Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Leonia, Trojan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Nie oddychaj!

Kilka ostatnich dni to ciągłe komunikaty o smogu wiszącym nad wieloma polskimi miastami. W tym niechlubnym gronie znalazł się też Kalisz. Wszystko przez pogodę czy kopcące piece. Jednak na wzrost niebezpiecznych pyłów w powietrzu wpływa także komunikacja miejska. Im ruch wolniejszy, tym więcej spalin wydostających się z rur wydechowych do atmosfery.

A jak wiadomo Kalisz, szczególnie jego centrum, w godzinach szczytu jest zakorkowany.  Samochody raczej się turlają niż jadą. Wielki korek to wielka chmura zanieczyszczeń wydobywająca się z rur wydechowych. Według Jakuba Kaczmarka z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska trudno ocenić, które źródło najbardziej zanieczyszcza powietrze, ale każdy dodatkowy element to więcej niebezpiecznych pyłów, o których od wielu dni słyszymy na każdym kroku. – Poziom jest wysoki i w ostatnich latach takich długich okresów z przekroczeniami dopuszczalnej normy nie było – potwierdza kierownik kaliskiej delegatury WIOŚ. – Jest źle i jeszcze nam się dokłada dodatkowe zanieczyszczenia. W tych obszarach, gdzie jest ruch samochodowy i jest on spowolniony stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu jest większe.

Wpływ na wiszący nad Polską smog ma pogoda. Dużo słońca, lekki mróz i brak wiatru, który rozwiewa wiszące w powietrzu niebezpieczne pyły wydobywające się ze wspomnianych już samochodów, ale też co oczywiste o tej porze roku i z kominów. Dopuszczalna norma to 50 mikrogramów na metr sześcienny. Komunikaty z ostatnich dni pokazują, że w Kaliszu ten poziom przekraczał nawet 200 µg/m3. Chociaż prezydent Kalisza zapewnia, że w mieście wcale nie jest tak źle jak w innych miastach, które pojawiały się na mapach publikowanych przez Główny Inspektorach Ochrony Środowiska pokazujących poziom smogu. – W poniedziałek na naradzie inwestycyjnej zaleciłem by funkcjonariusze Straży Miejskiej częściej kontrolowali piece i to czym kaliszanie w nich palą – mówi Grzegorz Sapiński. – Być może zakupimy urządzenie do analizowania popiołu, które ułatwi wykrywanie niedozwolonych substancji wrzucanych do pieców.  

Miasto w tym roku zwiększyło też dofinansowanie do wymiany kotłów z tradycyjnych na ekologiczne. Osoby, które zdecydują się zmienić piec węglowy na np. gazowy mogą otrzymać 5 tysięcy złotych. W mieście, dzięki dofinansowaniu z WRPO, pojawią się także ekologiczne autobusy a specjalna kampania edukacyjna ma zachęcić do rezygnacji z własnego auta na rzecz komunikacji publicznej.  W najbliższych dniach pogoda będzie się zmieniać, zacznie wiać, a to oznacza rozwianie wiszącego smogu. Do tego czasu osoby starsze, dzieci, chore i uprawiające sporty na powietrzu powinny raczej pozostać w domach. 

 

- Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.

- Poziom informowania - 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.

- Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie osoby chore.

AW, zdjęcia internet

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany