Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 marzec 2018 Godzina:
imieniny: Lea, Kasjan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Miało być bezpieczniej… Przejście dla pieszych oddalono, więc wybierają drogę na skróty WIDEO

W piątek wieczorem zginął tu 64-letni kaliszanin, a codziennie życiem i zdrowiem ryzykują tu kolejni piesi. Nie chce im się pokonać kilkudziesięciu metrów, by skorzystać z bezpiecznych pasów z sygnalizacją świetlną. W ciągu zaledwie kwadransa nasza kamera zarejestrowała kilka przypadków przechodzenia lub przebiegnięcia pieszych przez skrzyżowanie alei Wojska Polskiego z ul. Dobrzecką. Kilka osób również zamierzało tak postąpić, ale odstraszyła ich nasza obecność.

Przejście dla pieszych u zbiegu alei Wojska Polskiego i Dobrzeckiej zlikwidowano w marcu tego roku. Postawiono barierki, a nowe przejście usytuowano bliżej ul. Staszica. Wyposażone jest ono dodatkowo w sygnalizacje świetlną. – Powodem tej zmiany są przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego z Dobrzecką było bardzo niebezpieczne; są tu dwa pasy ruchu i często jeden samochód przepuszczał pieszych, a inny przejeżdżał. Stwarzało to mnóstwo groźnych sytuacji – mówił wówczas Krzysztof Gałka, p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu.

W 2009 roku, właśnie na tym przejściu i w opisanych wyżej okolicznościach, doszło do olbrzymiej rodzinnej tragedii. Jadący od góry samochód z impetem wjechał w rodzinę z dwójką dzieci (rok i 2 lata) w wózkach. Śmierć poniosła ich 30-letnia matka, a mąż kobiety został poważnie ranny.

Przeniesienie przejścia o kilkadziesiąt metrów nie spowodowało jednak, że jest bezpieczniej. Mieszkańcy tych rejonów i kierowcy często tędy przejeżdżający zgodnie przyznają, że chcących skrócić sobie drogę codziennie jest mnóstwo.

- „W piątek do południa na tym odcinku przechodziła pani z dzieckiem we wózku. Szkoda, że zdjęcia nie zrobiłam. To wyglądało strasznie”

- „Ze względu na to, że na starym przejściu było dużo potrąceń, dla bezpieczeństwa pieszych kilkadziesiąt metrów dalej zrobiono pasy z sygnalizacją świetlną. Ale jak ktoś jest leniwy i uważa, że auto ciężarowe zatrzyma się w miejscu i ustąpi pierwszeństwa w miejscu niedozwolonym dla pieszego, to niestety, ale może skończyć się tragicznie. Rano jak tam jeżdżę do pracy, często widzę osoby, które trzymają się barierki i czekają na swoja szansę przejścia przez ulicę ..A tymczasem pasy trochę dalej”

- „Tak przechodzą na ukos, tak się nie robi. Tam są pasy. Chcą zginąć, to zginą, tylko, że później kierowca musi z tym żyć”

A jakie jest Wasze zdanie?

Może przejście dla pieszych powinno tu powrócić, skoro piesi tak często wybierają tę wygodną im drogę?

Czy raczej należałoby tak odgrodzić skrzyżowanie, by pieszy nie miał możliwości przejść jego całej szerokości?

AG, wideo: PJ

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Marzec 2018

26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany