Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 maj 2018 Godzina:
imieniny: Imisława, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Sędziowie chcą mieć wpływ na Krajową Radę Sądownictwa

Zebranie sędziów Sądu Okręgowego odbyło się także w Kaliszu. W czwartek punktualnie o 12.00 przedstawiciele Temidy spotkali się, by wspólnie przeanalizować propozycje ministra sprawiedliwości dotyczące zmian w Krajowej Radzie Sądowniczej oraz wybrać swoich przedstawicieli na Forum Sędziów, które mają nadzieję będzie miało wpływ na obsadzanie stanowisk w KRS. Zebranie nie sparaliżowało pracy sądu, nie odwołano żadnej z wokand. Kiedy sędziowie obradowali, przed budynkiem sądu protestowali członkowie Komitetu Obrony Demokracji, którzy uważają, że pomysły Zbigniewa Ziobro są kolejnym krokiem do podporządkowania sądownictwa partii rządzącej.

Zebrania odbyły się w całym kraju. Punktualnie w południe sędziowie sądów okręgowych, także kaliskiego, spotkali się, by przeanalizować zmiany opracowane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro dotyczące wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz wybrać dwóch przedstawicieli tzw. Forum Współpracy Samorządów Sędziowskich, które środowisko chce utworzyć. - Nasz samorząd sędziowski w obecnym kształcie się kończy. Chcemy stworzyć coś nowego, by mieć wpływ na naszą organizację sędziowską – wyjaśnia Ewa Głowacka-Andler, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kaliszu. – Zebranie odbywa się we wszystkich sądach w kraju. Chodzi także o to, by w tym właśnie dniu zamanifestować naszą solidarność i chęć tego, by zwrócić uwagę społeczeństwa na naszą sytuację. Wiele złego pisze się o naszym środowisku i naszej pracy. Zebranie nie spowodowało przedłużenia rozpraw, było dobrze zorganizowane i sprawnie przeprowadzone.

Do tej pory to zgromadzenia ogólne sędziów – złożone z sędziów sądów okręgowych i wybranych sędziów sądów rejonowych – wybierały członków KRS. Zgodnie z nowymi propozycjami będzie to kompetencja Sejmu, a tak naprawdę partii mającej w nim większość. Sędziowie mają nadzieję, że dzięki Forum Sędziowskiemu także będą mieć wpływ na wybór Krajowej Rady Sądownictwa.

Przeciwko pomysłom ministra sprawiedliwości protestowali dziś także przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, którzy spotkali się przed budynkiem Sądu Okręgowego w Kaliszu o godzinie 12.00. Sprzeciwiając się upolitycznianiu sądownictwa, chcieli pokazać sędziom, że ich wspierają, powiedział Michał Witkowski z KOD. - Projekty ustaw złożone przez ministra Zbigniewa Ziobro w Sejmie mają za zadanie wyłączyć niezależność sądów powszechnych, począwszy od mianowania członków KRS do mianowania prezesów. Te sądy za chwilę zaczną być prostym i bezpośrednim narzędziem partii, nie państwa tylko partii. My jako KOD, protestujemy. Zgodnie z nazwą, próbujemy ronić demokrację, dlatego musimy przeciwko zakusom PiS protestować - mówił.

Zebranie, które odbyło się w Kaliszu nie miało wpływu na toczące się tego dnia w Sądzie Okręgowym wokandy. Sędziowie nie wybrali swoich przedstawicieli do Forum Współpracy Samorządów Sędziowskich. Chcą mieć więcej czasu na zapoznanie się ze zmianami wprowadzanymi przez Prawo i Sprawiedliwość. Po analizie spotkają się jeszcze raz i wtedy wskażą odpowiednie osoby.

AW, zdjęcia autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Maj 2018

30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Passat B5 LED ESP grzane fotele klima

08.05.18
Samochód użytkuję 10 lat, jestem jego drugim właścicielem, a pierwszym w Polsce, wszystko robione...

Ochrona Zarządu/Skup Zadłużonych Spółek oraz JDG KAS/JPK

09.05.18
Nasza działalność to przede wszystkim podjęcie czynności zmierzających do ograniczenia...

Działki budowlane

07.05.18
Na sprzedaż działki budowlane na osiedlu domków jednorodzinnych w miejscowości Zbiersk Cukrownia....
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany