Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 marzec 2018 Godzina:
imieniny: Dyzma, Ireneusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Pomysł na czyste powietrze

Cykl konferencji i spotkań z naukowcami i ekologami ma pomóc samorządom skorzystać z nowego mechanizmu jakim jest uchwała antysmogowa. Jedno z takich, z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego, odbyło się w Kaliszu. Żeby poprawić jakość powietrza, także sami mieszkańcy Wielkopolski mogą, wymieniając np. kotły albo stawiając na odnawialne źródła energii. Ułatwieniem mają być programy finansujące zakup ekologicznych urządzeń. jeden z nich uruchomił właśnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który do tej pory wspierał przede wszystkim instytucje i samorządy.

Pierwszy program ochrony powietrza dla Miasta Kalisza ruszył w 2008 r. Teraz samorząd województwa wielkopolskiego może skorzystać z dodatkowego instrumentu jakim jest uchwała antysmogowa, która określa rodzaje lub jakości paliw dopuszczonych do stosowania na terenie województwa lub jego części, a także sposób realizacji i kontroli tego obowiązku. Aktualnie prowadzona jest diagnoza sytuacji na terenie województwa wielkopolskiego. Do gmin wysłano specjlne ankiety, ale też w całym regionie odbywają się spotkania ze specjalistami, którzy przybliżają zagadnienia dotyczące zanieczyszczenia powtarza.  Szczególnie w południowej części regionu, mówi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Północ nie ma takich przekroczeń. W tej części województwa problem najbardziej dotyka Kalisza. Przekroczenie pyłów PM 2,5 są kilkukrotne, a to pył bardzo niebezpieczny, jest mniejszy o 30 razy od włosa ludzkiego, więc ciężko mówić i walczyć z czymś, czego mieszkańcy nie widzą. Stąd konferencje, żeby uświadamiać mieszkańców i samorząd poszczególnych miast, jak ważna jest współpraca w szukaniu rozwiązań dla tego duszącego problemu - wyjaśnia.

Opracowanie wspólnego ekologicznego mianownika ma pomóc w zdobywaniu funduszy na konkretne działania w poszczególnych miastach. Działania intensywne i często prowadzone we współpracy kilku samorządów i jednostek. Obok takich, które już funkcjonują, czyli np. termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, mają dojść dodatkowe. Także dla osób indywidualnych. Pierwsze programy już się pojawiły. Jeden z nich dotyczy odnawialnych źródeł energii.  – Montaż paneli słonecznych, pomp ciepła i innych urządzeń, które przetwarzają słońce, wiatr czy wodę w zieloną energię. Oprócz tego, że wpłyniemy na ekologię, to zmniejszymy nasze rachunki za prąd - wyjaśnia Marek Baumgart (na zdj.), wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Wojewódzki Fundusz Środowiska może udzielić pożyczki nawet do 100% inwestycji na okres maksymalnie 15 lat. Jej oprocentowanie to 1% w skali roku. Dodatkowe programy dotyczą wymiany pieców i termomodernizacji budynków. 

AW, zdjęcia autor, arch.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Marzec 2018

26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany