Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 03 marzec 2021 Godzina:
imieniny: Martyna, Marcjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

W Wielkopolsce powstaną nowe poradnie psychologiczne dla dzieci i młodzieży

Do wtorku, 2 lutego mogą się zgłaszać kolejne placówki, które chciałyby prowadzić poradnie psychologiczno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży. Obecnie WOW NFZ poszukuje poradni dla pięciu obszarów w Wielkopolsce. Dołączą one do 12 działających już w województwie placówek. Mają zapewnić szybką pomoc psychologa i terapeuty dla młodych pacjentów, blisko miejsca zamieszkania.

Obecnie w Wielkopolsce dzieci i młodzież mogą uzyskać opiekę poradni psychologiczno-terapeutycznej w 12 placówkach. Wkrótce dołączy do nich pięć kolejnych, by młodzi pacjenci mogli się w trudnej sytuacji zwrócić o pomoc jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Konkurs został ogłoszony 19 stycznia, a zainteresowane podmioty mogą składać oferty do wtorku, 2 lutego. Postępowanie dotyczy pięciu obszarów: powiatów pilskiego i złotowskiego; Leszna, powiatu leszczyńskiego i wolsztyńskiego; powiatów gostyńskiego i rawickiego; powiatów jarocińskiego i średzkiego oraz powiatu poznańskiego (bez Swarzędza, w którym uruchomiono poradnię po poprzednim konkursie).

Na każdy z nich WOW NFZ zawrze jedną umowę, obowiązującą od 22 marca 2021 r. do 30 września 2023 r. Poradnie nie będą opłacane zależnie od liczby udzielonych świadczeń, ale według ryczałtu. Oznacza to stałą kwotę za rok kontraktu. Obecnie wynosi ona około pół miliona złotych rocznie. - W szczególnie trudnym czasie pandemii pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży może być wyjątkowo potrzebna, więc zależy nam nie tylko, by otwierać nowe poradnie, ale też skutecznie informować o funkcjonowaniu dotychczas zakontraktowanych - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor WOW NFZ.

Od kwietnia 2020 r. obowiązuje w Polsce nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Pomoc jest udzielana na trzech poziomach, co ma zapobiegać trafianiu dzieci od razu na oddziały szpitalne, jak zdarzało się wcześniej. Pierwszy poziom (czyli ten, którego dotyczy trwający konkurs) oznacza pomoc młodym pacjentów udzielaną przez psychologów i terapeutów w lokalnych poradniach. Jeśli okaże się, że potrzebne jest leczenie specjalistyczne – pacjenci trafiają na drugi poziom – do poradni psychiatrycznej. Trzeci poziom pomocy, to leczenie stacjonarne w szpitalu.

Do tej pory poradnie psychologiczno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży NFZ zakontraktował już w: Obornikach, Kościanie, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Gnieźnie, Poznaniu (dwie), Swarzędzu, Nowym Tomyślu, Kole, Koninie i Ostrzeszowie. Zasięgiem obejmują zdecydowanie ponad połowę powiatów i miast na prawach powiatu w województwie wielkopolskim. Wśród świadczeń, które oferują jest m.in: porada psychologiczna; sesja psychoterapii indywidualnej, rodzinnej lub grupowej; porada domowa czy wizyta środowiskowa.

Czas oczekiwania na otrzymanie pomocy nie powinien być długi. Według danych zebranych przez pierwsze osiem miesięcy działania poradni psychologiczno-terapeutycznych – zwykle nie przekraczały one 40 proc. wykonania zakładanej liczby świadczeń. Wyjątkiem była placówka w Obornikach, która zrealizowała w tym okresie cel na poziomie 80 proc.

Pełna lista funkcjonujących już poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży:

  • Centrum Medyczne Multimed przyjmujące w czterech punktach. Dla powiatów krotoszyńskiego i ostrowskiego przy ul. Lotniczej 24 w Ostrowie Wielkopolskim; dla powiatów: kaliskiego, pleszewskiego i Kalisza przy ul. Majkowskiej 13A w Kaliszu; dla powiatów kolskiego i tureckiego przy ul. Józefa Poniatowskiego 25 w Kole (nr tel. 578 878 000) oraz dla powiatów konińskiego, słupeckiego i Konina przy ul. Wojska Polskiego 33 w Koninie (nr tel. 63 244 43 95).
  • Log-Med przy ul. Granicznej 1B w Gnieźnie dla powiatów: gnieźnieńskiego, wągrowieckiego i wrzesińskiego.
  • NZOZ ZPS „Termedica” na os. Bolesława Chrobrego 101 w Poznaniu.
  • Gabinety Lekarskie Medicor przy ul. Powstańców Wielkopolskich 4 w Poznaniu.
  • Medicor obsługuje również poradnię przy ul. Bączkowskiego 3 w Kościanie dla powiatów: grodziskiego, kościańskiego i śremskiego.
  • Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Viviere przyjmujące w trzech punktach. Przy ul. Stanisława Staszica 39 w Obornikach dla powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego i obornickiego; w Nowym Tomyślu na os. Stefana Batorego 53 (obejmuje opieką powiaty: międzychodzki, nowotomyski, szamotulski), nr kontaktowy: 574 490 585 i przy ul. Powstańców Wielkopolskich 31 w Ostrzeszowie (obejmuje opieką powiaty: kępiński i ostrzeszowski), nr tel. 62 730 38 75.
  • Instytut Psychoedukacji przy ul. Piaski 8 w Swarzędzu (obejmuje opieką obszar powiatu poznańskiego). Nr kontaktowy: 536 426 436.

RED, fot. pixabay

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/