Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 08 kwiecień 2020 Godzina:
imieniny: Gawryła, Dionizy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

W tej szkole prace domowe są tylko dla chętnych WIDEO

Dla wielu uczniów to nadal tylko marzenie. Dla tych ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego przy ul. Ciasnej w Kaliszu: już rzeczywistość. W tej placówce nauczyciele rezygnują z obowiązkowych dla wszystkich prac domowych. To z pewnością rewolucja, która mądrze przeprowadzona, przyniesie wszystkim wiele korzyści.

Za obowiązkowymi pracami domowymi nikt tutaj tęsknić nie będzie. - Około dwóch godzin dziennie spędzałam na odrabianiu samej pracy domowej plus jeszcze do tego dochodziła nauka na różnego rodzaju kartkówki, sprawdziany. Praca domowa to marnowanie naszego czasu. Takie zadania mogliśmy wykonać też na lekcji – uważa Marika Bigosińska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Kaliszu.

Uczniowie są przeciążeni: od rana do popołudnia zajęcia w szkole, później niektórzy mają jeszcze zajęcia dodatkowe, a po powrocie do domu trzeba usiąść do lekcji. Uczniom zadaje się zbyt dużo zadań domowych – o tym już rok temu alarmował Rzecznik Praw Dziecka. „(…)  ilość zadawanych prac domowych niejednokrotnie powoduje, że dzieci i młodzież mają ograniczoną możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu rodzinnym, w tym kultywowania tradycji wspólnego spędzania czasu z rodzicami i rodzeństwem, a także wywiązywania się z obowiązków domowych, które również odgrywają istotną funkcję wychowawczą - napisał do MEN Marek Michalak.

Zadania domowe uczniowie bardzo często traktują jako przymus, który kolokwialnie mówiąc, trzeba po prostu odbębnić. I nieważne, w jaki sposób się to zrobi. - Przyznam się, że zadawałam sporo ćwiczeń, zadań z chemii i spotkałam się z takim zjawiskiem, że tylko najzdolniejsi, najbardziej pracowici uczniowie samodzielnie te prace wykonywali, a część dzieci nie podejmowała trudu, tylko gdzieś ukradkiem na korytarzu szkolnym ściągała od tych pracowitszych i bardziej zdolnych uczniów – mówi Izabela Stankiewicz, nauczycielka chemii i wychowania do życia w rodzinie.

Zadanie domowe można ściągnąć z internetu, spisać od kolegi, może też zrobić je za ucznia tata czy starszy brat – i nauczycielom coraz trudniej sprawdzić rzetelność i uczciwość . Wszystko przemawia więc za tym, że szkoły muszą zmienić swoje podejście do tej metody kształcenia. I w Kaliszu w tym zakresie pierwsza robi to SP nr 3. - Od dłuższego czasu w naszej szkole uczą się klasy tzw. specjalistyczne, które mają więcej godzin i do tych klas uczęszczają dzieci z bardzo bogatymi zainteresowaniami i obserwując ich potrzeby, stwierdziliśmy, że musimy zmienić swoje metody pracy, żeby zagwarantować im jak najbardziej wszechstronny rozwój – mówi Katarzyna Garnuszewska-Goździewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Kaliszu.

Większość nauczycieli do pomysłu rezygnacji z obowiązkowych prac domowych podeszła z entuzjazmem.  - Jest to bardzo dobry pomysł. Innowacja wprowadzona w naszej szkole pomoże rozwijać pasje i zainteresowania uczniów. Nie mówimy tu o zupełnym braku pracy domowej, bo oczywiście prace rozwijające uczniów będą, będą to prace dla chętnych. Ja już teraz zadaję takie prace i spotykają się one nie tylko ze zrozumieniem, ale i uczniowie bardzo chętnie je odrabiają, bo za nie są oceny – mówi Ewa Kwaśniewska, nauczycielka języka polskiego.

Teraz wszyscy wiedzą, zarówno pedagodzy jak i uczniowie, że muszą intensywniej pracować na lekcjach, by czas wolny poświęcić na rodzinę, relaks i te przedmioty, które lubią i chcą się w nich rozwijać.  - Mamy więcej czasu na rozwijanie swoich pasji, możemy trochę więcej czasu poświęcić na naukę i możemy spędzić ten czas z rodziną, a nie przy książkach – uważa Aleksandra Miśkiewicz, uczennica.  - Moim zdaniem to jest dobra zmiana, bo mamy więcej czasu na rozwijanie siebie w takich dziedzinach, które lubimy  – dodaje Matylda Erkiert, która interesuje się fotografią i temu chce poświęcić zaoszczędzony czas.

