Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 luty 2018 Godzina:
imieniny: Marta, Wiktor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

O jedzeniu naukowo ZDJĘCIA

„Moda na gotowanie. Medialne i kulturowe wizerunki jedzenia” – pod takim hasłem przebiegała w czwartek w Kaliszu Ogólnopolska Konferencja Naukowa. Na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM referaty wygłosili znawcy tematu nie tylko z naszej uczelni, ale także Łodzi, Warszawy, Poznania, Białegostoku, Bytowa i Strzelec Opolskich.

Konferencja była wspólnym przedsięwzięciem dwóch Zakładów, Ochrony Dóbr Kultury i Komunikacji Międzykulturowej oraz Studiów Polonistycznych i Komunikacji Medialnej. „Tak naprawdę na naszym Wydziale to dr Karol Walczak zawodowe zajmuje się naukowo jedzeniem. Zresztą w tym kierunku zmierza także jego praca habilitacyjna. I to on był pomysłodawcą konferencji” – powiedziała dr Magdalena Zdrowicka-Wawrzyniak. „Nasz polonistyczny zakład zajął się zatem aspektem komunikacyjnym, obecnością kulinariów mediach. Już w słowie wstępnym dziekan Łuszczykiewicz zauważył, że hasło moda na gotowanie brzmi paradoksalnie. Jeśli coś trwa dłużej niż 10 lat, to już nie jest moda”.

Chęć omówienia kulinarnego tematu z dwóch perspektyw, antropologicznej i medioznawczej, sprawiła, że w konferencji udział wzięli nie tylko naukowcy, ale także na przykład muzealnicy z przygotowaniem etnograficznym. Głos zabrali między innymi: dr Andrzej Guzowski z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dr Sebastian Latocha z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, dr Paulina Wiśniewska z Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu oraz mgr Alina Werochowska i mgr Barbara Koszela z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie. Kaliski WPA UAM, oprócz dr Magdaleny Zdrowickiej-Wawrzyniak i dr. Karola Walczaka, reprezentowali: prof. UAM dr hab. Michał Jarnecki, dr Samanta Kowalska, dr Agnieszka Raubo, dr Arkadiusz Bednarczuk i dr Juliusz Grzybowski.


„Od kilku lat kulinaria stanowią główny element festynów lokalnych. Coraz modniejsze jest gotowanie na żywo, co jest kalką programów telewizyjnych” – powiedziała dr Justyna Kubik, kulturoznawca ze Strzelec Opolskich w swoim wykładzie „Kulinaria a rozrywka społeczności lokalnych - na podstawie lokalnego przekazu medialnego”. „Jedzenie jest uniwersalną potrzebą człowieka” – mówił z kolei prof. UAM dr hab. Waldemar Kuligowski z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM . „Musimy jeść, pić, spać, wydalać i rozmnażać się. Każda kultura musi te potrzeby realizować, oczywiście w różny sposób. To, co jest przysmakiem na biegunie, może być obrzydliwe na równiku, i odwrotnie. Antropologia postawiła pytanie, dlaczego nasze przysmaki są innym ludziom nie w smak albo wręcz zakazane, i na odwrót. Okazało się, że po analizie tego, co trafia na nasz talerz, co się uprawia oraz jak przyrządzamy, można bardzo dużo powiedzieć o nas samych: jakie wyznajemy wartości, co uważamy za dobre, a co za złe, kto jest hojny, bo się dzieli z innymi, a kto nie. Najnowsze antropologiczne analizy wskazują na planetarny charakter pewnych przepływów. Gdyby nie było przepływów, to nie moglibyśmy mówić o kuchniach, które uważamy za klasyczne, prastare i tradycyjne. Wyobraźmy sobie włoską pizzę bez pomidorów, a pomidory pojawiły się tam dopiero w XVIII wieku. Wyobraźmy sobie hiszpańską paellę bez ryżu, a ryż trafił tam 150 lat temu. Wyobraźmy sobie kuchnię polską, czyli schabowego z kapustą i ziemniakami, a bez ziemniaków, które znamy od 150 lat i bez kapusty, która ma najwyżej 300 lat. Teraz dzięki temu, że ludzie, przedmioty, symbole i towary podróżują jak nigdy wcześniej w historii, to wszystko nabrało przyspieszenia. Jeszcze 10 lat temu kebab był nowinką, 25 lat temu w naszym kraju zaczęły powstawać pierwsze pizzerie, a przecież kebab i pizza są teraz podstawą codziennej kuchni. Straciliśmy to, co nasze, czyli bary mleczne, zapiekanki. To jest szerokie, bardzo ciekawe i niezwykle zmienne pole badań” – dodał prof. Kuligowski. „Historycy kuchni mówią, że w istocie to, co można by nazwać naszym wkładem w światowe dziedzictwo kulinarne, sprowadza się do dwóch rzeczy: placków ziemniaczanych oraz warzyw smażonych z bułką tartą, które we Francji bywają nazywane a la Polonaise”.

Ciągle mówimy o jedzeniu i jest ono również elementem autokreacji. Pokazujemy, że jesteśmy wegetarianami, ekologami czy tradycjonalistami. Można by powiedzieć: pokaż mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś. Albo kim chciałbyś być. Niewątpliwie jedzenie w coraz większej mierze wypełnia nasze życie oraz naszą świadomość. Wygląda na to, że żyjemy po to, aby jeść…

R. Kuciński, fot. autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Luty 2018

29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Sprzedam Opel Astra G 2.0 DI

21.02.18
Sprzedam Opel Astra G 2.0 DI 16V, moc 82KM, rozrząd na łancuchu, zalany olejem 10W40, rok 1999,...

PŁACĘ gotówką za ---- ANTYKI / STAROCIE ---- KUPUJĘ - R Ó Ż N O Ś C I

20.02.18
Z A D Z W O Ń - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - PŁACĘ GOTÓWKĄ ! Jeśli sprzedajesz, albo...

WYNAJMĘ BIURA- ul. Obozowa

21.02.18
Wynajmę 6 niezależnych biur, łączna pow.100m2. Parter, świeżo po remoncie, niezależne wejście....
Polecane

Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu

22.02.18
W ramach rozwoju poszukujemy Kandydatów na stanowisko Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu....
Polecane

Domki letniskowe HOLIDAY Ustronie Morskie . WAKACJE 2018

05.02.18
apraszamy Państwa do domków letniskowych "HOLIDAY" położonych w Ustroniu Morskim....
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 661 297 793
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany