Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 marzec 2021 Godzina:
imieniny: Adrianna, Pakosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Niebezpieczne zimno. Jak uchronić się przed wychłodzeniem organizmu?

Zima pokazała nam swoje surowe oblicze – dziś w ciągu dnia temperatura spadnie do -14°C. Ale już ta w okolicach zera - nawet na plusie - może stanowić śmiertelne zagrożenie. Jak ochronić swój organizm przed wyziębieniem?

Jakie mogą być skutki zimna?

Zaczyna się od zaczerwienienia skóry. Później kolor zmienia się w siny, szaroniebieski i dochodzi do bladego. Jedną z konsekwencji braku zabezpieczenia przed niską temperaturą (nawet plusową) są oczywiście odmrożenia. Sygnałem, że dzieje się coś nie tak jest zmiana barwy skóry, ale też uczucie marznięcia, swędzenie i ból, a na końcu zaburzenia czucia. Najbardziej narażone na odmrożenia są najmniej ukrwione fragmenty naszego ciała. Uszy, nos, dłonie i stopy. Brak odpowiedniego stroju, ciasne buty, długie przebywanie w niskiej temperaturze i wilgoć przyspieszają proces uszkadzania tkanek. Niebezpieczeństwo odmrożenia zwiększa stan zdrowia, wiek, tryb życia i pozorny rozgrzewacz, czyli alkohol. – Połączenie wielu niesprzyjających czynników może sprawić, że niebezpieczna staje się plusowa niska temperatura – podkreśla Jakub Rychlik, ratownik medyczny pracujący w Pogotowiu Ratunkowym w Kaliszu.

Co robić?

Odmrożenie to efekt  długotrwałego przebywania w niskiej temperaturze i okoliczności sprzyjające, jak wspomniane: stan zdrowia, odzież i używki. Zanim nasze życie i zdrowie będzie zagrożone musi minąć trochę czasu, dlatego trzeba słuchać organizmu. Jeśli zaczynamy czuć przejmujące zimno to pierwsza oznaka, by zareagować. Przede wszystkim musimy się schronić w ciepłym i suchym miejscu i zmienić odzież na suchą i ciepłą. Warto się też okryć czymś ciepłym i zdjąć ciasne obuwie oraz biżuterię i ozdoby, które mogą wywierać ucisk na tkanki. Możemy też małymi ilościami wypić coś ciepłego i słodkiego. Podobnie postępujemy w przypadku udzielania pomocy innej osobie, która  uległa odmrożeniu. – Ważne, by nie rozcierać takiej osoby, nie masować i nie nacierać jakimiś specyfikami odmrożonej skóry, która jest podatna na uszkodzenia. Nie możemy się gwałtownie ogrzewać. Dlatego odradzane są gorące kąpiele - instruuje Jakub Rychlik. – Oczywiście też nie możemy przekłuwać pęcherzy, które powstają w wyniku odmrożenia.

Kiedy odmrożeniu uległy też inne części ciała, a taka osoba zaczyna mieć zaburzenia świadomości trzeba wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego (999/112).

Przede wszystkim profilaktyka

Najważniejszy jest strój. Musi być odpowiedni do temperatury i najlepiej jeśli wychodząc w chłodne i zimne dni, ubieramy się „na cebulę”. – Kilka ciepłych warstw jest lepszych, niż jedna gruba – podpowiada Jakub Rychlik. – Dobrze założyć też bieliznę, koszulkę, kalesony, ale też odzież termoaktywną. Dobra tkanina chroni przed utratą ciepła, wentyluje i odprowadza parę wodną. Części ciała najbardziej narażone na odmrożenia można też posmarować kremem ochronnym. Mowa o uszach, nosie, twarzy. Dużo ciepła ucieka przez głowę, dlatego warto nosić czapkę.

W zimne dni, kiedy jesteśmy narażeni na przebywanie na otwartej przestrzeni lub w pomieszczeniach słabo ogrzewanych warto zrezygnować z papierosów, a przede wszystkim z alkoholu. Ten na chwilę daje poczucie ciepła, ale rozszerzając naczynia krwionośne, zaczyna nas wychładzać i powoduje senność. A to już krok od tragedii.

Jeśli wiemy, że będziemy długo pracować na zewnątrz lub wybieramy się na zimową wycieczkę albo stok narciarski podstawą jest strój, ale też odpowiednie nawodnienie organizmu i posiłek. Ciepły, lekkostrawny i dający dużo energii. Trzeba mieć też ze sobą termos z ciepłym napojem i przekąskę. Może to być baton, czekolada lub suszone jedzenie.  

Szczegółowe informacje o postępowaniu w hipotermii można znaleźć na stronie:http://hipotermia.edu.pl

AW, fot. pixabay

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/