Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Marzena, Artemon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Nowe kierunki WPA UAM

Studia podyplomowe „Terapia i edukacja dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera” – to nowa propozycja kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego, a jednocześnie odpowiedź na rosnące społeczne zapotrzebowanie, bowiem o autyzmie mówi się jako epidemii XXI wieku.

Liczba dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi sięga 20% populacji, co oznacza, że dzieci wymagające specyficznego podejścia znajdują się w każdym przedszkolu czy szkole, stąd inicjatywa Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, aby przygotować kadrę, która dałaby wsparcie zarówno dzieciom, jak i rodzinom. W tej chwili mówi się bez przesady o epidemii autyzmu, bowiem jedno na 150 dzieci dotknięte jest całościowymi zaburzeniami rozwoju, do których zaliczamy autyzm czy zespół Aspergera. Wszystko gotowe, praktycznie już zaczęła się rekrutacja na startujący po wakacjach kierunek, zapewnia dziekan Wydziału, prof. Piotr Łuszczykiewicz. To propozycja dla osób posiadających wyższe wykształcenie połączone z przygotowaniem pedagogicznym.

prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz

Program podyplomowych studiów przygotowała dr Justyna Leszka, pedagog i certyfikowany terapeuta, twórczyni Fundacji. „Studia te w zamyśle są niezwykle praktyczne, a zajęcia poprowadzą osoby, które na co dzień zajmują się diagnozą i terapią. Wsparcia udział także Fundacja NOWA NADZIEJA, która zajmuje się dziećmi z autyzmem i oferuje zaplecze ćwiczeniowe” - powiedziała dr Leszke na konferencji.

dr Justyna Leszka

Jednocześnie z przygotowaniami do studiów podyplomowych na WPA toczyły się prace związane  z tzw. upraktycznieniem poszczególnych kierunków studiów. Taki praktyczny profil ma już filologia polska I i II stopnia, I stopień filologii angielskiej oraz I stopień informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. „To oznacza, że w programach tych kierunków zaszły ogromne zmiany rozluźniające sztywny gorset programowy, dające większe możliwości wyboru i współpracy z profesjonalistami, którzy posiadają dorobek tzw. pozauczelniany, bo to jest bardzo istotne” – mówił prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz.

dr Magdalena Zdrowicka-Wawrzyniak

Wiatru w skrzydła dodaje także POWER, czyli Program Operacyjny „Wiedza-Edukacja-Rozwój”, bowiem WPA UAM aplikował o wsparcie w ramach tzw. „Uniwersytetu Jutra” i otrzymał blisko 2 miliony złotych na realizację działań związanych z przygotowaniem absolwentów i pracowników do współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Kupiono multimedialny sprzęt za dwieście tysięcy złotych i przygotowano płatne staże dla studentów w strukturach firm, z którymi uczelnia podejmie współpracę. POWER to także fundusz na szkolenia pracowników i studentów oraz możliwość zaproszenia na warsztaty specjalistów.

R. Kuciński, zdj. autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany