Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Erwina, Jarosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Kursy gotowania w… przedszkolach

Zajęcia z malarstwa sztalugowego, kącik majsterkowicza czy kursy gotowania – w taki sposób kaliskie przedszkola walczą o małych kandydatów. 16 marca rusza elektroniczna rekrutacja. Miejsc jest więcej niż chętnych, dlatego według wstępnych wyliczeń Wydziału Edukacji kaliskiego magistratu najprawdopodobniej przyjęte zostaną także 2,5-roczne maluchy.  

Kalisz to pod względem miejsc w przedszkolach wyjątkowe miasto na mapie Polski. Działania samorządu poprzedniej kadencji spowodowały, że od kilku lat wszystkie dzieci zostają przyjęte do miejskich placówek. Tegoroczny nabór będzie jeszcze korzystniejszy, głównie dla rodziców najmłodszych kaliszan. Podczas gdy jeszcze do ubiegłego roku niektóre przedszkola nie miały miejsc dla 2,5-rocznych dzieci, tak w tym prawdopodobnie i one mogą liczyć na opiekę. - Mamy około 1400 miejsc w przedszkolach publicznych, w tym w 13 przedszkolach prowadzonych przez Miasto Kalisz. W sumie tych miejsc jest 3400, łącznie z przedszkolami, które nie biorą udziału w rekrutacji elektronicznej – mówi Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu.


Biorąc pod uwagę niż demograficzny oraz to, że większość sześciolatków pójdzie od września do szkół, może się okazać, że miejsc będzie więcej niż samych dzieci. Dlatego przedszkola poszerzają ciągle swoją ofertę po to, by zachęcić rodziców do posłania dzieci właśnie do danej placówki. Oprócz angielskiego, zajęć z logopedą czy np. rytmiki pojawiają się też… kursy gotowania. Przedszkole Jacka i Agatki zaproponowało np. rodzicom stworzenie twórczego przedszkola.  - Jako jedyna placówka w Kaliszu możemy poszczycić się tytułem „Przedszkola odkrywców talentów”, tzn. że odkrywamy talenty dzieci, mają one możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Zaproponowaliśmy rodzicom bardzo bogatą ofertę zajęć dodatkowych, m.in. z malarstwa sztalugowego czy kącik majsterkowicza – wymienia Dorota Zdyb, dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Jacek i Agatka” w Kaliszu. I wiele, wiele innych. Dlatego też coraz większa liczba rodziców mieszkających poza Kaliszem decyduje się na przywożenie dziecka właśnie tutaj. - Jesteśmy również chętni i otwarci na dzieci spoza Kalisza i tych dzieci jest dużo: z Kościelnej Wsi, z Wojciechówki, z Nowych Skalmierzyc i innych ościennych gmin – dodała dyrektorka.    


Poznać przedszkole można nie tylko z opinii znajomych czy oferty zamieszczonej w Internecie, ale także osobiście. „Drzwi otwarte” czy zajęcia adaptacyjne są coraz popularniejsze. - Podczas „dni otwartych”, które są organizowane w każdy wtorek marca, rodzice mają możliwość zaobserwowania życia codziennego grupy przedszkolnej. W zależności od wieku dziecka mają możliwość wejścia czy to do grupy tej najmłodszej , czy trochę starszej – tłumaczy Ewa Ruczkowska, dyrektor Niepublicznego Przedszkola im. Misia Uszatka w Kaliszu.


Takie akcje to okazja do rozmowy z personelem czy pokazania dziecku miejsca, w którym spędzi najbliższy rok. W tegorocznej rekrutacji rodzic może wskazać łącznie cztery placówki. Nabór elektroniczny przeprowadzany będzie TUTAJ  - Rodzic może wskazać trzy przedszkola publiczne oraz jedno niepubliczne. Chciałbym tylko przypomnieć, że po wypełnieniu elektronicznym istnieje konieczność wydrukowania dokumentów zgłoszeniowych, podpisania ich i dostarczenia do przedszkola tzw. pierwszego wyboru – dodaje Mariusz Witczak.

Nabór elektroniczny rusza 16 marca i potrwa do końca miesiąca. Natomiast deklaracje kontynuacji pobytu w placówce należy dostarczyć do przedszkoli w przyszłym tygodniu, do 6 marca.

NAJWAŻNIEJSZE TERMINY :


W terminie od 16 do 31 marca 2015 r. należy złożyć wypełnioną kartę zgłoszenia do przedszkola (oddziału zerowego), które zostało wskazane w pierwszej kolejności dla swojego dziecka.

Do 6 marca 2015 r. należy złożyć wypełnioną deklarację pozostania w swoim przedszkolu.

17 kwietnia 2015 r. zostaną wywieszone w placówkach listy wszystkich dzieci zakwalifikowanych.

 28 kwietnia 2015 r. zostaną wywieszone w placówkach listy wszystkich dzieci przyjętych i nieprzyjętych. 

Pomiędzy 29 kwietnia a 5 maja 2015 r. będzie można wystąpić do przewodniczącego komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia.

Od 15 do 18 czerwca 2015 r. odbędzie się rekrutacja uzupełniająca.

Katarzyna Krzywda, MIK, fot. arch.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany