Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 styczeń 2018 Godzina:
imieniny: Miła, Dobiegniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Straż apeluje: uważajcie na tlenek węgla, kupujcie czujki czadu

Uważajcie na czad i instalujcie czujki, które wykrywają ten śmiertelny gaz- apelują kaliscy strażacy. Sezon na zatrucia tlenkiem węgla dopiero się zaczyna, bo do niedawna nie było mrozów, więc i ryzykownego ogrzewania się. Strażacy przyznają, że z roku na rok świadomość o zagrożeniu u kaliszan jest coraz większa, ale nadal wielu z nich igra ze śmiercią.

Zła informacja jest taka, że w ostatnich tygodniach kilka kaliskich rodzin zatruła się czadem. Dobra, że nikt nie został śmiertelnie zatruty. Tak jak tu przy Ułańskiej gdy pod koniec listopada ubiegłego roku 15- latek i jego babcia zatruli się czadem, ale w porę zareagował inny z domowników. Albo jak tu przy Wojska Polskiego, gdy w zeszłym tygodniu  matka z dwójką dzieci uciekła na czas z domu, bo włączył się czujnik tlenku węgla. Choć tego śmiertelnego gazu nie czuć i nie widać, kaliszanie są coraz bardziej świadomi jego obecności.  - Osoby, które nawet nie zakupiły czujki, one już nawet te symptomy pierwsze zatrucia jak złe samopoczucie u siebie czy swojej rodziny potrafią poznać, oni w porę reagują. Zawiadamiają pogotowie, jeśli ratownicy potwierdzą te podejrzenia, jest natychmiast wzywana straż i zawsze potwierdzamy obecność tego czadu. – mówi kpt. Grzegorz Kuświk, rzecznik prasowy PSP Kalisz.

Jedynym sposobem wykrycia czadu w pomieszczeniu są albo specjalistyczne urządzenia strażaków, albo takie, które może kupić każdy z nas. Taki sprzęt to niewielki wydatek. Ceny czujek zaczynają się od 50 zł. Najdroższe kosztują niewiele ponad sto złotych.   – Wyróżniamy czujniki zasilane bateryjnie lub prądowo. Są też czujniki bardziej rozbudowane do systemów alarmowych, jeżeli taki jest w domu. Czujnik po włożeniu baterii się stabilizuje, a po wykryciu zagrożenia czadem wywołuje alarm poprzez sygnalizator dźwiękowy – mówi Jacek Gruszka ze sklepu elektronicznego w Kaliszu.

Czujnik może uratować nam życie, ale najlepiej z zagrożeniem nie igrać i zadbać, by do powstania tlenku węgla w piecu nie doszło.  - Od tego jest właściwa wentylacja, od tego jest sprawdzanie drożności kominów i przewodów wentylacyjnych. Podobnie w łazience, ta mikrowentylacja musi być w domu – dodaje kpt. Kuświk.

Kaliscy strażacy za pośrednictwem mediów wydały specjalny apel do mieszkańców Kalisza, w którym przypominają o zagrożeniu tlenkiem węgla. Dotyczy ono osób, które ogrzewają mieszkania tzw. junkersami, kominkami czy piecami węglowymi.

MS, fot. archiwum

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Styczeń 2018

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy masz postanowienia noworoczne?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN

17.01.18
OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN TEL 605995710
Polecane

KUPIE stare odznaczenia,medale, orzełki

13.01.18
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: polskie,...

Domy na Osiedlu Celtyckim

19.01.18
Osiedle Celtyckie to pierwsza realizowana w ten sposób enklawa nowoczesnej zabudowy jednorodzinnej...
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...

Opieka nad zwierzetami domowymi Kalisz

20.01.18
Witam oferuje opiekę nad zwierzakiem domowym(każdym domowym pies,kot,świnka morska itd ) na czas...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany