Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 marzec 2018 Godzina:
imieniny: Dyzma, Ireneusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Program Mieszkanie plus. Wiemy, gdzie w Kaliszu mogą powstać bloki z rządowego programu

Ten program ma całkowicie odmienić sytuację wielu młodych rodzin. Państwo pobuduje bloki i za niewielkie pieniądze odda w wynajem. Tak w skrócie zapowiada się ta mieszkaniowa rewolucja. Na razie rząd nie zdradza wielu szczegółów. Wiadomo, że nowe mieszkania miałyby powstawać na nieruchomościach, których właścicielem jest Skarb Państwa. W Kaliszu takich działek jest kilkaset, ale pod budowę bloków nadaje się zaledwie kilka.

„Mieszkanie plus” ma być kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków – tak o swoim najnowszym pomyśle mówi rząd. Głównym założeniem programu jest wybudowanie tanich mieszkań w wielu miejscowościach w Polsce i wynajem ich. Czynsz w takim „mieszkaniu plus” będzie wynosił od 10 do 20 zł, w zależności od miasta. Polacy będą mogli takie mieszkanie wykupić po preferencyjnych cenach. Mieszkania miałoby budować państwo na działkach należących do Skarbu Państwa. Na razie nie ma wiele więcej konkretów w tej sprawie.

3 lokalizacje z dużym potencjałem

Czy w Kaliszu mogą powstać takie mieszkania? Jeśli tak, to gdzie? W Kaliszu są aż 734 działki Skarbu Państwa o łącznej powierzchni ponad 150 ha. Jednak zdecydowana większość z nich zabudowana jest infrastrukturą publiczną. To drogi, koleje, cieki wodne. Tylko 10% powierzchni tych działek nadaje się pod zabudowę i to oczywiście po dokonaniu wielu formalności związanych m.in. ze studium zagospodarowania przestrzennego, wymaganymi zgodami, weryfikacji dostępności mediów.  Duży blok, a nawet kilka takich budynków prawdopodobnie można postawić w 3 lokalizacjach:

Na ulicy Piaszczystej na Winiarach. Tam Skarb Państwa ma działkę po powierzchni ponad hektara z przeznaczeniem, które dopuszcza funkcję mieszkalną. Kolejna duża działka również znajduje się na Winiarach. To teren u zbiegu ulicy Łódzkiej i Lubelskiej, to działka o powierzchni 1,2 ha. Najbliżej centrum miasta znajduje się hektarowa działka przy ul. Księżnej Jolanty, tam zgodnie ze studium zagospodarowania przestrzennego również mogą powstać bloki.

Czy na którejś z tych działek powstaną bloki „Mieszkanie plus”? Kaliski Ratusz studzi emocje.  - Nie weszły jeszcze w życie przepisy, które regulować mają realizację rządowego programu „Mieszkanie plus”, dlatego też nie są znane inne warunki jakie mogą zostać przewidziane dla wykorzystania nieruchomości Skarbu Państwa pod budownictwo w ramach tego właśnie programu. – wyjaśnia Elżbieta Zmarzła, rzeczniczka Ratusza.

MS, fot. archiwum

 

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Marzec 2018

26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany