sas_idmnet.cmd.push(function() {sas_idmnet.placementsList(['top_1','side_1','sky_left','side_bottom','bottom_0','bottom_1','prg_inside_top','prg_inside_middle','m_bottom_1','m_inside_top','m_top_1','inside_1','inside_2','m_inside_1','m_inside_2','inside_1_wide','inside_2_article','m_inside_2_article','m_inside_3_article','m_inside_4_article','inside_3_article','inside_4_article','inside_5_article','side_2','side_3']);});

Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 styczeń 2021 Godzina:
imieniny: Rajmunda, Klemens

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Ptasia grypa w Wielkopolsce. Wybito już 900 tysięcy kur

Kolejne ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce. Tym razem w Wolsztynie, ale doświadczenie pokazuje, że wirus przenosi się szybko, bo głównym jego źródłem jest dzikie ptactwo. A kiedy już choroba się pojawi wybić trzeba całe stado, co oznacza poważne straty, dlatego służby weterynaryjne apelują do hodowców o przestrzeganie wszystkich zasad bioasekuracji.

W Wolsztynie konieczne było wybicie ponad 900 tysięcy kur niosek. Wszystkie zostały zutylizowane, a fermy w promieniu do 3 kilometrów znalazły się w obszarze zapowietrzonym. W promieniu kolejnych 10 kilometrów weszły w strefę zagrożoną. Hodowcy w tym regionie muszą liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami, a pozostali pilnować swoich hodowli, przypomina Dariusz Hyhś, powiatowy lekarz weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim. – Tylko w naszym powiecie jest blisko 100 hodowców kur i tyle samo innego drobiu. Część z nich na początku roku dotkliwie odczuła skutki ptasiej grypy, której potwierdziliśmy kilka ognisk na naszym terenie - przypomina.

Najważniejsza jest bioasekuracja. Kurniki powinny być pozamykane, a w drzwiach i oknach powinny być ochronne siatki, tak by do środka nie przedostały się dzikie ptaki, które są głównym źródłem groźnego dla drobiu wirusa. Chronione powinno być też jedzenie i woda dla ptaków hodowlanych. Pracownicy ferm muszą przestrzegać higieny, a do kurników powinni wchodzić w specjalnej odzieży. Ważne jest także, by hodowca karmę kupował ze znanego i sprawdzonego źródła.

Ptasia grypa jest groźna dla zwierząt. Człowiek nie może się nią zarazić.

AW, fot. pixabay

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz