Kaliszu. – Z drugiej strony zadanie to wpłynie pozytywnie na podniesienie walorów estetycznych budynku, a także atrakcyjności turystycznej całej ulicy, której zabudowa w znacznej części pochodzi z okresu sprzed 1914 r. i okresu międzywojennego. Realizacja tego ambitnego założenia stanowić będzie piękną oprawę obchodów 100 - lecia oraz hołd dla pokoleń nauczycieli i wychowanków „Szkoły Dwojga Imion”, których losy na trwałe wpisują się  w dzieje naszego miasta.

Założenie jest ambitne, ale całkiem realne, bo los tego zadania leży w rękach kaliszan. W głosowaniu nad budżetem obywatelskim na 2018 rok wystarczy oddać swój głos na projekt nr 9. Głosowanie odbywa się tradycyjnie w formie papierowej oraz online, na stronie internetowej bo.kalisz.pl. Głosowanie potrwa do 29 września br.

MIK, fot. III LO

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

R 5 P

3 kolumny P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany