Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 07 marzec 2021 Godzina:
imieniny: Perpetua, Tomasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Miasto zlikwidowało przejście dla pieszych na ul. Warszawskiej. Mieszkańcy: drugie jeszcze bardziej niebezpieczne

Miasto zdecydowało o likwidacji przejścia dla pieszych w obrębie skrzyżowania Warszawskiej z ul. Kaszubską, bo jak uzasadniono – w ubiegłym roku doszło tam do dwóch potrąceń, w tym jednego ze skutkiem śmiertelnym. Do dyspozycji pieszych pozostawiono inne pasy znajdujące się nieopodal, z sygnalizacją świetlną. Według drogowców bezpieczniejsze, choć niektórzy korzystający z nich mieszkańcy są innego zdania.

Przejście,na którym doszło do dwóch wypadków, w tym jednego ze skutkiem śmiertelnym zostało zlikwidowane

Przejście dla pieszych, o którym mowa zlokalizowane było w ciągu drogi krajowej nr 12 o wyjątkowo dużym natężeniu ruchu, ze znacznym   udziałem   samochodów  ciężarowych. - Niewielka  odległość   od  skrzyżowania z al. Gen. Sikorskiego, wynosząca ok. 70 m (sterowanego sygnalizacją świetlną) powoduje powstawanie dużych kolejek pojazdów ustawiających się przed i za omawianym przejściem. Wskutek powyższego piesi przechodząc przez przejście, byli całkowicie zasłonięci przez oczekujące pojazdy i kierowcy nadjeżdżających z przeciwnego kierunku byli zaskakiwani obecnością pieszego na przejściu. Ponadto, kierowcy zbliżający się do skrzyżowania od strony ul. Łódzkiej, koncentrując swoją uwagę na sygnalizacji świetlnej, nie zwracali należytej uwagi na przejście przy ul. Kaszubskiej, co dodatkowo wpływało na występowanie niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych - wyjaśnia Krzysztof Gałka, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu.

Zginął człowiek

Na początku zeszłego roku, w krótkim dostępie czasu, doszło tam do dwóch potrąceń pieszych, w tym jednego ze skutkiem śmiertelnym WIĘCEJ. To przesądziło o likwidacji pasów.

Rok temu zginął tu 62-letni mężczyzna

- Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania drogowe Zespół ds. organizacji ruchu, będący ciałem opiniodawczym przy Prezydencie Miasta Kalisza, doszedł do wniosku, że nie ma możliwości oznakowania przedmiotowego przejścia w sposób zapewniający należyte bezpieczeństwo korzystających z niego osób pieszych – dodaje szef drogowców. – Dodatkowo fakt, że znajdujące się nieopodal przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu z al. Gen. Sikorskiego/ul. Moniuszki sterowane jest sygnalizacją świetlną i umożliwia bezpieczne przekroczenie jezdni, spowodował, że prezydent podjął decyzję o likwidacji przedmiotowego przejścia.

Mieszkańcy: jest gorzej

Nie wszyscy mieszkańcy są z tej decyzji zadowoleni. Otrzymaliśmy kilka interwencji w tej sprawie. – Na tych pasach jest jeszcze gorzej – przekonuje Margarita, czytelniczka portalu, pisząc o pozostawionym przejściu dla pieszych. - W ciągu dwóch dni moja babcia miała dwie straszne sytuacje. W pierwszy dzień auto jadące z Moniuszki omal jej nie przejechało. Kierowca nawet się nie zatrzymał, bo przecież on miał zielone, ale moja babcia też. A dzisiaj rano musiała dosłownie uciekać z pasów do tyłu, bo wcześnie rano szła do sklepu i jechał tir, który też miał w głębokim poważaniu, że ona ma zielone. Sygnalizacja jest tam niesamowicie przykra szczególnie dla pieszych, bo kiedy pieszy ma zielone to również auta jadące od strony Moniuszki i Sikorskiego też mają zielone. Mało tego - przez pasy trzeba bardzo szybko przechodzić ze względu na to, że światło szybko gaśnie, a zapala się bardzo rzadko.

Zdaniem niektórych mieszkańców przejście usytuowane bezpośrednipo przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i al. Gen. Sikorskiego jest jeszcze bardziej niebezpieczne, niż to zlikwidowane

Podobnego zdania jest inna czytelniczka, która przypomina, że w ubiegłym roku nad zlikwidowanym przejściem wymieniono oświetlenie led, po czym pasy zamalowano. Podziela przytoczone wyżej zdanie, że pozostawione przejście jest niebezpieczne. – Nie zgadzam się z tymi opiniami – ripostuje Krzysztof Gałka. – Dodam jednak, że na lata 2021-2022 planujemy przedłużenie Trasy Bursztynowej – od ul. Łódzkiej do Warszawskiej i w ramach tej inwestycji na skrzyżowaniu Warszawskiej i Sikorskiego powstanie rondo. Wówczas diametralnie zmieni się również sytuacja pieszych, będą przechodzili przez jezdnię w dwóch etapach, a ruch będzie spowolniony.

MIK, fot. czytelniczka portalu, arch.

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/