Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 wrzesień 2017 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Kleofas

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Yjusk

Top Baner P

Top 900 x 200

Społeczne

Spotkanie dwóch głów państw w Szczypiornie? Wszystko z powodu tego cmentarza

Andrzej Duda jeszcze nie odwiedził Szczypiorna, a władze Kalisza już snują plany, że ponownie zawita do tego miejsca w 2020 roku. I to w towarzystwie prezydenta Ukrainy. Za trzy lata będzie przypadać setna rocznica krótkotrwałego porozumienia między odradzającą się Polską a walczącą o własne granice Ukrainą. Sprzymierzenie przeciwko bolszewikom zakończyło się internowaniem kilka tysięcy żołnierzy naszego wschodniego sąsiada m.in. w Szczypiornie i Kaliszu.

Pierwsza wojna światowa przyniosła nowy porządek. Wiele krajów wracało na mapy świata, inne walczyły o uznanie ich odrębności. Walczyły też o ziemie. Tak było w przypadku Polski i Ukrainy. W 1920 roku oba kraje toczyły walki o Lwów i Kresy. Wspólny wróg, jakim była Armia Czerwona na chwilę zjednoczył polską i ukraińską armię. Początkowo z sukcesami, ale kiedy bolszewicy stanęli u bram Warszawy,  Józef Piłsudski zerwał rozejm z młodym sąsiadem, by podpisać w 1921 roku porozumienie z Rosją Radziecką. Pakt z Rygi spowodował swoisty rozbiór Ukrainy i konieczność ucieczki żołnierzy Semena Petlury. Około 25 tysięcy Ukraińców wybrało Polskę. Zostali rozmieszczeni w 14 obozach, w tym w Kaliszu przy ul. Obozowej oraz w Szczypiornie. - Mamy w pobliżu cmentarz żołnierzy ukraińskich i również będziemy podejmować ze stroną ukraińską prace związane z jego renowacją. – zapowiada Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza. - Będziemy również chcieli zaprosić w 2020 głowy obu państw – Polski i Ukrainy - by w tym miejscu się spotkały. Mamy nadzieję, że będzie to jedna z ważnych imprez okolicznościowych, ważnych ze względu na naszą historię,  a także na tak trudne relacje polsko – ukraińskie.  – dodaje Kijewski.

Cmentarz powstał w 1914 roku. Początkowo chowano na nim jeńców niemieckich. Później także internowanych ukraińskich, ale są tam też groby przedstawicieli innych narodowości. W 1924 roku przebywający w obozach w Kaliszu i Szczypiornie „petlurczycy” otrzymali status uchodźców. Dzięki temu stali się jedną z wielu nacji tworzących koloryt przedwojennego Kalisza. Mieli własne szkoły, ośrodki kultury, prowadzili biznesy i udzielali się społecznie. Po drugiej wojnie światowej cmentarz przez lata niszczał. W 1992 roku Związek Ukraińców w Polsce zwrócił się do władz miasta, by rozpoczęły renowację największej w kraju nekropolii, na której spoczywają Ukraińcy. Renowacja zakończyła się w 1999 roku. W otwarciu cmentarza wzięli udział przedstawiciele naszego wschodniego sąsiada, a same prace restauracyjne miały wpływ na rozpoczęcie podobnych na cmentarzu Orląt Lwowskich.

AW, zdjęcie AG

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

R 5 P

3 kolumny P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany