Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 czerwiec 2018 Godzina:
imieniny: Lucja, Albrecht

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Rewitalizacja starówki. Miał być konkurs architektów i wybór mieszkańców. Jest pośpiech i ignorancja

„W oparciu o fundusze unijne i z wykorzystaniem najlepszych pomysłów architektów z całego kraju. Tym razem nie wygrają znajomości – to mieszkańcy wybiorą najlepsze konkursowe koncepcje!”. Tak trzy lata temu Grzegorz Sapiński w swojej ulotce wyborczej pisał o planowanej rewitalizacji centrum Kalisza. Dziś mieszkańcy mówią : „sprawdzam”. Nie ma ogólnopolskiego konkursu architektów, z którego to kaliszanie mieli wybrać najlepsze pomysły. Mieszkańcy w ogóle nie mają z czego wybierać, bo miasto zleciło przygotowanie jednego projektu. Nie mamy również funduszy unijnych na rewitalizację Głównego Rynku, bo nie mamy jeszcze gotowego projektu. A co najciekawsze, władze jako termin zakończenia rewitalizacji starówki podają wiosnę 2018 roku. Czy tak złożone przedsięwzięcie uda się dobrze przeprowadzić w tak krótkim czasie?

Transparentność. Partycypacja społeczna. Starówka miała się zmienić w oparciu o te wartości. Konsultacje społeczne i to naprawdę szerokie owszem były – były spotkania, ankiety, głosowania, prezydent powołał nawet złożony m.in. z kaliszan i aktywistów miejskich Komitet Rewitalizacji, ale …. zanim archeolodzy odkryli studnię, która podzieliła mieszkańców. Na samym końcu procesu decydowania o zmianach w sercu Kalisza, o mieszkańcach zapomniano.

To trzy lata temu Grzegorz Sapiński obiecywał wyborcom

W internecie i na ulicach trwa dyskusja o tym, czy odkrytą przez archeologów na Głównym Rynku eksponować czy nie. Czy klomb powinien wrócić na swoje miejsce czy już nigdy się nie pojawić. Jedni chcą ciekawie ukazanej studni, inni nazywają ją „dziurą” niegodną eksponowania na najważniejszym miejskim placu. Ponad 30-osobowa grupa osób zaangażowanych w proces rewitalizacji starówki pisze do prezydenta petycję, prosząc o pogłębioną naukową ekspertyzę znaleziska i zapowiada pikietę pod hasłem: „Kalisz to nie dziura”. Wiadomo, że kolejnych ekspertyz nie będzie. W takiej atmosferze tworzony jest jeden projekt nowego wyglądu centrum miasta, nie kilka, tak by mieszkańcy mieli z czego wybierać.

„Klomb na Głównym Rynku to degradacja tego miejsca”

Archeolodzy szukali i szukali i znaleźli: jest odkrycie – jest i problem. Historycy w centralnym miejscu przed Ratuszem odkryli studnię. Na początku mówiono, że pochodzi ona z XVII wieku, później, że z przełomu XVII i XVIII wieku. Powstało pytanie: co zrobić ze znaleziskiem?

Miasto proponowane rozwiązania przesłało na posiedzenie Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków w Poznaniu, pod kierownictwem pani profesor Anny Kocki-Krenz, autorytetu w dziedzinach historii sztuki oraz archeologii, wieloletniej dyrektor Instytutu Prahistorii UAM, dziekan Wydziału Historycznego tej uczelni i jej profesor zwyczajnej. Naukowcy z Rady są zdania, że studnia powinna zostać wyeksponowana. - Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków po zapoznaniu się z propozycjami stwierdziła, iż „optymalnym rozwiązaniem byłaby nadbudowa cembrowiny studni w pełnym zarysie ponad poziom rynku, (…) i odpowiednie zabezpieczenie wlotu studni, nawet z możliwością postawienia zadaszenia lub rodzaju pawilonu, albo też otoczenia ozdobną kratą.” – przekazuje Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Ratusza. Profesor Krenz miała nawet powiedzieć, że: „Klomb na Głównym Rynku to degradacja tego miejsca”.

Władze podjęły zatem decyzję o pozostawieniu studni w miejscu, w którym istniała ona od XVIII wieku, czyli na sporej części klombu. Obok ma powstać fontanna posadzkowa. To oznacza, że klomb już tu nie wróci.

Czy zbiornik na wodę zasługuje na Główny Rynek?

Takie zmiany nie wszystkim się podobają. Maciej Błachowicz, historyk i miejski aktywista, a także przewodniczący (utworzonego przez prezydenta Sapińskiego) Komitetu Rewitalizacji założył Komitet Obrony Klombu. Skupia on na razie ponad 30 osób, które sprzeciwiają się wyeksponowaniu, jak mówią, zbiornika na wodę. Dlaczego?

