Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 wrzesień 2017 Godzina:
imieniny: Daria, Prosimir

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Top 900 x 200

Społeczne

Wymiana ciepła działa. Zaskakujące efekty akcji

Akcja wypaliła i pokazała, że kaliszanie potrzebują ciepła, a jak już to chętnie dzielą się z innymi. „Wymiana ciepła” zainicjowana przez organizację Trzecie Piętro fundację CHOPS wypaliła, a wieszak z ubraniami przy ul. Fabrycznej coraz częściej odwiedzany jest przez kaliszan. Wolontariusze zapowiadają pewną modyfikację akcji.

Wolontariusze z „Trzeciego Piętra” i z fundacji CHOPS na początku lutego ustawili wieszak przy ul. Fabrycznej. Na zachętę powieszono tam kilka zimowych kurtek. Sens akcji jest prosty: każdy, kto potrzebuję ubrania, może przyjść i je sobie wziąć. Inni, którzy mają niepotrzebną odzież, mogą ją tu zostawić.  Wszystko spontanicznie i z pełnym zaufaniem do intencji kaliszan. - Założenie było takie, żeby to działo się  bez naszej kontroli. Są osoby, które czują się skrępowane zarówno dając, jak i biorąc te ubrania, więc unikamy takiej kontroli i obserwacji tego.  – mówi Roman Żarnecki z Fundacji CHOPS.

 I zadziałało. Do dziś z wieszaka skorzystało ponad 100 osób. Jedni brali, inni oddawali. Po „garderobie” widać stały ruch. Ubrania szybko znikają, a w miejsce starych pojawiają się nowe. Z „Wymianą ciepła” wiążą się też ciekawe, ludzkie historie.  - - Kobieta wzięła kurtkę z wieszaka i w zaszytej kieszeni znalazła 7 zł i kupiła za to cukier, na który od kilku dni nie mogła sobie pozwolić, bo nie miała pieniędzy. Radość sprawiła jej i kurtka i to 7 złotych.  – wspomina Roman Żarnecki.

Akcja trwa, ale czeka ją drobna modyfikacja. Jak tylko przyjdą deszczowe dni, to do wieszaków dołożone będą folie na ubrania. Dzięki temu odzież nie będzie moknąć.  Wolontariusze zapowiadają też, że z aranżacją bezpośredniej pomocy wśród kaliszan nie poprzestaną. Wiosną zmieniają się ludzkie potrzeby, ale często są równie pilne.

MS, fot. archiwum

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

R 5 P

3 kolumny P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany