sas_idmnet.cmd.push(function() {sas_idmnet.placementsList(['top_1','side_1','sky_left','side_bottom','bottom_0','bottom_1','prg_inside_top','prg_inside_middle','m_bottom_1','m_inside_top','m_top_1','inside_1','inside_2','m_inside_1','m_inside_2','inside_1_wide','inside_2_article','m_inside_2_article','m_inside_3_article','m_inside_4_article','inside_3_article','inside_4_article','inside_5_article','side_2','side_3']);});

Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 styczeń 2021 Godzina:
imieniny: Anastazja, Wincenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Pracownicze Plany Kapitałowe: O ile zmniejszy się twoja pensja?

PPK to program oferujący oszczędzanie na swoją przyszłość. Jest zabezpieczeniem nie tylko pracownika, ale także rodziny – poprzez dziedziczenie. Przystąpienie do programu wiąże się jednak z obniżeniem dochodu netto. W związku z tym często zadawanym pytaniem jest: O ile zmniejszy się pensja? Odpowiadamy.

Pracownicze Plany Kapitałowe to alternatywna forma długoterminowego oszczędzania dla emerytury pochodzącej z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. PPK nie ma nic wspólnego z emeryturą wypłacaną przez ZUS i nie wpływa na sposób ani wysokość świadczenia emerytalnego. Program ten różni się też od OFE. Zgromadzone środki na prywatnych kontach pracowników są ich wyłączną własnością i nie będą przejęte przez państwo.

PPK to doskonałe zabezpieczenie nie tylko pracownika, ale także jego członków rodziny. W przypadku śmierci lub ciężkiej choroby wcześniej zgromadzonymi środkami mogą dysponować osoby upoważnione (ustawowi spadkobiercy). Uczestnictwo w programie wiąże się również z pewnymi kosztami. Wpłaty do PPK będą pochodziły od pracownika i pracodawcy oraz z państwa. Ile wynoszą wpłaty i jak wpłyną na wypłacane pensje?

Kilka słów o samym PPK

Program Pracownicze Plany Kapitałowe powstał w wyniku uchwalenia ustawy rządu RP, która weszła w życie 1 lipca 2019 roku. Ideą powstania programu była pomoc w budowaniu bezpiecznej przyszłości Polaków przez długoterminowe gromadzenie dodatkowych oszczędności. Jak działa program PPK? Udział w nim jest dobrowolny dla pracownika, a obligatoryjny dla przedsiębiorców.

Jakie są założenia Pracowniczych Planów Kapitałowych? Każdy pracodawca zatrudniający pracowników na umowy o pracę lub umowy cywilnoprawne musi podpisać umowę z instytucją obsługującą PPK. Pełną obsługę programu zapewniać będą towarzystwa funduszy inwestycyjnych, powszechne oraz pracownicze towarzystwa emerytalne. Pracownik nie musi uczestniczyć w programie i może zrezygnować z udziału już na samym początku. Ma również możliwość wystąpienia z PPK w dowolnym momencie jego trwania – nawet po kilku latach.

W przypadku pełnego uczestnictwa środki będą wypłacane częściowo po ukończeniu 60. roku życia – 25% jednorazowo oraz 75% przez dziesięć lat (120 miesięcy). Warto wiedzieć, że środki zgromadzone na koncie PPK można w określonych warunkach wypłacić także przed 60. rokiem życia.

Jak wyglądają wpłaty do PPK?

Gromadzenie środków na rachunku PPK odbywa się na zasadzie wpłat pochodzących z trzech źródeł. Pracownik uczestniczący w programie będzie zobligowany do wpłat na poziomie 2% wynagrodzenia brutto, z tym, że kwota zostanie potrącona z wynagrodzenia netto. Pracodawca będzie dokonywał wpłat na rachunek PPK pracownika w wysokości 1,5% wynagrodzenia brutto zatrudnionego.

Pracownik i pracodawca mogą zwiększyć tę wartość do 4%, jednak ich suma nie może przekroczyć 8% wynagrodzenia. Państwo na zasadach określonych w ustawie dokonuje wpłaty powitalnej w wysokości 250 zł i rokrocznej wpłaty w wysokości 240 zł. Z danych jednoznacznie wynika, że pracownik obciąża swoją pensję wpłatami w wysokości 2–4% własnego wynagrodzenia brutto miesięcznie. Najniżej zarabiający mogą obniżyć wpłaty do PPK. Osoby uzyskujące dochody poniżej 120% płacy minimalnej mają prawo obniżyć wysokość wpłaty podstawowej do Pracowniczych Planów Kapitałowych do 0,5% wynagrodzenia, przy czym obniżenie wpłaty nie oznacza, że pracodawca zapłaci do PPK mniej.

Czy PPK się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: Oczywiście, że tak, a potwierdzeniem jest prosty przykład oraz opinia eksperta z portalu ppk.info. - Zmiany demograficzne i społeczne powodują, że na całym świecie zmienia się podejście do gromadzenia oszczędności na przyszłą emeryturę. Wprowadzane właśnie w Polsce Pracownicze Plany Kapitałowe to system, który kompleksowo podchodzi do tego tematu, angażując wszystkie strony związane z rynkiem pracy. Jednocześnie PPK – zarządzane przez doświadczone, profesjonalne instytucje – promują odpowiedzialne podejście do dodatkowego odkładania na przyszłość, dlatego mają szansę się upowszechnić, a tym samym wesprzeć budowę systemu emerytalnego w nowej formie – wyjaśnia ekspert.

Zaletą programu PPK jest to, że rachunek pracownika jest zasilany z trzech wspomnianych źródeł. Obciążenie pensji pracownika jest niewielkie, a sam zainteresowany może wiele zyskać. Przykładowo osoba, która zarabia 4500 zł brutto miesięcznie i dokonuje wpłaty do PPK na poziomie 3,5%, przez 25 lat zgromadzi na rachunku 113 000 zł. Daje to 1077 zł wyższy przychód niż w przypadku samej emerytury. Oczywiście wpłaty można zwiększyć do poziomu 8% i wydłużyć do 40 lat, co pozwoli na zgromadzenie kapitału w wysokości 288 000 zł. W efekcie pracownik uzyska dodatkowy przychód do emerytury w wysokości 2746 zł!

Pracownicze Plany Kapitałowe to inwestycja w przyszłość nie tylko pracownika, ale także jego rodziny. Zgromadzony kapitał jest prywatną własnością i nie podlega przejęciu przez państwo, jak OFE. Przy niewielkich, comiesięcznych nakładach (maksymalnie 4% brutto wynagrodzenia potrącanego z pensji) można zbudować lepszą przyszłość. Jak pokazują opinie ekspertów oraz załączony przykład, pytanie nie powinno brzmieć: „O ile zmniejszy się twoja pensja”, lecz „Ile możesz zyskać”.

Artykuł sponsorowany, fot. autor

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz