sas_idmnet.cmd.push(function() {sas_idmnet.placementsList(['top_1','side_1','sky_left','side_bottom','bottom_0','bottom_1','prg_inside_top','prg_inside_middle','m_bottom_1','m_inside_top','m_top_1','inside_1','inside_2','m_inside_1','m_inside_2','inside_1_wide','inside_2_article','m_inside_2_article','m_inside_3_article','m_inside_4_article','inside_3_article','inside_4_article','inside_5_article','side_2','side_3']);});

Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 styczeń 2021 Godzina:
imieniny: Anastazja, Wincenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Papieros przed testem na koronawirusa odpada. Szpital w Wolicy przygotował przedwymazowy instruktarz

Pobieranie trwa kilkadziesiąt sekund i jest bezbolesne, ale mało przyjemne. Wielu z nas ma je już za sobą, innych z pewnością konieczność wykonania testu na obecność korna wirusa raczej nie ominie. Dlatego szpital w Wolicy, który zaczął testowanie mieszkańców miasta i powiatu – także komercyjnie – podpowiada, jak przygotować się do wizyty w punkcie pobrań.

Bez względu na to, czy robimy sobie test antygenowy czy test genetyczny materiał pobierany jest w ten sam sposób. Wymaz robiony jest specjalnym patyczkiem z gardła i nosa. – Muszę wejść przez nosek, dosyć głęboko, żebyśmy uzyskali właściwy materiał – wyjaśnia Renata Zdobych, pełnomocnik dyrektora ds. epidemiologii w szpitalu w Wolicy. – Jest to niebolesne, aczkolwiek nieprzyjemne doznanie, kiedy wkładam patyczek do gardła i nosa.

Dlatego większość osób, które mają robiony wymaz płacze – nie ukrywają osoby pobierające materiał do badań. Warto więc wiedzieć, jak przygotować się do takiego poboru, by nie było konieczności powtarzania czynności. I aby wynik wyszedł poprawnie. – Przede wszystkim przed badaniem nie czyścić nosa, ponieważ może to powodować pęknięcie naczyń krwionośnych. Kiedy na pobranym materiale jest krew my odrzucamy taki wymaz, bo on daje zły wynik – mówi Ewa Tomaszewska-Woźny, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w szpitalu w Wolicy.

I co ważne: kilka godzin przed pobraniem wymazu nie wolno palić, a na dwie godziny przed nie jeść i nie myć zębów.

Obecnie w szpitalu w Wolicy można wykonać dwa rodzaje testów: genowe (maksymalnie 40 na dobę) oraz testy antygenowe - tych jest nieograniczona liczba, więc obok pacjentów ze skierowaniem od lekarza można je wykonać komercyjnie. Koszt to 130 złotych. Wyniki znane są jeszcze tego samego dnia.

Wymazy pobierane są codziennie w punkcie pobrań przy szpitalu w Wolicy godzinach 10.00-11.00 w uruchomionym w szpitalu punkcie pobrań. Wcześniej trzeba się zapisać. Numery telefonów - testy komercyjne (62) 761 2505 lub badania na NFZ (62) 761 25 09.

AW, zdjęcie arch.

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz