Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 marzec 2021 Godzina:
imieniny: Adrianna, Pakosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Teraz można nie tylko zyskać, ale też stracić – zmiany w 500 plus

Od nowego roku rodzice ubiegający się o 500 plus muszą złożyć wniosek – i to bez względu na to, czy chodzi nowonarodzone dziecko, czy o to, na które już pobierali świadczenie. Nabór wniosków rusza od 1 lutego. Aby nie stracić pieniędzy, trzeba to zrobić najpóźniej do 30 czerwca.

W ubiegłym roku nie trzeba było składać nowego wniosku o przyznanie pieniędzy z programu ,,Rodzina 500 plus’’, odnawiał się bowiem automatycznie. Przepisy się zmieniły i wraz z początkiem lutego rusza internetowy nabór wniosków o wypłatę pieniędzy. Kto nie zdąży lub nie dotrzyma terminu, musi liczyć się z tym, że jego pieniądze zwyczajnie… przepadną.

Jak i kiedy złożyć wniosek?

Dla osób, które złożą dokumenty, prawo do otrzymywania świadczeń 500 zł na dziecko będzie obowiązywać od 1 czerwca 2021 r. do 1 maja 2022 r. Rząd ustalił dwa terminy składania wniosków: od 1 lutego drogą elektroniczną (za pośrednictwem bankowości elektronicznej i platformy ePUAP) oraz od 1 kwietnia drogą tradycyjną - w urzędach czy na poczcie.

Kiedy otrzymamy świadczenie?

Termin wypłaty 500 plus zależy od tego, kiedy złożymy wniosek. Jeśli wniosek zostanie złożony do 30 kwietnia, otrzymamy wypłatę świadczenie do 30 czerwca. Złożenie wniosku od 1 do 31 maja spowoduje, że wypłata nastąpi do 31 lipca. Jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie od 1 do 30 czerwca, świadczenie otrzymamy do 31 sierpnia. Z kolei złożenie wniosku od 1 do 31 lipca 2021 roku zapewni wypłatę świadczenia do 30 września.

Od momentu narodzin, rodzic ma ograniczony czas – bo 3 miesiące – aby złożyć wniosek. Wówczas świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem.

Świadczenie nadal przysługuje wszystkim dzieciom, które nie ukończyły 18. roku życia. Wypłata także nie jest zależna od dochodów rodziny.

Co z osobami niepełnosprawnymi?

W tym przypadku również w pierwszej kolejności trzeba złożyć wniosek. Osoba uprawniona składa go do odpowiedniego organu wypłacającego świadczenie emerytalno-rentowe albo rentę socjalną (w pozostałych przypadkach wnioski składane do ZUS-u)

Odpowiedni druk można pobrać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty. Jest także możliwość online na stronie : https://kadry.infor.pl/tematy/pue-zus/

500 plus dla osób niepełnosprawnych to świadczenie dla osób, które ukończyły 18 lat i są niesamodzielne, a zostało to stwierdzone odpowiednim orzeczeniem. Ustawa wymienia tutaj:

  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Do kwoty tej nie wlicza się renty rodzinnej przyznanej dziecku przed ukończeniem 16 roku życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25 roku życia. Należy również pamiętać, że łączna kwota świadczenia dla niepełnosprawnych nie może przekraczać 1700 zł.

W budżecie na 2021 rok na program ,,Rodzina 500 plus’’ zarezerwowano 41 mld złotych.

JF, MIK, źródło gov.pl, fot. pixabay

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/