Po pierwsze wątpią w wartość historyczną tego odkrycia i pytają – czy ta studnia jest aż tak wyjątkowa, by poświęcić jej najważniejsze miejsce Głównego Rynku? - Takich obiektów pod ziemią jest bardzo dużo. Mamy pozostałości zamku, na ul. Śródmiejskiej są pozostałości Bramy Wrocławskiej. Wszędzie jest mnóstwo takiej zabudowy i teraz pojawia się pytanie – czy to jest aż tak cenne, żeby to eksponować?  – mówi Maciej Błachowicz. Przeciwnicy tworzenia ze znaleziska atrakcji turystycznej uważają, że zbiornik użytkowy, przy którym kiedyś stały kramy, to nic szczególnego. - Ale część osób wpadła w zachwyt, bo zabytek, a wszyscy wiemy "Kalisz - miasto ze wszystkich w Polsce najstarsze". Więc trzeba wyeksponować – piszą.

Po drugie zabudowa Głównego Rynku pochodzi z lat międzywojennych, została odbudowana po zburzeniu Kalisza. I należy zachować jego  spójność i harmonię, a klomb, który był tu od 1927 roku jest integralną częścią tej przestrzeni – zbiornik na wodę z XVIII wieku wg Błachowicza i innych aktywistów oszpeci Główny Rynek. - Podobnych znalezisk pod powierzchnią ulic jest w Kaliszu na pęczki. I to dużo cenniejszych i ciekawszych! Czy naprawdę musimy eksponować zbiornik na wodę w środku modernistycznego rynku? – przekonują miejscy aktywiści.

Grupa kaliszan skupiona wokół Błachowicza napisała do prezydenta pismo, w którym prosi, by zmiany na Głównym Rynku skonsultowano z wysokiej klasy naukowcami.

Ratusz zaznacza, że zwrócono się już o opinię do ekspertów. Ale czy prezydent słucha opinii społecznego Komitetu ds. rewitalizacji, który sam powołał? Bo spora jego część, z Błachowiczem na czele, chce pogłębionej dyskusji na temat problematycznej studni. I wiadomo już, że kolejnych naukowych konsultacji i ekspertyz nie będzie. Potwierdziła nam to w piątek wiceprezydent Barbara Gmerek. Przeciwnicy eksponowania studni na 31 sierpnia planują pikietę pod nazwą „Kalisz to nie dziura”. ‒ Kalisz to miasto ponad stutysięczne i wolne, pikietować mogą zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy klombu – mówi wiceprezydent Gmerek.

Założenia, koszty, terminy

Aktualnie trwa opracowywanie jednego projektu, dotyczącego nowego zagospodarowania Głównego Rynku. - Gdy tylko prace nad dokumentacją zakończą się, zapoznamy mieszkańców z efektem – zapewnia wiceprezydent Barbara Gmerek. Mieszkańcy zatem łaskawie zobaczą projekt i zaraz potem ma ruszyć machina jego realizacji. A co zakłada dokument? Jak zdradza nam wiceprezydent Gmerek, na płycie Głównego Rynku pojawi się fontanna posadzkowa z świetlnymi efektami, będzie wyeksponowana, podwyższona, odkryta przez archeologów studnia i miejskie poidełka. Nawierzchnia Ratuszowego placu będzie w dwóch kolorach: w jasnym i ciemnym. Jeden kolor tych płyt ma utworzyć dawny ciąg komunikacyjny Głównego Rynku. Planowane jest nasadzenie kilku drzew. To podstawowe założenia projektu.

Gdy projekt będzie gotowy, miasto zawnioskuje o wsparcie zewnętrzne na rewitalizację starówki. Inwestycja, jak szacuje Barbara Gmerek może pochłonąć 7-9 mln zł. Na ten rok w budżecie mamy zabezpieczone 2 mln zł na ten cel. Ratusz chce, by prace rozpoczęły się już jesienią tego roku, a zakończyły wiosną 2018 roku. Czy te terminy są w ogóle realne? Nie mamy przecież jeszcze zagwarantowanego wsparcia z zewnątrz. Znając ostatnie problemy miasta z wyłanianiem wykonawców w przetargach i trudności, na jakie można napotkać przy tak złożonej inwestycji, wydaje się mało prawdopodobne, że w 7 czy 8 miesięcy uda się zrewitalizować płytę Głównego Rynku. Wystarczy przypomnieć sobie, jak bardzo opóźniło się mniej skomplikowane zadanie jak remont mostu w ciągu ul. Chopina.

Gdzie w tym wszystkim są mieszkańcy?

Miało być transparentnie, miało być prestiżowo, miał być konkurs architektów i głosowanie mieszkańców. A jest pośpiech i lekceważenie kaliszan. Dlaczego na tak ważne decyzje największy wpływ ma jedna grupa naukowców z Poznania, a nie my, sami mieszkańcy, którzy żyjemy, pracujemy i płacimy tutaj podatki? Dlaczego nie daje się nam wyboru? Dlaczego tak ważny proces przeprowadza się w pośpiechu i bez dbałości o jak najwyższą jakość? Dlaczego nie ogłosiliśmy konkursu na najlepsze architektoniczne projekty zmian na Głównym Rynku? Dlaczego nie przeprowadzi się głosowania na ten temat, choćby np. przy okazji budżetu obywatelskiego?

Odpowiedź jest prosta i brutalna: bo za rok są wybory samorządowe. I rządzący najwyraźniej chcą jak najszybciej zmienić Główny Rynek, tak by móc powiedzieć: „zrewitalizowaliśmy starówkę - dotrzymaliśmy obietnicy”. Tylko, że miasto o takiej historii, takiej tradycji jak Kalisz i jego mieszkańcy nie zasługują na to, by robić to byle jak.

Agnieszka Gierz, fot. UM w Kaliszu, archiwum

 

 

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Czerwiec 2018

28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Passat B5 LED ESP grzane fotele klima

08.05.18
Samochód użytkuję 10 lat, jestem jego drugim właścicielem, a pierwszym w Polsce, wszystko robione...

Ochrona Zarządu/Skup Zadłużonych Spółek oraz JDG KAS/JPK

09.05.18
Nasza działalność to przede wszystkim podjęcie czynności zmierzających do ograniczenia...

Działki budowlane

07.05.18
Na sprzedaż działki budowlane na osiedlu domków jednorodzinnych w miejscowości Zbiersk Cukrownia....
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...

Satysfakcja dla potrzeb pożyczki

27.05.18
Satysfakcja dla potrzeb pożyczki Cześć Być postrzegane do poprawy sytuacji osób w trudnej sytuacji...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany

W związku z wejściem w życie zmian w prawie ochrony danych osobowych i rozporządzenia unijnego RODO informujemy, że na naszej stronie www.faktykaliskie.pl, która należy do Grupy Multimedia Polska, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty współpracujące z nami oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą wyświetlać reklamy jak najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami lub kliknij przycisk „przejdź do strony”. Kliknięcie opcji „przejdź do strony” jest automatycznie wyzwoleniem akceptacji powyższych zasad naszego regulaminu.

Informacje, które będą wykorzystywane:
Typ przeglądarki i jej ustawienia. Informacje o systemie operacyjnym urządzenia końcowego. Informacje o zainstalowanych plikach cookie. Informacje o innych identyfikatorach przypisanych do urządzenia końcowego. Adres IP, z którego urządzenie końcowe uzyskuje dostęp do strony internetowej klienta lub aplikacji mobilnej Informacje o aktywności użytkownika na urządzeniu końcowym, w tym o odwiedzanych stronach internetowych i wykorzystywanych aplikacjach mobilnych. Informacje o położeniu geograficznym urządzenia końcowego będą wykorzystywane.

Multimedia Polska S.A. dokłada wszelkich starań, aby niezbędne przetwarzanie Twoich danych osobowe było zgodne z przepisami prawa i nie naruszało Twoich podstawowych praw i wolności, w szczególności prawa do ochrony Twoich danych osobowych. Niniejsza Polityka Prywatności określa generalne zasady, według których przetwarzane są przez nas Twoje dane osobowe. Multimedia Polska S.A. pozyskuje Twoje dane bezpośrednio od Ciebie, ponadto ich powstanie może być skutkiem Twojej aktywności związanej ze korzystaniem przez Ciebie z naszych usług telekomunikacyjnych. W pewnych przypadkach, w ramach  prowadzonej przez Multimedia Polska S.A. działalności operacyjnej, dane dotyczące Twojej osoby mogą także być także pozyskiwane z innych źródeł. Przeczytaj uważnie zawarte w niniejszej Polityce zasady, aby zrozumieć jak i na jakich podstawach prawnych Multimedia Polska S.A. przetwarza Twoje dane osobowe. Jeśli w chwili czytania niniejszej Polityki jesteś naszym klientem musisz wiedzieć, że Twoje ewentualne żądanie zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych nie spowoduje natychmiastowego zaprzestania przetwarzania i usunięcia  tych danych z zasobów informacyjnych Multimedia Polska S.A. Proces wygaszania przetwarzania Twoich danych będzie zgodny z przepisami obowiązującego prawa, a zasady tego wygaszania są zawarte w niniejszej Polityce.

Dane kontaktowe
Administrator danych osobowych
Administratorem Twoich danych osobowych jest Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni (81-341), przy ulicy Tadeusza Wendy 7/9, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000238931, REGON: 190007345, NIP: 5861044881, kapitał zakładowy i łączna suma uiszczonych wkładów wynosi: 91.764.808,00 PLN Organ nadzoru ochrony danych osobowych
Jeśli masz zastrzeżenia co do sposobu i zakresu przetwarzania przez nas Twoich danych, bądź też  chcesz wnieść skargę na sposób obsługi Twojego wniosku lub żądania, informujemy Cię że właściwym organem nadzorczym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kontakt w sprawie Twoich danych: w celu realizacji Twoich uprawnień, wyrażenia albo cofnięcia zgód oraz wnoszenia sprzeciwów, udaj się do Biura Obsługi Klienta, lub skontaktuj z infolinią pod numerem 244 244 244.