sas_idmnet.cmd.push(function() {sas_idmnet.placementsList(['top_1','side_1','sky_left','side_bottom','bottom_0','bottom_1','prg_inside_top','prg_inside_middle','m_bottom_1','m_inside_top','m_top_1','inside_1','inside_2','m_inside_1','m_inside_2','inside_1_wide','inside_2_article','m_inside_2_article','m_inside_3_article','m_inside_4_article','inside_3_article','inside_4_article','inside_5_article','side_2','side_3']);});

Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 styczeń 2021 Godzina:
imieniny: Anastazja, Wincenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

W tym roku kwestujemy na odnowienie nagrobka Honorowej Obywatelki Kalisza ZDJĘCIA

Po raz 19. na Cmentarzu Komunalnym odbędzie się pierwszolistopadowa kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii w Kaliszu. Pieniądze z tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną m.in. na odrestaurowanie nagrobka zasłużonej kaliskiej nauczycielki Haliny Sutarzewicz.

Wolontariuszy wyposażonych w charakterystyczne czerwone puszki będzie można spotkać przy ul. Poznańskiej od godz. 8.00 do 16.00. Zebrane środki pozwolą na uregulowanie końcowej płatności za konserwację nagrobka kaprala Bolesława Bogackiego, pochowanego na cmentarzu rzymskokatolickim, żołnierza 3 Szwadronu 2 Pułku Ułanów, który zmarł od ran odniesionych podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., a także konserwację nagrobka Haliny Sutarzewicz ˗ nauczycielki języka polskiego, badaczki tradycji literackich miasta i Honorowej Obywatelki Kalisza. W tym roku przypada 110. rocznica jej urodzin.

- Serdecznie zapraszamy do wsparcia tegorocznej zbiórki, liczy się każda kwota, bowiem potrzeb w zakresie odnowy i remontu nagrobków na zabytkowych kaliskich cmentarzach jest bardzo wiele. Nasz datek niechaj będzie symboliczną cegiełką, pomagającą zachować dziedzictwo historyczno-kulturowe Kalisza i pamięć o minionych pokoleniach kaliszan – zachęca organizator - Kaliski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego. Wsparcia logistycznego temu przedsięwzięciu udziela Urząd Miasta Kalisza.

Halina Maria Sutarzewicz (1909-1991), historyk literatury, publicystka, pedagog, działaczka społeczna. Podczas okupacji prowadziła tajne nauczanie w zakresie szkoły powszechnej i średniej. Wybitna nauczycielka kaliskich szkół oraz wykładowca historii literatury polskiej i powszechnej w Studium Nauczycielskim w Kaliszu. Promotorka wielu prac dyplomowych, badaczka twórczości pisarzy związanych z Kaliszem (zwłaszcza Konopnickiej, Asnyka i Dąbrowskiej), autorka hasła „Kalisz” do przewodnika encyklopedycznego Literatura polska, t.1, Warszawa PWN 1984. Utworzyła w Kaliszu i prowadziła przez ponad 20 lat terenowe koło ogólnopolskiego Towarzystwa im. Marii Konopnickiej w Warszawie. Była inspiratorką wymiany tablicy pamiątkowej z błędnymi datami pobytu Konopnickiej w Kaliszu, budowy pomnika poetki, nadawania kaliskim osiedlom i ulicom nazw związanych z pisarzami kaliskimi i ich twórczością (m.in. Kaliniec ˗ nazwa Kalisza z powieści Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”), utworzenia w Kaliszu Izby Muzealnej im. Marii Konopnickiej. Publikowała głównie w kaliskiej prasie regionalnej. Staraniem uczniów i przyjaciół w roku 1998 została wydana książka „Halina Maria Sutarzewicz. Pisma rozproszone”, zawierająca przedruk tych publikacji.
Otrzymała wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń, związanych z działalnością pedagogiczną, naukową i społeczną. Halina Sutarzewicz jest również Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza.

MIK, fot. Magdalena Bartnik

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz