Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 listopad 2017 Godzina:
imieniny: Feliks,

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Nowy dyrektor Teatru?

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu będzie miał najprawdopodobniej po wakacjach nowego dyrektora. Urząd Marszałkowski ogłosił już konkurs i czeka na oferty do połowy lutego. Mniej więcej za trzy miesiące powinniśmy poznać nazwisko zwycięzcy. Teoretycznie do konkursu może zgłosić się kierująca obecnie placówką Magda Grudzińska, ale organ zarządzający nie najlepiej ocenia jej dotychczasową pracę w Kaliszu.

Ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora na pół roku przed końcem kadencji obecnego jest raczej wyraźnym sygnałem niezadowolenia z funkcjonowania placówki. Urząd Marszałkowski oceniając pracę Magdy Grudzińskiej zwrócił uwagę przede wszystkim na zmniejszającą się liczbę widzów i coraz mniejsze przychody. „Mamy pełną świadomość, że instytucje kulturalne to nie są fabryki do zarabiania pieniędzy, ale teatr jest dla widzów” – powiedział nam Włodzimierz Mazurkiewicz, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. „Pewne zróżnicowanie repertuaru, szczególnie w takim teatrze jak kaliski, jest niezbędne, ponieważ nie jest to teatr wielkiego miasta, w którym można wybierać spektakle z bogatej oferty kilku instytucji”. Ponadto Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego ma służyć nie tylko kaliszanom, ale także wszystkim mieszkańcom południowej Wielkopolski. - My to śledziliśmy to na bieżąco i robiliśmy analizy. Wynika z nich jasno, że oferta pani Dyrektor średnio się podoba widzom. Wiem, że słowo ‘podoba’ brzmi subiektywnie, ale jeśli na kilka czy kilkanaście premier widzowie ‘nie zagłosowali’ i nie wybrali się do teatru, no to coś jest nie tak – mówi Włodzimierz Mazurkiewicz, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Dyrektor Grudzińska twierdzi, że zmniejszenie liczby widowni nie było drastyczne, a schlebianie ogólnemu gustowi nie powinno być celem publicznej placówki. Dyrektor pragnęła tworzyć teatr ambitny i wcale nie zapominała o widowni. Na zainteresowanie zawsze liczyć mogły spektakle dla dzieci i młodzieży. Ponadto ostatnie propozycje, takie jak „Koriolan” czy „Najgorszy człowiek na świecie”, uwzględniały już gust zwolenników teatru bardziej tradycyjnego. Ten ostatni właśnie został zaproszony na dwa prestiżowe festiwale, m.in. na Warszawskie Spotkania Teatralne. - Ten trzeci sezon jest pierwszym, w którym tak naprawdę możemy wyciągnąć wnioski i uwzględnić je w dalszym planowaniu. Tutaj do pracy przychodzi się z marszu, nie tak jak np. w Niemczech, gdzie dyrektorów mianuje się z co najmniej rocznym wyprzedzeniem, więc wiadomo, że pierwszy sezon jest w zasadzie otwarciem drzwi, w drugim da się cokolwiek zaplanować, a w kolejnym dopiero zobaczyć efekty – mówi Magda Grudzińska, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Magdalena Grudzińska

Pracownicy Teatru, w tym sporo aktorów, którzy odwiedzili Urząd Marszałkowski, podkreślali także brak u  pani Dyrektor umiejętności rozmowy z podwładnymi. O złej atmosferze w instytucji donosiła także jedna z kaliskich gazet opisująca konflikt z pracownicą Działu Organizacji Widowni. - Zasada jest prosta, którą ja wyznaję – trzeba rozwiązać problem, a nie szukać winnych. Polecam to wszystkim dyrektorom. Gdyby nie było tam tego typu problemów, nie byłoby dziś konkursu – mówi Włodzimierz Mazurkiewicz.

Nikt jednak nie stawia jakichkolwiek zarzutów Magdzie Grudzińskiej - podkreśla dyrektor Mazurkiewicz – i nie zamyka jej drogi do konkursu. Sama dyrektor zaś potwierdziła, że ponownie będzie starała się o możliwość kierowania kaliskim Teatrem.

R. Kuciński

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 3

R 4

poziomy 3

Kalendarz P

Listopad 2017

30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

14.11.17
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...
Polecane

Skup Aut. Najlepsze ceny. Dojazd lawetą !

14.11.17
Skup aut, złomowanie . Najlepsze ceny, Wycena przez telefon, Profesjonalne podejście do klienta,...
Polecane

Dom jednorodzinny

17.11.17
Sprzedam dom pow.150 m2, działka 440m2 ,ogrzewanie gazowe , dobra lokalizacja.
Polecane

Orlen Morawin k. Cekowa

20.11.17
Nie przegap okazji i dołącz do naszego zespołu - poszukujemy kandydatów na stanowiska Pracownik...
Polecane

Pożyczki gotówkowe

12.11.17
Pożyczki pozabankowe, dla osób pracujących, emerytów i rencistów, rolników oraz przedsiębiorców, od...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany