Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 03 marzec 2021 Godzina:
imieniny: Martyna, Marcjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Nie wszyscy są otwarci na niepełnosprawnych ZDJĘCIA

Żądanie, by dziecko z głęboką niepełnosprawnością nie było ujęte w nagraniu i wspólnej fotografii z I Komunii Świętej. Zabieranie dzieci z placu zabaw, gdy pojawia się na nim upośledzony kilkulatek. Między innymi z takimi sytuacjami mierzą się niepełnosprawni i ich rodzice. Choć zdarzają się one już coraz rzadziej, to nadal jednak występują. Dlatego w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych Grupa Wsparcia Przystań przedstawia niezwykłe zdjęcia, które pokazują, że „inność” nie powinna wyzwalać strachu ani pogardy, a dobroć i zrozumienie.

Tendencyjne komentarze, wścibskie spojrzenia, ignorowanie, wyśmiewanie, izolowanie – z takimi sytuacjami niejednokrotnie w swoim życiu zetknie się osoba niepełnosprawna i ich bliscy. Wie o tym Agnieszka, mama 18-letniej dziś Roksany. Dziewczyna jest niewidoma, ma również porażenie mózgowe. – Gdy Roksana była mała i szłyśmy na plac zabaw, zdarzały się sytuacje, że rodzice zabierali swoje dzieci, gdy nas zobaczyli. Moja córka nie widzi, ale doskonale wszystko czuje. Teraz takich przypadków jest mniej – mówi nam Agnieszka.

5 maja to Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych . W Polsce obchodzony jest także Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To podwójne święto stało się dla Grupy Wsparcia „Przystań” – zrzeszającej niepełnosprawnych i ich bliskich -  okazją do dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych i pokazania barier, z którymi wciąż się borykają. - Wraz z kaliskimi fotografami z Katarzyną i Sebastianem Szymskimi podjęliśmy się zaakcentowania tego tematu w nietypowej sesji fotograficznej – mówi nam Sylwia Baranowska, założycielka i prowadząca „Przystań”.

Tematyka przedstawionych kadrów oscyluje wokół niekoniecznie pozytywnych doświadczeń rodziców dzieci niepełnosprawnych. Niektóre zdjęcia są odbiciem braku tolerancji nadal tkwiącego w dużej części społeczeństwa.  - Z relacji rodziców wiem, jak często wygląda zwykłe wyjście na plac zabaw z niepełnosprawnym dzieckiem, które wizualnie wygląda tak, jak każde inne ....wystarczy, że ma aparat słuchowy czy np. opuszczoną głowę, bo jest niewidzące. Nie wspomnę o dzieciach, u których widoczne są cechy dysmorficzne (np. Zespół Downa). Niestety "inność" nadal odstrasza i co w tym najgorsze: nie te zdrowe dzieci, bo one są pozytywnie nastawione, ciekawe, tylko rodziców, którzy ostentacyjnie i nerwowo zabierają dziecko z dala od tego bardziej wymagającego. Kilkukrotnie zdarzyły się sytuacje, w których rodzice zdrowych dzieci nie wyrazili zgody na wspólne, grupowe zdjęcie z dzieckiem z głęboką niepełnosprawnością podczas I Komunii Świętej albo wręcz naciskali, by nie było obejmowane filmowaniem w trakcie uroczystości,  bo "to będzie źle wyglądało” – wymienia społeczniczka.

Na szczęście takie sytuacje nie zdarzają się codziennie, a niepełnosprawni i ich bliscy często spotykają na swojej drodze życzliwych i otwartych ludzi.  - Warto jednak mówić o tych przykrych przypadkach, po to, by nakłonić do analizy swoich zachowań względem niepełnosprawnych. Zapewniam, że niepełnosprawnością nikt się nie zarazi, ale należy pamiętać, że może ona dotknąć każdego – dodaje Sylwia Baranowska.

Sesja inspirowana doświadczeniami rodziców dzieci z różnymi niepełnosprawnościami powstała przy udziale dzieci z Grupy Wsparcia "Przystań", zaprzyjaźnionych z nią osób oraz przy udziale statystów.

AG, Sylwia Baranowska; fot. Foto.Szymscy

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/