Brak pracy domowej nie oznacza jednak braku obowiązku utrwalania wiedzy w domu, przygotowywania się do sprawdzianów i do lekcji. Kaliska trójka z prac domowych oficjalnie rezygnuje od drugiego okresu. Na razie zmiany te wprowadzane są pilotażowo.

AG, fot. AG, wideo: Magazyn Miejski

poziomy 1

Slaider podstrony

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany

W związku z wejściem w życie zmian w prawie ochrony danych osobowych i rozporządzenia unijnego RODO informujemy, że na naszej stronie www.faktykaliskie.pl, która należy do Grupy Multimedia Polska, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty współpracujące z nami oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą wyświetlać reklamy jak najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami lub kliknij przycisk „przejdź do strony”. Kliknięcie opcji „przejdź do strony” jest automatycznie wyzwoleniem akceptacji powyższych zasad naszego regulaminu.

Informacje, które będą wykorzystywane:
Typ przeglądarki i jej ustawienia. Informacje o systemie operacyjnym urządzenia końcowego. Informacje o zainstalowanych plikach cookie. Informacje o innych identyfikatorach przypisanych do urządzenia końcowego. Adres IP, z którego urządzenie końcowe uzyskuje dostęp do strony internetowej klienta lub aplikacji mobilnej Informacje o aktywności użytkownika na urządzeniu końcowym, w tym o odwiedzanych stronach internetowych i wykorzystywanych aplikacjach mobilnych. Informacje o położeniu geograficznym urządzenia końcowego będą wykorzystywane.

Multimedia Polska S.A. dokłada wszelkich starań, aby niezbędne przetwarzanie Twoich danych osobowe było zgodne z przepisami prawa i nie naruszało Twoich podstawowych praw i wolności, w szczególności prawa do ochrony Twoich danych osobowych. Niniejsza Polityka Prywatności określa generalne zasady, według których przetwarzane są przez nas Twoje dane osobowe. Multimedia Polska S.A. pozyskuje Twoje dane bezpośrednio od Ciebie, ponadto ich powstanie może być skutkiem Twojej aktywności związanej ze korzystaniem przez Ciebie z naszych usług telekomunikacyjnych. W pewnych przypadkach, w ramach  prowadzonej przez Multimedia Polska S.A. działalności operacyjnej, dane dotyczące Twojej osoby mogą także być także pozyskiwane z innych źródeł. Przeczytaj uważnie zawarte w niniejszej Polityce zasady, aby zrozumieć jak i na jakich podstawach prawnych Multimedia Polska S.A. przetwarza Twoje dane osobowe. Jeśli w chwili czytania niniejszej Polityki jesteś naszym klientem musisz wiedzieć, że Twoje ewentualne żądanie zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych nie spowoduje natychmiastowego zaprzestania przetwarzania i usunięcia  tych danych z zasobów informacyjnych Multimedia Polska S.A. Proces wygaszania przetwarzania Twoich danych będzie zgodny z przepisami obowiązującego prawa, a zasady tego wygaszania są zawarte w niniejszej Polityce.

Dane kontaktowe
Administrator danych osobowych
Administratorem Twoich danych osobowych jest Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni (81-341), przy ulicy Tadeusza Wendy 7/9, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000238931, REGON: 190007345, NIP: 5861044881, kapitał zakładowy i łączna suma uiszczonych wkładów wynosi: 91.764.808,00 PLN Organ nadzoru ochrony danych osobowych
Jeśli masz zastrzeżenia co do sposobu i zakresu przetwarzania przez nas Twoich danych, bądź też  chcesz wnieść skargę na sposób obsługi Twojego wniosku lub żądania, informujemy Cię że właściwym organem nadzorczym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kontakt w sprawie Twoich danych: w celu realizacji Twoich uprawnień, wyrażenia albo cofnięcia zgód oraz wnoszenia sprzeciwów, udaj się do Biura Obsługi Klienta, lub skontaktuj z infolinią pod numerem 244 244 244.