Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 03 marzec 2021 Godzina:
imieniny: Martyna, Marcjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Mobilny punkt dla bezdomnych. Streetworkerzy raz w tygodniu wyjeżdżają na ulice, by pomagać osobom bez dachu nad głową

Ciepły posiłek, okrycie, ale przede wszystkim możliwość porozmawiania z terapeutą – mobilny punkt pomocy doraźnej od kilku tygodni jeździ po kaliskich ulicach, ale w okresie zimowym streetworkerzy chcą, by te wyjazdy były regularne. Bus, w którym bezdomni mogą otrzymać pomoc raz w tygodniu będzie parkować w miejscach, gdzie można spotkać osoby mieszkające na ulicy. Wśród nich samych informacja o pojeździe rozchodzi się pocztą pantoflową, ale ważne, by każdy, kto spotka bezdomnego mógł mu poradzić, gdzie szukać pomocy. Szczególnie w taką pogodę.

Dlatego streetworkerzy chcą docierać do miejsc, gdzie jest najwięcej bezdomnych. W busie osoby bez dachu nad głową mogą liczyć na posiłek i pomoc psychologa. – W naszym autobusie mogą się ogrzać, zjeść ciepłą zupę, wypić ciepłą herbatę. Mamy zapasy kołder i koców, które też możemy im dać – mówi Karolina Mikołajczyk z kaliskiej Caritas i streetworkerka, która razem z innymi osobami pracującymi z bezdomnymi  jeździ busem. – Jeżdżą z  nami też terapeuta lub psycholog, z którymi każdy bezdomny może porozmawiać i być może po takiej rozmowie stwierdzi, że nie chce już wracać na swój pustostan, tylko woli iść do schroniska. Jeździ z nami też ratownik medyczny, więc też mamy jakieś rzeczy opatrunkowe, mamy maseczki, by im wręczyć, bo brak środków ochrony tez jest bardzo poważny w tej grupie.

Według planów bus ma wyjeżdżać na ulice Kalisza we wtorki lub środy. Będzie stacjonować między 16.00 a 20.00 w czterech stałych punktach. Jednym z nich jest miejsce, gdzie spora grupa bezdomnych nocuje, kolejne to markety przy Majkowskiej i Kaufland przy Podmiejskiej oraz w okolicach fontanny Noce i Dnie, ponieważ osoby mieszkające na ulicy sporo czasu spędzają na placu za Basztą Dorotką.

O busie bezdomnych będą informować także strażnicy miejscy, którzy kontrolują miejsca, gdzie takie osoby nocują. Mobilny punkt był finansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ale po zakończeniu wsparcia ze strony resortu nadal będzie funkcjonować.

AW, zdjęcia Karolina Mikołajczyk, Caritas

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/