Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Marzena, Artemon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Straż apeluje: uważajcie na tlenek węgla, kupujcie czujki czadu

Uważajcie na czad i instalujcie czujki, które wykrywają ten śmiertelny gaz- apelują kaliscy strażacy. Sezon na zatrucia tlenkiem węgla dopiero się zaczyna, bo do niedawna nie było mrozów, więc i ryzykownego ogrzewania się. Strażacy przyznają, że z roku na rok świadomość o zagrożeniu u kaliszan jest coraz większa, ale nadal wielu z nich igra ze śmiercią.

Zła informacja jest taka, że w ostatnich tygodniach kilka kaliskich rodzin zatruła się czadem. Dobra, że nikt nie został śmiertelnie zatruty. Tak jak tu przy Ułańskiej gdy pod koniec listopada ubiegłego roku 15- latek i jego babcia zatruli się czadem, ale w porę zareagował inny z domowników. Albo jak tu przy Wojska Polskiego, gdy w zeszłym tygodniu  matka z dwójką dzieci uciekła na czas z domu, bo włączył się czujnik tlenku węgla. Choć tego śmiertelnego gazu nie czuć i nie widać, kaliszanie są coraz bardziej świadomi jego obecności.  - Osoby, które nawet nie zakupiły czujki, one już nawet te symptomy pierwsze zatrucia jak złe samopoczucie u siebie czy swojej rodziny potrafią poznać, oni w porę reagują. Zawiadamiają pogotowie, jeśli ratownicy potwierdzą te podejrzenia, jest natychmiast wzywana straż i zawsze potwierdzamy obecność tego czadu. – mówi kpt. Grzegorz Kuświk, rzecznik prasowy PSP Kalisz.

Jedynym sposobem wykrycia czadu w pomieszczeniu są albo specjalistyczne urządzenia strażaków, albo takie, które może kupić każdy z nas. Taki sprzęt to niewielki wydatek. Ceny czujek zaczynają się od 50 zł. Najdroższe kosztują niewiele ponad sto złotych.   – Wyróżniamy czujniki zasilane bateryjnie lub prądowo. Są też czujniki bardziej rozbudowane do systemów alarmowych, jeżeli taki jest w domu. Czujnik po włożeniu baterii się stabilizuje, a po wykryciu zagrożenia czadem wywołuje alarm poprzez sygnalizator dźwiękowy – mówi Jacek Gruszka ze sklepu elektronicznego w Kaliszu.

Czujnik może uratować nam życie, ale najlepiej z zagrożeniem nie igrać i zadbać, by do powstania tlenku węgla w piecu nie doszło.  - Od tego jest właściwa wentylacja, od tego jest sprawdzanie drożności kominów i przewodów wentylacyjnych. Podobnie w łazience, ta mikrowentylacja musi być w domu – dodaje kpt. Kuświk.

Kaliscy strażacy za pośrednictwem mediów wydały specjalny apel do mieszkańców Kalisza, w którym przypominają o zagrożeniu tlenkiem węgla. Dotyczy ono osób, które ogrzewają mieszkania tzw. junkersami, kominkami czy piecami węglowymi.

MS, fot. archiwum

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany