Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 sierpień 2017 Godzina:
imieniny: Julianna, Izydor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Społeczne

Winda w Ratuszu gotowa do pracy

Dokładnie 160 lat temu w Nowym Yorku po raz pierwszy na świecie uruchomiono windę pasażerską. Na pamiątkę tego dnia – 23 marca ustanowiono Międzynarodowym Dniem… Windy. W Kaliszu jedną z najnowszych jest ta zamontowana w Ratuszu. Osoby niepełnosprawne czekały na nią od wielu lat.

I by skorzystać z nowoczesnej windy muszą jeszcze poczekać, około miesiąca. – Roboty budowlane już się zakończyły. W tej chwili trwa procedura odbiorowa. Polega to na tym, że winda musi być odebrana przez straż pożarną, muszą być przygotowane wszystkie dokumenty odbiorowe i wówczas nastąpi zgłoszenie do nadzoru budowlanego. Myślę, że wszystkie te procedury zamkną się nam gdzieś pod koniec kwietnia, a od maja będziemy mogli już wszyscy korzystać  z windy – mówi nam Dagmara Pokorska, naczelnik Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji.

Wykonanie ratuszowej windy nie było prostym zadaniem. Gotowe stalowe elementy konstrukcji musiały być przeniesione dźwigiem nad budynek ratusza i umiejscowione na wewnętrznym dziedzińcu. Ze względów bezpieczeństwa część powierzchni Głównego Rynku została wówczas wyłączona z użytku. - Budynek jest stary, a winda nowoczesna. Wszelkie roboty były ściśle nadzorowane przez panią konserwator – dodaje Dagmara Pokorska.

Windą dojedziemy aż do drzwi prowadzących na wieżę ratuszową – na sam szczyt Ratusza musimy jednak kroczyć już sami krętymi schodami. Zjedziemy nią do piwnicy, czyli do restauracji ratuszowej. Koszt inwestycji to 1 200 000 zł.

AG, fot. autor

xnews DUZE

Najnowsze ankiety

Czy jesteś zadowolony z liczby, skali i terminów oddania inwestycji w Kaliszu

Głosuj Zobacz wyniki

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany