Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 sierpień 2020 Godzina:
imieniny: Sława, Sykstus

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Reprezentant ludzi, nie polityków. Wywiad z dr. inż. Januszem Pęcherzem, kandydatem do Senatu

W wyborach do Sejmu 13 października o nasze głosy ubiegać się będzie aż 115 kandydatów z 5 komitetów wyborczych. Zupełnie inaczej wyglądają wybory do Senatu. W okręgu nr 96, obejmującym powiaty: kaliski, pleszewski i jarociński, mamy tylko dwóch kandydatów. Jeden z nich to polityk partii Porozumienie Jarosława Gowina. Drugi, który startuje z listy Koalicji Obywatelskiej, reprezentuje szeroką grupę samorządowców. Jest bezpartyjny, dlatego w dotychczasowej służbie samorządowej zawsze kierował się interesem wyborców, nie zaś politycznymi wytycznymi z centrali jakiejś partii. To dr inż. Janusz Pęcherz z Kalisza. Bezpartyjność pozwala mu reprezentować wyborców o różnych światopoglądach, których łączą interesy naszych miast i wsi.

Po 12 latach prezydentury i 4 latach przerwy, jednak zdecydował się Pan na powrót do polityki. Dlaczego?

- Te 4 lata pokazały, że można bardzo szybko zaprzepaścić rozwój miasta. Nie mogłem się na to godzić, ale też nie chciałem ponownie ubiegać się o prezydenturę, bo uważałem, że czas przekazać pałeczkę młodszym. Wielu mieszkańców, których spotykałem na ulicach namawiało mnie jednak na powrót do Ratusza, dlatego zdecydowałem się kandydować na radnego i w ten sposób pomagać prezydentowi. Udało się to zrealizować w stu procentach, bo zostałem Przewodniczącym Rady Miasta Kalisza.

Dlaczego więc teraz Senat?

- Obserwacja wielkiej sceny politycznej w ostatnich 4 latach uświadomiła mi, że jedna opcja polityczna, która ma większość w Sejmie, Senacie i w dodatku ma też swojego prezydenta powoduje, że opozycja nie ma nic do powiedzenia. Można każdą ustawę przegłosować i to w ciągu jednej nocy. Nigdy nie myślałem o parlamencie, zwłaszcza że nie jestem związany z żadną partią polityczną, ale gdy pojawił się pomysł Koalicji Obywatelskiej o wystawieniu w wyborach samorządowców i złożono mi taką propozycje, postanowiłem spróbować. Dlaczego? Obecnie próbuje się ograniczać rolę i kompetencje samorządu. Ustawa o samorządzie gminnym z 1990 r. to jedna z najlepszych ustaw po ’89 roku, która przyczyniła się do rozwoju naszych wsi, miasteczek i miast. Ograniczenie roli samorządu to duży krok w tył, dlatego  nie mogę się na to godzić. Pomyślałem, że mógłbym wystartować jako kandydat bezpartyjny i wykorzystać swoje doświadczenie dla dobrych rozwiązań prawnych.

Startuje Pan do Senatu z list Koalicji Obywatelskiej, ale obecnie kieruje Pan Radą Miasta Kalisza, która współpracuje z radnymi z różnych stron sceny politycznej.

- Tak, bo jestem zwolennikiem szerokiej współpracy i bliskie jest mi hasło pani marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej „Współpraca, a nie kłótnie”. Gdy w 2002 r. zostałem prezydentem Kalisza w pierwszych wyborach bezpośrednich, mając jedynie dwóch radnych ze swojego stowarzyszenia, potrafiłem tak współpracować z przedstawicielami wszystkich opcji w Radzie Miejskiej, że miasto rozwijało się jak nigdy dotąd. Mieszkańcy to widzieli i wybrali mnie na kolejne dwie kadencje. Przez te 12 lat doskonale poznałem problemy nie tylko Kalisza, ale i regionu.

Region z którego ubiega się Pan o mandat to w dużej mierze obszar wiejski lub niewielkich miejscowości. Z jakim przesłaniem, ofertą zamierza Pan do nich dotrzeć?

- Przez prawie 30 lat współpracowałem z nauczycielami i dyrektorami szkół ze wszystkich wsi i miasteczek byłego województwa kaliskiego, często rozmawiając z nimi nie tylko o problemach edukacji, ale także innych. Znam problemy wsi także dlatego, że duża część mojej najbliższej rodziny, jak i wielu znajomych mieszka na wsi. Poza tym jako przewodniczący Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miast Czysta Gmina” przez 12 lat rozwiązywaliśmy wspólnie z wójtami i burmistrzami szereg problemów związanych nie tylko z odpadami. Tworząc Aglomerację Kalisko-Ostrowską, musieliśmy zdiagnozować potrzeby poszczególnych gmin. To wszystko pozwala mi mówić o problemach wsi i rolnictwa.   

Wielkopolska południowa słynie z dobrych jakościowo płodów rolnych, owoców, warzyw czy bydła i trzody chlewnej. Rządzący z większą starannością powinni zabiegać, by ich polityka zagraniczna nie odbijała się czkawką rolnikom. Mówię tutaj o rosyjskim embargu; my nie możemy sprzedawać swoich produktów, a niestety ciągle import żywności z Zachodu ma się w najlepsze. Jeśli rząd mówi o wstawaniu z kolan, o godności, o szacunku w świecie, to niech dba o wymiar praktyczny tej godności. By rolnicy mogli godnie żyć i handlować. Godnością będą też wyrównane dopłaty bezpośrednie. Pustymi słowami nikt się jeszcze nie najadł. Druga sprawa to rozwój usług rolniczych i pozarolniczych. To bardzo ważne na takich terenach, jak nasze gminy. Część rolników czy mieszkańców wsi nie chce uprawiać roli, ale chce dla rolnictwa pracować. I tutaj mamy sporo absurdów. Rolnik kupuje przy wsparciu unijnym za kilkaset tysięcy złotych kombajn zbożowy, którego używa raptem przez 2 tygodnie w roku. Ale nie może legalnie świadczyć nim usług, bo Unia zabrania. W praktyce oznacza to, że każde gospodarstwo musi mieć kosztowny i wyspecjalizowany sprzęt, bo nie mogą używać ich wspólnie. To zabija przedsiębiorczość i ideę spółdzielczości. Będę te sprawy podnosił w Senacie. W naszym regionie kolejnym problemem jest na pewno wyludnianie się wsi i miasteczek. Nie może być tak, że wyjściem z biedy czy braku perspektyw jest tylko wyjazd do dużego miasta lub za granicę. Dlatego od lat, a jestem jej współtwórcą, budujemy Aglomerację Kalisko–Ostrowską, by być równie dużą siłą jak Metropolia Poznań. W nowej perspektywie unijnej ściągniemy do naszych miast i wsi setki milionów złotych, by podnosić jakość usług publicznych i jakość życia mieszkańców. Koniec z migracją naszych młodych, zdolnych mieszkańców.

Czym chciałby Pan zająć się w Senacie?

- Chciałbym zająć się najbardziej istotnymi sprawami, z którymi boryka się samorząd, czyli gminy i powiaty. Ponadto problemami edukacji, które nie zostały rozwiązane przez reformę, a które wymagają jeszcze wielu działań. Uważam, że wszelkie zmiany należy przeprowadza ewolucyjnie a nie rewolucyjnie. Trzeci temat, który jest mi bliski to ekologia – kwestia, która jest obecnie tak bardzo zauważalna przez wszystkich, a którą zajmowałem się zarówno jako prezydent, jak i wykładowca akademicki, ponieważ wykładam przedmioty związane z zagrożeniami ekologicznymi, a także zarządzanie środowiskiem w instytucjach samorządowych.

Moje doświadczenie zawodowe, zarówno naukowe, edukacyjne, jak i samorządowe, pozwoli mi być przydatnym w procesie uchwalania dobrych ustaw, ale przede wszystkim, znając bolączki naszego regionu, pomagać lokalnym samorządom w rozwiązywaniu przez najbliższe lata najważniejszych dla mieszkańców problemów.

Co będzie dla Pana, jako parlamentarzysty, priorytetem?

- Mam nadzieję, że wspólnie z innymi wybranymi parlamentarzystami będziemy w sposób intensywny zabiegać m.in. o drogi: S11, S12, drogę krajowa nr 25 z Ostrowa do Konina i obwodnice miast naszego regionu; będę wspomagać naszych parlamentarzystów w lobbowaniu za tymi inwestycjami, aby zostały zrealizowane jak najszybciej. Jestem inicjatorem powołania Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, dzięki czemu mamy możliwość korzystania z funduszy unijnych na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne i będę dążył do poszerzenia Aglomeracji także o powiat pleszewski, aby również mógł z tych pieniędzy korzystać. Cały nasz region, razem z Kaliszem jako stolicą południowej Wielkopolski może się stać drugim silnym biegunem w Wielkopolsce, równym Metropolii Poznań. Do tego potrzebna jest współpraca naszych samorządów między sobą, ale i współpraca z rządem i parlamentem. Chcę w tym parlamencie być orędownikiem naszych, kaliskich, pleszewskich i jarocińskich spraw.

Artykuł sponsorowany, sfinansowany przez KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni

Inside Max P

Slaider podstrony

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany

W związku z wejściem w życie zmian w prawie ochrony danych osobowych i rozporządzenia unijnego RODO informujemy, że na naszej stronie www.faktykaliskie.pl, która należy do Grupy Multimedia Polska, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty współpracujące z nami oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą wyświetlać reklamy jak najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami lub kliknij przycisk „przejdź do strony”. Kliknięcie opcji „przejdź do strony” jest automatycznie wyzwoleniem akceptacji powyższych zasad naszego regulaminu.

Informacje, które będą wykorzystywane:
Typ przeglądarki i jej ustawienia. Informacje o systemie operacyjnym urządzenia końcowego. Informacje o zainstalowanych plikach cookie. Informacje o innych identyfikatorach przypisanych do urządzenia końcowego. Adres IP, z którego urządzenie końcowe uzyskuje dostęp do strony internetowej klienta lub aplikacji mobilnej Informacje o aktywności użytkownika na urządzeniu końcowym, w tym o odwiedzanych stronach internetowych i wykorzystywanych aplikacjach mobilnych. Informacje o położeniu geograficznym urządzenia końcowego będą wykorzystywane.

Multimedia Polska S.A. dokłada wszelkich starań, aby niezbędne przetwarzanie Twoich danych osobowe było zgodne z przepisami prawa i nie naruszało Twoich podstawowych praw i wolności, w szczególności prawa do ochrony Twoich danych osobowych. Niniejsza Polityka Prywatności określa generalne zasady, według których przetwarzane są przez nas Twoje dane osobowe. Multimedia Polska S.A. pozyskuje Twoje dane bezpośrednio od Ciebie, ponadto ich powstanie może być skutkiem Twojej aktywności związanej ze korzystaniem przez Ciebie z naszych usług telekomunikacyjnych. W pewnych przypadkach, w ramach  prowadzonej przez Multimedia Polska S.A. działalności operacyjnej, dane dotyczące Twojej osoby mogą także być także pozyskiwane z innych źródeł. Przeczytaj uważnie zawarte w niniejszej Polityce zasady, aby zrozumieć jak i na jakich podstawach prawnych Multimedia Polska S.A. przetwarza Twoje dane osobowe. Jeśli w chwili czytania niniejszej Polityki jesteś naszym klientem musisz wiedzieć, że Twoje ewentualne żądanie zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych nie spowoduje natychmiastowego zaprzestania przetwarzania i usunięcia  tych danych z zasobów informacyjnych Multimedia Polska S.A. Proces wygaszania przetwarzania Twoich danych będzie zgodny z przepisami obowiązującego prawa, a zasady tego wygaszania są zawarte w niniejszej Polityce.

Dane kontaktowe
Administrator danych osobowych
Administratorem Twoich danych osobowych jest Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni (81-341), przy ulicy Tadeusza Wendy 7/9, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000238931, REGON: 190007345, NIP: 5861044881, kapitał zakładowy i łączna suma uiszczonych wkładów wynosi: 91.764.808,00 PLN Organ nadzoru ochrony danych osobowych
Jeśli masz zastrzeżenia co do sposobu i zakresu przetwarzania przez nas Twoich danych, bądź też  chcesz wnieść skargę na sposób obsługi Twojego wniosku lub żądania, informujemy Cię że właściwym organem nadzorczym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kontakt w sprawie Twoich danych: w celu realizacji Twoich uprawnień, wyrażenia albo cofnięcia zgód oraz wnoszenia sprzeciwów, udaj się do Biura Obsługi Klienta, lub skontaktuj z infolinią pod numerem 244 244 244.