Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 11 grudzień 2017 Godzina:
imieniny: Julia, Waldemar

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

PWSZ w Kaliszu stawia na zagranicę

Kurs języka polskiego i kultury polskiej dla cudzoziemców chce przeprowadzić Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu. Oferta skierowana jest głównie do Ukraińców, ale to tylko jedna z wielu nacji, których przedstawiciele kształcą się w naszym mieście. Również polscy studenci uczelni mają szansę na zdobywanie wiedzy w Portugalii i w efekcie podwójny dyplom zarówno macierzystej, jak i portugalskiej uczelni partnerskiej.

W kaliskiej PWSZ kształcili się już obywatele Turcji, Rosji, Portugalii, Bułgarii, Hiszpanii oraz Łotwy. – Z kolei w ramach porozumienia z Portugalią przyjeżdżają do nas studenci tamtejszej uczelni, ale niekoniecznie Portugalczycy. Byli więc ludzie z: Nigerii, Kamerunu, Pakistanu, Chin i Wysp Zielonego Przylądka – mówi Elżbieta Steczek-Czerniawska, rzecznik prasowy kaliskiej uczelni. - Wkrótce również będziemy mieć gości z tych wszystkich państw i po raz pierwszy z Niemiec i Rumunii. W ramach Erasmusa za granicę wyjeżdżają również nasi pracownicy naukowi. Ostatnio byli na Cyprze, na Malcie, w Czechach, Niemczech i Portugalii.

W ramach umiędzynarodawiania uczelni PWSZ wspólnie z ks. Romanem Woźniakiem z Kościoła grekokatolickiego przygotowuje dla cudzoziemców kurs języka polskiego i kultury polskiej. Na początek skorzysta z niego  około 30 obywateli z Ukrainy. – Kurs ten, ukończony z odpowiednio dobrym wynikiem, pozwoli tym osobom podjąć kształcenie w naszej uczelni zarówno na studiach dziennych jak i na zaocznych – mówi Ewa Wasilewska z Biura Współpracy z zagranicą PWSZ. - Oprócz tego ma również pomóc zaklimatyzować się obcokrajowcom w społeczności i środowisku kaliskim, a także lepiej integrować się z mieszkańcami.

Uczelnia kładzie nacisk także na naukę języka angielskiego u swoich polskich studentów. Tym bardziej, że oferuje studia międzynarodowe; dzięki porozumieniu podpisanemu z Instituto Politécnico de Bragança (Portugalia) kaliscy i portugalscy studenci mają możliwość uzyskania Double Diploma  – podwójnego dyplomu studiów licencjackich – macierzystej i partnerskiej uczelni. Chcąc zachęcić młodych ludzi do szlifowania języka szkoła wpadła na pomysł organizacji profesjonalnej gry miejskiej właśnie w języku angielskim. – Chcielibyśmy, aby ta gra była tematycznie powiązana z historią Kalisza, ale także z biznesowym potencjałem tego miasta. Planujemy zaangażować w przeprowadzenie i przygotowanie tego przedsięwzięcia również studentów z zagranicy, którzy w przyszłym roku akademickim też licznie zagoszczą w murach naszej uczelni – dodaje Ewa Wasilewska.

W ubiegłym roku akademickim, w ramach programu Erasmus+, w PWSZ kształciło się 70 zagranicznych studentów. W tym roku uczelnia ma zgłoszenia od ponad 30 cudzoziemców.

MIK, KB, fot. arch.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Grudzień 2017

27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy w Kaliszu powinna powstać strzelnica otwarta dla wszystkich?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Seat Ibiza 5drzwi 1.4benzyna 2006/2007

09.12.17
Witam Posiadam na sprzedaż bardzo ładnie utrzymaną Ibizę. Więcej informacji:...

KUPIE stare odznaczenia,medale, orzełki

09.12.17
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: polskie,...

SPRZEDAM MIESZKANIE 80M2- OSIEDLE DOBRZEC

08.12.17
<p>Sprzedam mieszkanie własnościowe 80m2 w bloku z cegły,kuchnia z jadalnią, duże pokoje,...
Polecane

serwisant maszyn

05.12.17
FHU MIWA, przedsiębiorstwo o ugruntowanej pozycji na rynku lokalnym, w związku z rozwojem firmy,...
Polecane

Remontowe usługi

03.12.17
Prowadzimy działalność w zakresie remontów oraz wykańczania wnętrz: - malowanie - szpachlowanie -...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany